Šmíruje vás někdo? Google a Apple spojují síly v boji proti společné bezpečnostní hrozbě

Problémy spojené se zneužíváním stále populárnějších Bluetooth sledovacích zařízení přinutily vedení společností Apple a Google najít společnou řeč. Oba giganti se nyní zavázali vyvinout univerzální opatření pro boj s kriminalitou v této oblasti.

Ruku v ruce s vývojem nových chytrých zařízení a dalšího osobního příslušenství jde často také pokrok v oblasti toho, jak tyto technologie zneužít k nezákonným účelům. V těchto případech pak jde mnohdy konkurenční boj stranou a společnosti se naopak semknou ve snaze porazit společného nepřítele.

Trh se sledovacími zařízeními hledá řešení

Nejinak tomu je i v případě sledovacích zařízení fungujících na principu Bluetooth. Pravděpodobně nejznámějším a u zákazníků nejoblíbenějším produktem v této kategorii je AirTag, který spadá do nabídky společnosti Apple, a využívá tedy operační systém iOS. Existuje však ale také celá řada výrobců, již se zaměřují na vývoj sledovacích zařízení pro Android. V této oblasti trhu dominuje společnost Samsung, následovaná méně známými výrobci, např. Chipolo či Tile.

Obrázek: Šmíruje vás někdo? Google a Apple spojují síly v boji proti společné bezpečnostní hrozbě

Popularitu sledovacích zařízení v poslední době odstartoval AirTag od Apple. Narazil však, podobně jako konkurence, na problémy se zabezpečením. Zdroj: Unsplash

V minulosti se pak objevilo poměrně dost případů, kdy byly tyto sledovací zařízení využity k ne zrovna legálním účelům. Zločinci si skrze ně vytipovávali oběti pro přepadení, znásilnění či krádež vozidla. Několik let trvající situace pak eskalovala v roce 2022 ujištěním od vedení společnosti Apple, že problém se zneužíváním AirTagů hodlá řešit lepším zabezpečením. Množící se apely zákazníků od dalších společností nabízející sledovací zařízení na trhu pak přiměly firmy Google a Apple ke vzájemné spolupráci ve snaze najít efektivní a univerzální řešení.

Společné prohlášení Google a Apple slibuje nápravu

Výstupem první fáze této spolupráce pak bylo prohlášení o tom, že se obě společnosti zavazují vyvinout návrh specifikace upozornění pro případy, kdy bude zařízení uživatele sledováno bez jeho autorizace. Jakýmsi prostředníkem pro spolupráci nejen firem Apple a Google, ale také Samsungu a dalších společností na trhu, by pak měla být organizace Internet Engineering Task Force (IETF), která má na starosti vývoj nejrůznějších internetových a bezpečnostních standardů a protokolů, včetně známého rozhraní TCP/IP.

Kdy se dočkáme řešení?

Jednotliví výrobci by nyní měli IETF předkládat své návrhy na zdokonalení či vývoj nových bezpečnostních prvků. Tento proces by měl trvat řádově několik měsíců. Připočteme-li následnou zpětnou vazbu a implementaci navržených specifikací do stávajících standardů, mohla by nová bezpečnostní specifikace vstoupit v platnost ještě letos.

Obrázek: Šmíruje vás někdo? Google a Apple spojují síly v boji proti společné bezpečnostní hrozbě

Společným úsilím se Google a Apple pokusí zabezpečit sledovací zařízení ještě letos. Zdroj: Pixabay

Aktivita firem Google a Apple se setkala s uznáním ze strany řady zabezpečovacích firem a organizací. Nejedná se přitom o první případ, kdy tito dva konkurenti spojili své síly v boji za dobrou věc. V roce 2020 například stáli za vývojem sledovacího systému v rámci vypuknutí pandemie onemocnění covid-19. Lze tedy předpokládat, že i v tomto případě bude zabezpečení sledovacích zařízení výrazně posíleno, a uživatelé těchto produktů tak budou mít jistotu ochrany bez ohledu na výrobce těchto tagů.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků