Dnešní kontinenty bývaly součástí mnohem většího celku. Poslední nálezy z Austrálie vedou vědce k závěru, že oba kontinenty bývaly jedním celkem. Poukazovat na to mají kamenné usazeniny staré více jak miliardu let. Překvapivé je, že by právě Austrálie z jižní polokoule byla částí natolik vzdálené Severní Ameriky.
Sedimentární horniny zkoumané vědci nejsou běžné pro Austrálii, ale naopak pro východní Kanadu. Kameny nalezené v severovýchodní části kontinentu nedaleko Georgetownu, mají být kvůli svému složení důkazem o společném původu obou kontinentů před 1,7 miliardami let, kdy se od sebe začaly oddělovat. Byly tak součástí nejstaršího známého superkontinentu nesoucího název Nuna.
Poslední známý superkontinent zvaný Pangea se rozpadl před 175 miliony let, kdy došlo k postupné transformaci světa až do dnešní podoby. Nové poznatky pomáhají vědcům rozluštit záhadu ohledně formování superkontinentu Nuna, který bývá také nazýván jako Columbia. Nuna vznikla přibližně před 1,8 miliardy let.
Další kontinent již pomalu vzniká. Spojí se Amerika s Asií
Superkontinent Nuna je jedním z trojice superkontinentů, které se za poslední 2 miliardy let na Zemi zformovaly. Jednolité pevniny vznikaly a zase se rozpadaly. Za několik stovek milionů let by měl podle vědců vzniknout superkontinent Amasie, který se zrodí z dnešní Ameriky a Asie. Zmizí Severní ledový oceán, Karibské moře a na severní polokouli vznikne jednolitá pevnina.