Porucha jednoho ze tří funkčních gyroskopů Hubbleova vesmírného dalekohledu přiměla agenturu NASA k přechodu na nouzový chod s omezenými funkcemi. Míří tak legendární teleskop po dekádách oddané služby do křemíkového nebe?
Do nouzového režimu přešel Hubbleův vesmírný dalekohled 24. května poté, co začal jeden ze tří zbývajících gyroskopů poskytovat chybné telemetrické údaje. Šlo o automatickou reakci, která pozastavila veškeré vědecké operace, aby se zabránilo dalšímu poškození, a vesmírní inženýři tak měli dostatek času na případnou intervenci. Ačkoliv se pak zařízení v současné době jeví jako stabilizované, vedení mise celou situaci vyhodnocuje a pečlivě plánuje další kroky.
Systémy nejslavnějšího teleskopu postupně selhávaly
Gyroskopické přístroje jsou zásadní především pro určení přesné polohy a orientace zařízení v kosmickém prostoru. Dalekohled byl při svém startu v roce 1990 původně vybaven se šesti gyroskopy, pro jeho běžný provoz jsou však dostačující pouze tři. Během poslední servisní mise v roce 2009 bylo všech šest kusů vyměněno. Pouze tři z těchto nově instalovaných součástek však disponovaly vylepšenou konstrukcí odolnou vůči korozi, a zbývající tři tak do roku 2020 postupně selhaly. V posledních několika měsících se pak začaly objevovat problémy i s novými jednotkami, které vyústily v nedávný přechod teleskopu do nouzového režimu.
Pomoci chce i SpaceX
Vedení NASA aktuálně pracuje s několika různými scénáři řešení. V úvahu přicházela například možnost vynést Hubbleův teleskop do větší výšky pomocí kosmické lodi Crew Dragon společnosti Space X. Tím by se mohl snížit jemný vliv odporu vnějších vrstev atmosféry, který pomalu, ale jistě táhne zařízení zpět k Zemi.
Tuto variantu nicméně agentura podle všeho zatím smetla ze stolu. Vedoucí projektu však v rámci tiskové konference konané 4. června veřejnost ujistili, že pád teleskopu na zemský povrch zatím v dohledné době nehrozí. Teleskop by měl být schopný se na oběžné dráze udržet přinejmenším do roku 2035, což by mělo vesmírným inženýrům poskytnout dostatek času na zvážení všech možných scénářů. Zařízení tak zatím zůstává v nouzovém režimu, kdy využívá pouze jeden ze svých gyroskopů.
Budoucnost teleskopu zůstává nejistá
Hubbleův vesmírný dalekohled se v posledních desetiletích zasloužil o celou řadu významných kosmických objevů – podařilo se mu například potvrdit existenci dvou měsíců trpasličí planety Pluto či dokonce zpřesnit údaj o stáří celého vesmíru. Od roku 2021 pak jeho práci do značné míry převzal vesmírný dalekohled Jamese Webba, který posouvá hranice poznání ještě o úroveň dál. Hubble však přesto pokračoval ve svém přispívání k vědeckému bádání, a astronomové z celého světa si tak přejí, aby vydržel fungovat co nejdéle to bude možné.
Věděli jste? Rozeznat fotografie z Hubbleova a Webbova vesmírného dalekohledu lze na první pohled díky jednoduchému triku
Zub času se nicméně bohužel podepisuje na každém kusu hmoty, a dříve či později se tak se slavným teleskopem budeme muset definitivně rozloučit. Nezbývá tedy než doufat, že se zařízení dokáže vrátit do operačního režimu, a poskytnou nám tak před svým odchodem ještě spoustu užitečných a ohromujících informací z blízkého i vzdáleného vesmíru.