Může na Europě vzniknout život? Podzemní oceán je teplý a slaný

Nový výzkum zaměřený na jeden z významných měsíců Jupiteru ukazuje, že by se zárodky života potenciálně mohly nacházet v jeho masivním podzemním oceánu.

Europa je nejmenší z Galileovských měsíců, pro astronomy a vědce však představuje nesmírně zajímavý objekt. Podle výzkumu Texaské univerzity je možné, že se vlivem velmi tektonicky aktivního povrchu dostává do podzemí kyslík. Okysličený, slaný a teplý oceán s množstvím různých prvků by představoval ideální místo pro zrod života.

Obrázek: Může na Europě vzniknout život? Podzemní oceán je teplý a slaný

Europa je notoricky nádherný ledový měsíc Jupitera. Odlišná barva na povrchu je zřejmě způsobena právě přítomností soli. Zdroj: Se souhlasem NASA

Život v podzemním oceánu? A je tam vůbec oceán?

Zda může pod povrchem měsíce život vzniknout je však samozřejmě velmi nejasné, a bohužel nutno říct že i dosti nepravděpodobné. Jistotu může přinést Europa Clipper, dlouho připravovaná mise NASA. Ani to však není samozřejmostí. Europa Clipper bude mít už tak dost úkolů, a hledání známek života bude jen jedním z mnoha. Jedním z nejdůležitějších bude vůbec potvrzení existence podzemního oceánu samotného. Ten je všeobecně předpokládán, nicméně do prvního blízkého průletu Clipperu si tím jisti nebudeme.

Obrázek: Může na Europě vzniknout život? Podzemní oceán je teplý a slaný

Umělcova představa o sondě Europa Clipper na oběžné dráze Europy. Zdroj: Se souhlasem NASA/JPL-Caltech

Klíčem k porozumění toho, zda na Europě může potenciálně vzniknout život, ale bude kyslík. Podzemní oceán Europy je skutečně masivní, podle současných výpočtů má víc vody než všechny oceány Země. Europa má také nutný zdroj energie, kterým je gravitační působení Jupiteru (slapové jevy) – podobný efekt, kterým u nás Měsíc způsobuje příliv a odliv. Energie Jupiteru Europu otepluje, a podzemní oceán je tak zřejmě nezamrzlý.

Tato kombinace příhodných podmínek představuje skvělý základ pro vznik života, za předpokladu, že se do oceánu dostane právě kyslík. Ten se na povrchu nachází, otázkou tedy je hlavně to, zda může proniknout pod povrch do oceánu.

Obrázek: Může na Europě vzniknout život? Podzemní oceán je teplý a slaný

Sonda Juno, která Jupiter a jeho měsíce pozoruje, má velké solární panely, které ji pohání a zároveň zajišťují stabilitu. Pro potřeby bližšího průzkumu Europy je ale příliš daleko. Nejblíže se ocitne 29 září 2022. Zdroj: Se souhlasem NASA/JPL

Kyslík skrze solná jezera

Na to právě studie z Texaské univerzity (nejednoznačně) odpovídá: Možné to je. Studie publikovaná v prestižním peer-reviewed magazínu Geophysical Research Journal popisuje možný proces pronikání kyslíku do podzemního oceánu, a to díky „chaotickému terénu“ měsíce. Pohyby oceánu a extrémně studené teploty na povrchu vytváří pár kilometrů pod ledovou vrstvou Europy malá jezera slané vody, která by mohla kyslík „přepravovat“ do oceánu pod nimi. Jistotu však vědci nemají.

Mise Europa Clipperu bude vskutku zajímavá – máme se na co těšit. Europa Clipper patří mezi technologicky nejnáročnější projekty, které vesmírné organizace na Zemi plánují. Jupiter vyzařuje extrémní množství radiace, a blízké průlety jsou tak náročné a elektroniku sondy rychle poškodí.

Zdroj: UTN

3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš Tichý

Dobrý den, článek je moc pěkně napsaný… Mám jen jeden stručný dotaz…. Jistě, kyslík je velmi důležitý pro vznik života, ale nemůže to být i jinak na jiných planetách či měsících? Může vzniknout život na základě jiných prvků při absenci kyslíku? (konkrétně na europě)

Vít Sedmidubský

Kyslík se vznikem života vůbec nesouvisí. Na Zemi vznikl život před cca 3,8 – 4 mld. roky a kyslík se v atmosféře prokazatelně objevil až před 2,4 mld. lety. Společenství sinic produkující kyslík a aerobních bakterií kyslík spotřebovávajících sice existovalo dlouho před fázovým přechodem mezi redukujícím a oxidovaným prostředím, v… Číst více »

Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows
Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny