Futuristická Solární hora je netradiční budovou, která by se mohla stát vzorem pro projekty tohoto typu po celém světě. Nabídne stín, prostor pro žití a zároveň je efektivním zdrojem elektrické energie.
Festival Burning Man, pořádaný v nevadské Black Rock Desert, každoročně přivede do vyprahlé oblasti kolem 70 000 účastníků. Ti si v poušti postaví vlastní město, oblečou se do bláznívých kostýmů a oddávají se zábavě všeho druhu. Právě stylu festivalu odpovídá i vizualizace solární hory od studia NUDES.
Koncept je jedním z 10 prezentovaných návrhů v rámci designové soutěže LAGI 2020 Fly Ranch, jejímž cílem je vybudovat v místě konání akce infrastrukturu a potřebné zázemí v souladu s hlavními myšlenkami akce. Doposud totiž festival Burning Man staví na konceptu, kdy si musí návštěvníci přivézt vše včetně jídla a pití, a poté lokalitu konání festivalu také uklidit.
Solar Mountain, jak se návrh v angličtině nazývá, se skládá ze 182 solárních panelů, každý o výkonu 300 W, díky čemuž by konstrukce mohla ročně vygenerovat až 318 000 kWh elektrické energie. Jak zmiňují tvůrci, na rozdíl od běžné solární elektrárny by Solární hora posloužila i jako komunitní centrum pro účastníky festivalu.
Zdroj stínu a elektřiny
Především ve vyprahlých pouštních oblastech je každá troška stínu důležitá pro přežití živých organismů. Kombinací zdroje elektrické energie s komunitním centrem řeší Solární hora řadu problémů a navíc skvěle zapadá do atmosféry festivalu.
Futuristicky vyhlížející stavba má připomínat páteř. Foto: Se souhlasem Nudeoffices.com
Konstrukci chtějí designéři postavit z recyklovaného dřeva. Stavba by měla být opravdu rozsáhlá – každý z panelů by měl být 30 metrů dlouhý a široký od 5 do 30 metrů. Tyčit se bude do výšky 15 metrů. Elektrárna by mohla díky bateriovým úložištím dodávat energii celému festivalu, který kvůli pouštním podmínkám a chybějící infrastruktuře napájí neekologické naftové generátory všeho druhu.