Jakou hru si zahrát? Každou chvíli vycházejí nové herní tituly. Jen za minulý rok vyšlo na samotném Steamu přes 8 000 her. Vývojářská studia mezi sebou dravě soupeří o zákazníky a vydávají ohromné množství peněz na marketing a PR, které mnohdy může předčit i náklady samotného vývoje hry. Při takovém množství nabídek určitě všichni hrají hlavně nové hry a těší se, co nového si budou moct vyzkoušet. Nebo ne? Ukazuje se, že i přes nacpaný trh a velký výběr se hráči vracejí k jistým stálicím herního nebe. Připravili jsme si pro vás přehled těch nejhranějších starších her na PC.
Nutno podotknout, že platforma Steam, která posloužila jakožto zdroj dat, není zdaleka jedinou. Za zmínku stojí také Epic Games Store, GOG, Origin, Itch.io a řada dalších. Steam je nicméně nejrozšířenější a může se pochlubit největší hráčskou základnou. Zmíněná čísla tedy mohou být u některých titulů oproti realitě i o řád vyšší. Nutné je také brát v potaz fakt, že řada z titulů je k dispozici nejen na PC, ale i na konzole a mobilní zařízení. Jaké staré hry na PC si i dnes hráči rádi zahrají?
Minecraft (2009)
Jednoduchá sandboxová hra 3D Minecraft původně začínala velmi skromně. Z počátku na ní pracoval jen jeden vývojář, který ji vyvíjel v programovacím jazyce Java. Dnes je Minecraft nejprodávanější hrou všech dob s počtem prodaných 200 milionů kopií a 126 miliony aktivními hráči. Za úspěch hra vděčí především míře svobody, kterou hráčům poskytuje. Nemá totiž žádný příběh ani cíl. Hráč si tak může přesně rozhodnout, jak chce hru hrát a co v ní chce stvořit. Ve hře není nic, co by nešlo nějak upravit nebo modifikovat.
World of Warcraft (2004)
Fantasy MMORPG World of Warcraft vychází ze svého předchůdce real time strategické hry Warcraft. Hra je zapsaná v Guinessově knize rekordů jako nejpopulárnější MMORPG hra na světě. Počet hráčů celkově převyšuje 100 milionů. Není divu, že studio Blizzard vydalo poslední datadisk Battle for Azeroth před dvěma lety, ačkoliv je hra stará už 16 let. Zdá se, že válka mezi dvěma znepřátelenými frakcemi, Aliancí a Hordou, bude trvat déle než některé skutečné války.
- Je World of Warcraft Classic návratem legendy?
Counter Strike: Global Offensive (2012)
Střílečka Counter Strike: Global Offensive má všechno, co hráči od FPS můžou chtít. Je to znát nejen na velkém počtu 20 milionů aktivních hráčů měsíčně, ale i proniknutím do sféry e-sportů. Hra je uznávaná jako e-sport od roku 2013. Před pár lety internetem kolovaly zvěsti o blízkém konci CS: GO, ale hra se z toho očividně nejen vylízala, ale ještě získala nový vítr do plachet a spoustu soutěživých hráčů a nadšených diváků.
League of Legends (2009)
Dalším na seznamu je nepříliš překvapivě další e-sport. League of Legends, v našich končinách také známé jako LoLko, je team-based online multiplayer battle arena. Hru hraje 115 milionů lidí měsíčně a minulý rok dokonce vyhrála titul Game of the Year v kategorii E-sporty. U nás je hra tak populární, že se vyplatilo udělat nejen kompletní český překlad, ale i český dabing, který se průběžně aktualizuje do současnosti.
Diablo 3 (2012)
Akční RPG Diablo 3 s démonem a smrtkou v hlavní roli těší hráče už několik let. Jenže s nadcházejícím příchodem Diabla 4 popularita tohoto titulu mezi hráči pomalu ale jistě klesá. Dokonce se spekuluje i konci vydávání nových sezón (multiplayerové eventy), které jsou hlavním důvodem, proč hru stále hraje nezanedbatelné množství hráčů. Jen na Playstationu hraje hru přes 84 000 hráčů.
The Sims 3 (2009)
Třetí Simíky jen na Steamu běžně v jeden moment hraje přes 2 000 hráčů. Vzhledem k velkému množství vydaných dodatků to už tolik překvapivé není. Pro Sims 3 jich vyšlo jedenáct. Ten poslední vyšel v roce 2013. Hodně hráčů považuje Sims 3 za nejlepší titul ze série. Uvidíme, jestli se to nezmění po vydání Sims 5, které bylo tento rok oznámeno.
Age of Empires II (2006)
Real-time strategie Age of Empires si zachovává také celkem vysoký počet aktivních hráčů. Hru na Steamu v jeden moment běžně hraje kolem 20 000. Čísla jsou sice převzata z remastrované verze, ale hráči tuto hru milují tolik, že je tohle už druhý remaster v pořadí, přičemž i ten první hraje stále několik tisíc lidí.
Grand Theft Auto San Andreas (2004)
GTA: San Andreas je jedním s velkých herních veteránů, kterého si hráči stále nemohou vynachválit. Hru na Steamu hraje průměrně kolem 600 – 1000 hráčů v jeden moment. Hra také vyšla minulý rok v mobilní verzi na Android, kde si ji stáhlo přes milion uživatelů. Někteří hráči dokonce GTA: SA považují za nejlepší Grand Theft Auto, jaké kdy studio Rockstar Games vyvinulo.
Elder Scrolls V: Skyrim (2011)
Akční fantasy RPG Skyrim od studia Bethesda patří mezi absolutní bomby ve hráčském světě. Hra vyšla na všechna možná herní zařízení, včetně mobilů, a dokonce byla pro ni vytvořena i verze pro VR. Speciální edici hraje na Steamu aktuálně mezi 10 000 – 19 000 hráči. Obyčejnou verzi Skyrimu průměrně hraje kolem 5 000 hráčů. Tento rok Bethesda ohlásila, že začala připravovat pokračování Elder Scrolls VI. S napětím budeme očekávat, jestli se studiu podaří překonat tak ohromný úspěch, jakým je Skyrim.
Fallout: New Vegas (2010)
Na seznamu máme další akční RPG, tentokrát z žánru sci-fi. Mluvíme o Fallout: New Vegas, které je vzhledem ke svému stáří stále velmi oblíbené. Do postapokaplyptické budoucnosti se na Steamu v jeden moment vydává mezi 2 500 – 4 000 hráči. Pro srovnání, o dva roky starší Fallout 3 má běžně kolem 200 aktivních hráčů.
Zmíněné tituly můžete brát také jako tip co si zahrát v karanténě. Možností je nepřeberné množství a raději, než neustále sledovat čísla kolem nákazy, můžete čas strávit něčím zábavnějším. Co dělat v karanténě? Další tipy jsme pro vás připravili v jarním článku.
Ke kterým starším hrám se nejraději vracíte vy? Napište nám tip na svou oblíbenou klasiku do komentářů.
A co ještě starší pecky? Neplánuje?? Přečetl by jsem si. Třeba i DOSovky.
Tak to já jsem se vrátil k duně 2000, pecka toto a hra mého dětství.
League of Legends není turn-based ?
Pravda, má tam být totiž team-based. Nějak jsem se upsala 🙂