Kanadská společnost Telesat navzdory drobným zádrhelům neustále pracuje na vytvoření širokého pásma Lightspeed, které by mělo operovat v nižší oběžné dráze Země. Podaří se dotáhnout projekt do konce?
Telekomunikační firma Telesat se již několik let aktivně snaží vyvíjet unikátní širokopásmový systém operující na bázi sítě stovek satelitů. Tento projekt, označovaný také jako Lightspeed Low Earth Orbit (LEO), přitom ještě donedávna kvůli finančním komplikacím vypadal jako neuskutečnitelný. Nyní však možná svítá na lepší časy.
Nespočet odkladů vede k navyšování nákladů
Podle ředitele společností Telesat Dana Goldberga stojí za prvotním opožděním projektu pandemie onemocnění Covid-19. Díky posunu termínů tak musel ambiciózní projekt snížit počet družic v plánované síti z původních 298 za 188. K těmto opatřením muselo vedení společnosti přistoupit zejména kvůli neustále narůstajícím nákladům na další vývoj, které nebylo možné pokrýt ani s pomocí celé řady investorů a spolupracujících firem.
Klíčovým hráčem v posunu finanční bilance do černých čísel pak měla být francouzská úvěrová agentura, která měla projekt podpořit koncem minulého roku. K tomu však zatím nedošlo. Přesto však zůstává Goldberg optimisticky naladěn.
Práce na projektu Lightspeed tak pokračují i nadále. Společnost Telesat tak komunikuje s řadou dalších firem a snaží se zajistit potřebné financování. S ohledem na to, že zatím nelze nijak předjímat, že budou jednání úspěšná, pak Goldberg odmítl komentovat konkrétní časový plán společnosti.
Společnost Telesat počítá s tím, že bude mít mnohem méně zákazníků než konkurenční Starlink. Na rozdíl od Starlinku bude nabízet smlouvy s garantovanou úrovní služeb s rychlostí až 7,5 Gb/s do jednoho terminálu nebo 20 Gb/s do hotspotu. Starlink má v současné době přes 3 000 satelitů na oběžné dráze. Oproti stovkám v případě Lightspeed jde o výrazný nepoměr. Obě firmy nicméně cílí na jiný druh zákazníků.
Svůj podíl na komplikacích nese také inflace
Telesatu se podařilo zajistit alespoň částečné pokrytí nákladů na projekt ve výši zhruba 3 miliard dolarů díky financování kanadskou vládou. Tato částka měla pokrýt zhruba dvě třetiny rozpočtu na Lightspeed. Pomyslné vidle však do celé situace hodila globální inflace a následné neshody s výrobcem klíčových komponent, které dohromady přinesly společnosti ztrátu zhruba čtvrt miliardy dolarů.
Společnost Telesat však uvedla, že v letošním roce očekává investice do projektu Lightspeed ve výši 40 až 70 milionů kanadských dolarů, přičemž podaří-li se učinit významné pokroky ve vývoji, bude částka ještě vyšší. Dojde tak konečně k realizaci projektu?
Optimistické odhady hovoří o roku 2026
Nešťastná souhra náhod vedla k tomu, že Telesat v květnu roku 2022 oznámil odklad slavnostního zahájení provozu sítě Lightspeed na rok 2026. Od té doby se zatím vedení firmy k upřesnění termínu blíže nevyjádřilo, a je tak možné, že se celá akce ještě více odloží.
Celý koncept projektu do značné míře klopýtá na přílišné delegaci dílčích úkolů mezi celou řadu externích spolupracovníků. Telesat tak například v minulosti oznámil spolupráci s firmami Blue Origin či Relativity Space, na realizaci však zatím nedošlo. Problémy pak může způsobit také omezená platnost povolení pro využívání komunikační hladiny nižší oběžné dráhy.
Navzdory výše uvedeným skutečnostem Goldberg zastává názor, že původní plán společnosti Telesat, potažmo projektu Lightspeed zůstává těmito faktory zcela nedotčen.