Techmania Science Center v Plzni: Jaké je zábavné vědecké centrum se stovkami exponátů?

Plzeň odjakživa není jen městem piva, ale i městem techniky. Plzeňská Škodovka vyrábí ve městě přes 100 let a právě v jejích historických továrních halách se dnes mohou děti i dospělí naučit mnohému o vědě a technologiích.

Techmania Science Center, které zde od roku 2008 sídlí, patří mezi nejvyhledávanější science centra v zemi a snaží se malým i velkým přiblížit svět vědy a techniky. Do Plzně jsme se vydali a na vlastní kůži vyzkoušeli, co všechno česká Techmania nabízí.

Obrázek: Techmania Science Center v Plzni: Jaké je zábavné vědecké centrum se stovkami exponátů?

Cesta za poznáním začíná už venku

Při příjezdu mohou návštěvníci využít služeb placeného parkoviště na místě. Celodenní stání vyjde na příjemných 40 Kč. Už z venku vypadají tovární haly velké a jinak tomu není uvnitř. Podle oficiálních stránek Techmanie jde o vůbec největší haly Škoda Transportation otevřené veřejnosti. Ještě před vstupem na vás čekají první interaktivní instalace. Můžete se sami stát slunečními hodinami a přečíst si první zajímavé informace o vesmíru.

Po vstupu do budovy se ocitnete v hale s pokladnami, kde si musíte vyzvednout vstupenku v podobě náramku na ruku. Cena za vstup je 240 Kč a nerozlišuje se mezi dětmi a dospělými. Možné je také zakoupit zlevněné rodinné vstupné pro 2 dospělé a 2 děti za 880 Kč na celý den. Vstupenka potom platí do expozic, 3D planetária a 3D kina. Ještě atraktivnější je vstup na celý rok za méně než 500 Kč.

Navlékáme náramek a vyrážíme směrem k expozicím. Skříňky na odložení věcí jsou beznadějně plné, otevřená je naštěstí i šatna, kde je možné odložit si bundy či batohy.

Na nudné čtení zapomeňte, vše si lze vyzkoušet

Průmyslová hala působí už od kraje obrovským dojmem. Oproti iQLANDIA v Liberci, kde jsou expozice rozděleny do pater a místností, je Techmania spíše rozlehlým otevřeným prostorem s několika oddělenými částmi.

Přivítal nás ruch a spousta pobíhajících dětí nadšeně zkoušejících jednotlivé instalace. Ty jsou v této části věnované různým vědeckým poznatkům, technickým vynálezům a demonstraci fyzikálních zákonů. Žádné nudné vitríny a spousta textu – toto má Techmania Plzeň s iQLANDIA Liberec společné. U každé z instalací najdete krátké vysvětlení, návod na provedení experimentu a případně i QR kód s odkazem na další informace na webu science centra. Po celém areálu je k tomuto účelu k dispozici bezplatná WiFi.

Expozice v Techmania Plzeň zaujmou malé i velké

První z expozic, kterou jsme navštívili, byla Optika. Název se nám zdál trošku zavádějící, neboť se v dané části nachází vedle optických jevů také exponáty zabývající se větrnou energií, vodou či elektřinou. Určitě však do této části zavítejte. Vyzkoušeli jsme si např. jak funguje polopropustné zrcadlo, změřili radioaktivitu různých předmětů a materiálů (např. i náš chytrý telefon) a zjistili, proč magnety ztrácejí po zahřátí své vlastnosti.

Po nasazení brýlí a za využití hranolu pro rozklad světla jsme pro změnu viděli, z jakých barev spektra se skládá různě barevné světlo. Pokud si myslíte, že vše dobře znáte, věřte, že i jako dospělí zajímající se o fyziku budete mile překvapeni.

Proč mizí lodi v bermudském trojúhelníku? Ověřte si to sami

Milovníky lodí a vody potěší výstava Pod hladinou. Hned na úvod jsme si v praxi ověřili jednu z teorií ohledně mizejících lodí v oblasti bermudského trojúhelníku. Podle vědců totiž může za vším stát pouhé uvolňování plynu z mořského dna. Při uvolnění většího množství plynu pak loď ztratí vztlak a zmizí pod hladinou.

V Techmanii si to můžete prakticky ověřit vypouštěním vzduchu pod plovoucí loď. Stačí až překvapivě málo a loď klesá ke dnu.

V rámci demonstraci dalších fyzikálních zákonů můžete např. holýma rukama vyzvednout ponorku z vody, roztočit vodní vír a na vlastní oči spatřit, jak při různém tvaru trupu lodi voda obtéká kolem. Naučíte se zde také vázat námořnické uzly a dozvíte se spoustu informací o vodní dopravě.

Obrázek: Techmania Science Center v Plzni: Jaké je zábavné vědecké centrum se stovkami exponátů?

Skvělým zážitkem je pak simulátor potápějící se lodi, kde se budete cítit jako na Titanicu. Loď nakloněná o 26 °, blikající světla a poplašné hlášení vás ženou napříč záchranným člunům. Až tady si člověk uvědomí, jak těžké musí být uniknout z podpalubí potápějící se lodi.

V rámci expozic se nachází obrazovky s různými kvízy. Dobrý nápad trošku sráží fakt, že je text kvůli obrázku na pozadí prakticky nečitelný.

Naprogramujte si robota a zkuste 3D tisk

V rámci praktických workshopů ukazují dětem a rodičům studenti vysoké školy, jak probíhá programování robotů, 3D tiskáren a robotických ramen. Workshopy se mohou svým zaměřením lišit v závislosti na aktuálním programu.

Obrázek: Techmania Science Center v Plzni: Jaké je zábavné vědecké centrum se stovkami exponátů?

Od těžby a rýžování českých granátů po sílu zvířat

Expozice věnovaná důlnímu průmyslu a těžbě nabízí vedle sálů s promítáním filmů řadu informací o tom, jak probíhala v průběhu vývoje lidstva těžba nerostů. Na vlastní oči lze spatřit těžební stroje a vyzkoušet staré dobré rýžování. Nikoliv však zlata, ale českých granátů.

Ve stejné části se nachází hřiště pro malé děti, které se zde mohou vyřádit do sytosti. Čekající rodiče zatím okupují stoly s hlavolamy a logickými hádankami. Vyjmenovat všechny instalace je prakticky nemožné a za jeden den se všechno ani nedá stihnout.

Obrázek: Techmania Science Center v Plzni: Jaké je zábavné vědecké centrum se stovkami exponátů?

Zaujal nás však třeba speciálně upravený funkční bagr v životní velikosti, který si děti mohly vyzkoušet bagrováním plastových kuliček. Na vybití energie pak posloužila třeba stěna, na níž bylo možné zatlačit a která měřila sílu vyvinutou člověkem či krátká sprinterská trať. Zjistit jste tak mohli, jak si stojíte proti různým zvířatům.

Dříve se zde montovaly lokomotivy plzeňské Škodovky, nyní zde vládne věda

V zadní části tovární haly stojí několik lokomotiv, které zde nejsou náhodou. Byly totiž před lety vyrobeny právě na tomto místě. Nyní jsou zrenovované a slouží jako jedny z exponátů odkazující na rozmanitou historii plzeňské Škodovky. Ta si od začátku 20. století prošla různými obdobími, kdy mj. v hojném počtu vyráběla zbraně. Jedna z expozic je věnována právě historii plzeňské Škodovky.

Obrázek: Techmania Science Center v Plzni: Jaké je zábavné vědecké centrum se stovkami exponátů?

V planetáriu se zkuste roztočit v gyroskopu

Menší budova naproti hlavnímu vchodu je Planetárium. I zde platí vstupenka a s náramkem tak stačí vejít dovnitř. Přímo naproti vchodu se nachází model sluneční soustavy ukazující poměrovou velikost Slunce a jednotlivých planet. Až zde si člověk uvědomí, jak je Země nicotná.

V planetáriu je možné navštívit projekce dle programu a připravena je řada expozic. Skvěle zpracovaný je např. vývoj vesmírných raket, kde lze spatřit modely nejdůležitějších raket, které v průběhu historie stály za vesmírnými lety i přistáním člověka na Měsíci.

Obrázek: Techmania Science Center v Plzni: Jaké je zábavné vědecké centrum se stovkami exponátů?

Závěr aneb interaktivní pojetí je správná cesta

V rámci budovy science centra se nachází také restaurace, kde se můžete za rozumné ceny najíst. Díky náramkům na ruce vám případně nic nebrání odskočit si na jídlo do města a následně se vrátit.

Obrázek: Techmania Science Center v Plzni: Jaké je zábavné vědecké centrum se stovkami exponátů?

Návštěva pro nás byla v mnoha ohledech inspirující a nejednou jsme během dne zažili onen „AHA!“ moment. Jsme rádi, že v České republice vznikají podobné projekty, které dokáží hravou formou naučit nové věci a vzbudit ve všech generacích zvědavost a vztah k vědě a technologiím. Pokud budete přemýšlet, kam (nejen) za špatného počasí vyrazit, návštěvu Techmania Science Center můžeme směle doporučit.

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Míša BASTLOVÁ

Dobrý den kdy máte otevřeno a kdy natáčíte filmy

Ondřej Košťál

Dobrý den, úplně nerozumím Vašemu dotazu, jelikož to je pouze článek z návštěvy našeho redaktora, Techmania Science Center neprovozujeme ani nijak nespravujeme. Nicméně její otevírací doba je dle webu https://techmania.cz/cs/prakticke-informace/oteviraci-doba/ pondělí zavřeno úterý – pátek 8:30 — 17:00 sobota – neděle 10:00 — 18:00 prázdniny a státní svátky 10:00 —… Číst více »

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?