Kvantové tečky: Jak trojice vědců získala Nobelovu cenu a změnila nanotechnologie

Letošní Nobelova cena za chemii putuje rovným dílem mezi trojici vědců, kteří byli oceněni za svůj výzkum v oblasti kvantových teček, které jsou významným přínosem pro moderní nanotechnologie.

Společným tématem výzkumníků M. G. Bawendiho, Louise E. Bruse a Alexeje I. Ekimova, kteří jsou laureáty Nobelovy ceny za chemii pro rok 2023, jsou kvantové tečky. Jde o nanočástice vytvořené z polovodičových materiálů, které lze dále modifikovat, čímž získají rozdílné fyzikálně-chemické vlastnosti. Tyto parametry byly v rámci teoretických studií predikovány již dříve, praktické využití pro kvantové tečky však bylo donedávna považováno na nereálné. Průlom v oblasti nanotechnologií však vše změnil.

Laureáti postupně navazovali na vlastní výzkumy

Pro pochopení příběhu trojice vědců, kteří za oceněným výzkumem stojí, se musíme vypravit dále do minulosti. Již v 19. století měla odborná veřejnost povědomí o tom, že barevné sklo obsahující nejrůznější příměsi kovů lze snadno využít k odfiltrování konkrétních vlnových délek z běžného světelného paprsku. Teprve později však bylo zjištěno, že na spektrální chování skla mají významný vliv nanočástice, které se při jeho výrobě v materiálu tvoří.

Obrázek: Kvantové tečky: Jak trojice vědců získala Nobelovu cenu a změnila nanotechnologie

Kvantové tečky jsou spojovacím článkem mezi nanotechnologiemi a polovodiči. Zdroj: Unsplash

Byl to pak právě Ekimov, kdo se rozhodl prozkoumat tyto vlastnosti z kvantového hlediska. Díky tomu se mu podařilo vyrobit různě barevná skla pouze za pomoci jedné látky – chloridu měďnatého. Klíč totiž tkvěl ve velikosti použitých nanočástic. Na práci Ekimova dále navázal Louise Bruse, který tyto kvantové efekty vztáhl také na částice suspendované v tekutinách. Bawendi pak na počátku 90. let přišel s chemickým procesem přípravy nanočástic ve vysoké kvalitě. Technologie jejich výroby byla postupně zdokonalována, až kombinací polovodičových znalostí vznikly zmíněné kvantové tečky.

Využití kvantových teček v současné technice

S postupným rozvojem analytických metod a přístrojového vybavení laboratoří vědci zjistili, že barevné efekty kvantových teček jsou udány množstvím prostoru, které mají elektrony v částicích k dispozici. Zmenšováním velikosti dochází k posunu barevné škály k modrým vlnovým délkám. Naopak velké tečky svítí barvou červenou. Tento vzorec lze přitom pozorovat u všech látek používaných k výrobě kvantových teček, nezávisle na původním materiálu. Jak lze tedy této vlastnosti využít?

Obrázek: Kvantové tečky: Jak trojice vědců získala Nobelovu cenu a změnila nanotechnologie

Ilustrační obrázek ukazuje, jaký vliv má velikost kvantových teček na jejich barevné vlastnosti. Zdroj: Se souhlasem Královské švédské akademie věd

Již dnes se lze s kvantovými tečkami setkat v nejmodernějších QLED displejích, které na jejich principu přímo fungují, či u některých druhů LED osvětlení. Své uplatnění pak našly také ve zdravotnictví, kde slouží k mapování biologických tkání. Podle odborníků však tyto nanočástice na svůj velký boom stále čekají. Do budoucna by se mohly stát základem ohebných displejů, součástí drobných článků či senzorů či dokonce kvantové komunikace se silným šifrováním. Kromě barevné škály se totiž s velikostí kvantových teček mění i jejich další vlastnosti, například teplota tání či redoxní potenciál. Práce Bawendiho, Bruse a Ekimova je tak pomyslnou první vlaštovkou, která do oboru elektrochemie přináší dosud nepředstavitelné možnosti.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Překlad psího štěkotu a záchodový držák na smartphone? Nejlepší aprílové žertíky ze světa technologií v roce 2025
Překlad psího štěkotu a záchodový držák na smartphone? Nejlepší aprílové žertíky ze světa technologií v roce 2025
Obrázek: Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Obrázek: Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Obrázek: Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Obrázek: Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Obrázek: Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Obrázek: Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Obrázek: Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem