Poprvé v historii: Sluneční soustavou proletělo těleso z mezihvězdného prostoru

Vědci mají poprvé v historii možnost sledovat těleso z prostoru mimo sluneční soustavu, které nečekaně proletělo nedaleko Země. Objekt A/2017 U1 o průměru 400 metrů zaujal astronomy po celém světě. Ti nyní provádí četná pozorován, aby získali co nejvíce informací, ještě než opět zmizí z dohledu.

Když 19. října tohoto roku prohlížel profesor Rob Weryk, astronom z Hawaii Institute for Astronomy, záběry z teleskopu STARRS 1, zahlédl neznámý objekt. Nejprve se domníval, že se jedná o jeden z tzv. Zemi blízkých objektů, ale to vzhledem k trajektorii příliš nedávalo smysl. Bylo totiž mnohem rychlejší než jakýkoliv jiný asteroid, který jsme dříve pozorovali.

Obrázek: Poprvé v historii: Sluneční soustavou proletělo těleso z mezihvězdného prostoru

Nikdy předtím jsme nic takového nespatřili,“ zmínil Rob Weryk. Těleso pochází z oblasti mimo naši sluneční soustavu. Po kontaktování ESA se mu dostalo potvrzení, že dané těleso doopravdy nepochází z naší soustavy a stejně tak, že ji podle výpočtů dráhy brzy opustí.

Proč jsme těleso neviděli dříve? Letí moc rychle

Jak potvrzují astronomové, A/2017 U1 je důkazem, že hrozby mohou přijít i z oblasti mimo naši soustavu a je prakticky nemožné takové „poutníky“ včas zachytit. V několika posledních dnech Dr. Farnocchia z NASA vypočítával přesnou dráhu objektu, viz video níže. „Je zřejmé, že trajektorie objektu je hyperbolická a otevřená, spíše než eliptická a uzavřená,“ dodává.

Nejvíce Slunci se objekt přiblížil 9. září 2017, a to na vzdálenost 23 milionů kilometrů. Pro srovnání, Země je od Slunce 149,6 milionu kilometrů. K Zemi se 14. října asteroid přiblížil dokonce na 15 milionů kilometrů, což je stále přibližně 50x dále, než střední vzdálenost mezi Zemí a Měsícem.

Jednalo se o blízký průlet kolem Slunce, při kterém gravitace hvězdy změnila trasu tělesa a vyslala jej dál do mezihvězdného prostoru. Netradiční je i rychlost průletu, která vůči Slunci dělala 88,5 km za sekundu a vůči Zemi 59,5 km/s.

Kvůli původu může mít objekt jiné složení

Vědci z celého světa nyní těleso sledují svými teleskopy a snaží se o něm získat co nejvíce dat. Někteří se domnívají, že kvůli svému původu by se těleso mohlo skládat z jiných materiálů, než dříve pozorované asteroidy a komety.

Podle odborníků z NASA se není třeba obávat. Šance na mezihvězdný Armageddon je prý poměrně malá. Je 100 000x větší šance, že kolem proletí těleso z vnitřku naší sluneční soustavy. Šance na srážku jsou však podle vědců v tuto chvíli malé.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší