GOG, Epic, UPlay, Origin… a mnoho dalších: nadvláda Steamu pomalu končí, nastupuje nová generace

Nejedná se o žádné přehánění: byť samozřejmě některé platformy ještě zaniknou, změny jsou naprosto očividné.

Urgovat pokračující dominanci Steamu je nesmyslné, už jen z naštvaných reakcí jeho skalních fanoušků i digitálního obchodu samotného je vidět, že se ocitá pod velkým tlakem.

Ono není divu. UPlay Ubisoftu a Origin EA by ještě Steam přečkal bez větších trablů, byť jde o často o triple A videohry. Blizzard a Activision jsou zase v tomto ohledu legendární, skrze Battle.net operuje první zmíněná společnost už mnoho let.

GOG se zase specializuje na starší a na indie hry: nic, co by mělo Steamu překazit plány. Trochu zákazníků mu z Kingdom Come: Deliverance nebo Divinity: Original Sin 2 odteklo, ale o žádné závratné počty nepůjde.

Obrázek: GOG, Epic, UPlay, Origin… a mnoho dalších: nadvláda Steamu pomalu končí, nastupuje nová generace

Legendární platforma Steam (screenshot)

Stojaté vody rozviřují nové platformy

Další, jako launcher a jakási pseudoplatforma pro sérii RTS Total War od Creative Assembly se Steamem prozatím otevřeně spolupracují. Stardock Entertainment a jeho launcher umí sice fungovat samostatně, ale na Steamu se normálně prodává a napojení mu nijak nevidí.

Pak je tu také Discord, který se snaží navázat zákazníky do jednoho ekosystému a Steam o něm jako o konkurenci nepochybuje.

Ale tenhle status quo může změnit jediný, revoluční hráč. Takový, který vývojářům nabídne vyšší zisky prostřednictvím vlastních nižších marží, přátelštější přístup a podporu – něco, k čemu bude moci sáhnout i dlouhodobý monopol, tedy Steam, pokud bude chtít nadále zůstat největší firmou na trhu.

Je sice pravda, že hráči jsou až děsivě konzervativní „komunita“, ale hry zdarma a nižší ceny stejně nakonec zvítězí, přes veškeré zbytečné ideologické průpovídky o tom, že lidé nechtějí vícero obchodů s hrami. Jde jen o zvyk.

Obrázek: GOG, Epic, UPlay, Origin… a mnoho dalších: nadvláda Steamu pomalu končí, nastupuje nová generace

GOG (dříve Good Old Games) se specializuje na indie hry (screenshot)

Metro: Exodus je obrovskou zbraní v rukou ambiciózních tvůrců Fortnite

A tímhle revolučním pohonem se snadno může stát Epic. A už tak také dělá. Hra zdarma každé dva týdny, to je víc, než ve své době nabízel Origin se svým „On the House“ (to bylo každý měsíc). Navíc nejde o žádné obskurní videohry za 2 dolary, ale taková Subnautica patří mezi nejpopulárnější hry současnosti.

Epicu se navíc začalo dařit přemlouvat vývojáře, aby přestoupili k němu a na Steam se vykašlali. Získání The Division 2 bylo podstatným, ale ještě relativně neškodným krokem.

Teď však Epic dokázal naprostý majstrštych: něco, co i obvykle klidný Steam notně rozladilo. Metro: Exodus, jedna z nejočekávanějších her za poslední dobu, se zavázala k exkluzivitě pro Epic – na celý rok! Na Steamu bude pouze pár kusů, které si zákazníci koupili v předobjednávkách.

Ztratí tím Metro zákazníky? Spíš ne, na takto očekávanou hru si uživatelé rádi nový klient stáhnou, vždyť samotný proces trvá maximálně pár minut, nehledě na další lákavé akce vývojáře stojícího za Unreal Enginem a nejpopulárnější videohrou současnosti, Fortnite. Steam však radost rozhodně nemá, dokonce se svým uživatelům na blogu omluvil za to, že zde hra nebude dostupná. Jde o bezprecedentní situaci: takovéto přebrání distribuce je nevídané a může vyvolat další zmatečné přesuny vývojářů.

Obrázek: GOG, Epic, UPlay, Origin… a mnoho dalších: nadvláda Steamu pomalu končí, nastupuje nová generace

Nejmladší z platforem, Epic (screenshot)

Objeví se několik jedinců, kteří budou dále přísahat věrnost Steamu. Ale podpora platformy, která dlouho nutila vývojářům své podmínky prostřednictvím toho, že byla zkrátka jediná relevantní, začne klesat: konkurence je pro trh dobrá, a to si brzy uvědomí i tento velmi mladý, chaotický trh.

Jednu nevýhodu však platforma Epicu jednoznačně má: alespoň v České republice ukazuje ceny nákupu v rublech. Zrovna u Metro: Exodus to však má docela vtipné konotace, bohužel jinak je to dosti nepříjemná záležitost.

6 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
serepes

Jsem zvědav osobne na epic store kašlu nepotřebuju 666 programu ktere budou pouštět hry u všech informace a odevzdani osobnich udaju to fakt ne ješte epic hackersky raj škoda za mne to vypada tak že konči era kdy si pc hrači hry kupovaly krom toho ne všichni milujou fornite

Llv

Já zas používám akorát battle net kvůli wow. Steam mě nezajímá, všechno co je tam má na netu svůj crack, tak není důvod steam používat.

Ondřej Košťál

Llv: Skvělý argument. Auto nemám, ale jsou všude kolem mě, tak si ukradnu klíčky, když je potřeba.

Jirka

Epic mě absolutně nic neříká a tím méně ta jejich game, po které všichni blázní (dle mě otázka roku/dvou, než hra ztratí svou popularitu) . Ano Steam je monopol a to já rád nemám obecně,ale to snad není důvod dávat prostor dalšímu monopolu ve formě Epicu.Steam vlastním léta a kdo… Číst více »

Nikdo

To sou kecy, naprosty blabol. Fortnite jsou uplne jini “hraci” kteri ani nevi co je steam a za hry neplatili. Takze se to se steamem neda ani porovnavat. Navic popolarita Fortnite je taky docasna

Dominik

jak levnější ?! autor asi nic o tom to neví… ceny v EU jsou zatím stejné jak na epicu tak na steamu levnější to je jen v US… podpora ze strany Epicu je nulová… sečteno podtrženo epic to uspěchal a tak o to nebude zájem ze strany vydavatelů a steam… Číst více »

Obrázek: AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W