Superpočítače proti koronaviru: Jak technologie pomáhají proti pandemii

V českých podmínkách už by se místy mohlo zdát, že je vše v normálu a žádná pandemie nikdy nebyla. Tak to ale zkrátka není.

Pandemie v mnoha zemích teprve vrcholí, ještě předtím, než teoreticky přijde další vlna (a potom i další). Ačkoliv aktivní jsou superpočítače ve většině zemí včetně ČR, hlavně díky akademické půdě, existuje i několik sdružení, které se jejich využitím v hledání vakcíny proti koronaviru specificky zabývají.

Jedním z nich je třeba projekt Folding@Home, který sdružuje řadu nejrychlejších superpočítačů na světě i stovky tisíc domácích počítačů. O něm jsme už psali; dalším podobným projektem je Covid-19 High-Performance Computing (HPC) Consortium. V tomto konsorciu vzniklém v USA, jehož členem je i Velká Británie a do budoucna se počítá s dalšími státy, běží pokročilé statistické modelování, které má vědcům a zdravotníkům pomoci lépe pochopit chování nemoci.

Obrázek: Superpočítače proti koronaviru: Jak technologie pomáhají proti pandemii

V současnosti nejrychlejší superpočítač Summit. Svou výpočetní sílu propůjčuje mimo jiné projektu Folding@Home. Zdroj: Oak Ridge National Laboratory

Na koronavirové frontě klid

Své výsledky chce konsorcium následně sdílet s celým světem. Součástí skupiny je třeba Google, NASA či IBM a několik vědeckých institucí ve Spojeném království.

USA jsou superpočítačová velmoc, ale Velká Británie je nezanedbatelným hráčem na tomto poli. Mezi další důležité mocnosti s mnoha superpočítači patří Čína (která má více superpočítačů než USA) a Japonsko.

Konsorcium dává k superpočítačům přístup také soukromým společnostem, kupříkladu startupu Kuano, který pomocí studia nemocí podobných Covidu-19 – kupříkladu SARS – hledá možnosti vyvinutí nové vakcíny, či léčiv odvozených od současných možností.

Velká Británie se nově rozhodla přidat do konsorcia svá vlastní superpočítačová centra. Do celosvětového výzkumu tak přidá přibližně 20 petaFLOPSů výkonů.

Obrázek: Superpočítače proti koronaviru: Jak technologie pomáhají proti pandemii

Superpočítač Salomon, nejrychlejší v ČR, v době svého spuštění 40. nejrychlejší na světě. Zdroj: IT4Innovations

Informační technologie se v době karantény i po ní ukazují jako nepostradatelná věc nejen pro fungování ekonomiky, ale také pro lepší udržování kontaktu a mezilidských vztahů v době, kdy je osobní setkání nemožné nebo nežádoucí.

Ačkoliv v ČR je momentálně relativní klid, nelze vyloučit možnost, že další větší ohrožení Covidem-19 ještě přijde. Jiné země, jako Brazílie nebo USA, právě prožívají velmi náročná období a nejvyšší bod křivky nakažených a mrtvých může teprve přijít. Evropa se zatím opatrně otevírá, ale pokud se někdy vše vrátí do původních pořádků, ještě to potrvá.

Zatím máme počítače a mobily.

Zdroj: ZDnet

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Obrázek: Televizi velkou přes celou stěnu už koupíte za 17 000 korun: TV od Xiaomi lákají na velikost i lákavé slevy
Televizi velkou přes celou stěnu už koupíte za 17 000 korun: TV od Xiaomi lákají na velikost i lákavé slevy
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší