Rychlejší než Starlink: Telesat pokračuje ve vývoji satelitní internetové sítě Lightspeed

Kanadská společnost Telesat navzdory drobným zádrhelům neustále pracuje na vytvoření širokého pásma Lightspeed, které by mělo operovat v nižší oběžné dráze Země. Podaří se dotáhnout projekt do konce?

Telekomunikační firma Telesat se již několik let aktivně snaží vyvíjet unikátní širokopásmový systém operující na bázi sítě stovek satelitů. Tento projekt, označovaný také jako Lightspeed Low Earth Orbit (LEO), přitom ještě donedávna kvůli finančním komplikacím vypadal jako neuskutečnitelný. Nyní však možná svítá na lepší časy.

Obrázek: Rychlejší než Starlink: Telesat pokračuje ve vývoji satelitní internetové sítě Lightspeed

Nad budoucností projektu Telesat Lightspeed visí i po několika letech od zahájení operací velký otazník. Zdroj: Se souhlasem společnosti Telesat

Nespočet odkladů vede k navyšování nákladů

Podle ředitele společností Telesat Dana Goldberga stojí za prvotním opožděním projektu pandemie onemocnění Covid-19. Díky posunu termínů tak musel ambiciózní projekt snížit počet družic v plánované síti z původních 298 za 188. K těmto opatřením muselo vedení společnosti přistoupit zejména kvůli neustále narůstajícím nákladům na další vývoj, které nebylo možné pokrýt ani s pomocí celé řady investorů a spolupracujících firem.

Klíčovým hráčem v posunu finanční bilance do černých čísel pak měla být francouzská úvěrová agentura, která měla projekt podpořit koncem minulého roku. K tomu však zatím nedošlo. Přesto však zůstává Goldberg optimisticky naladěn.

Práce na projektu Lightspeed tak pokračují i nadále. Společnost Telesat tak komunikuje s řadou dalších firem a snaží se zajistit potřebné financování. S ohledem na to, že zatím nelze nijak předjímat, že budou jednání úspěšná, pak Goldberg odmítl komentovat konkrétní časový plán společnosti.

Společnost Telesat počítá s tím, že bude mít mnohem méně zákazníků než konkurenční Starlink. Na rozdíl od Starlinku bude nabízet smlouvy s garantovanou úrovní služeb s rychlostí až 7,5 Gb/s do jednoho terminálu nebo 20 Gb/s do hotspotu. Starlink má v současné době přes 3 000 satelitů na oběžné dráze. Oproti stovkám v případě Lightspeed jde o výrazný nepoměr. Obě firmy nicméně cílí na jiný druh zákazníků.

Svůj podíl na komplikacích nese také inflace

Telesatu se podařilo zajistit alespoň částečné pokrytí nákladů na projekt ve výši zhruba 3 miliard dolarů díky financování kanadskou vládou. Tato částka měla pokrýt zhruba dvě třetiny rozpočtu na Lightspeed. Pomyslné vidle však do celé situace hodila globální inflace a následné neshody s výrobcem klíčových komponent, které dohromady přinesly společnosti ztrátu zhruba čtvrt miliardy dolarů.

Společnost Telesat však uvedla, že v letošním roce očekává investice do projektu Lightspeed ve výši 40 až 70 milionů kanadských dolarů, přičemž podaří-li se učinit významné pokroky ve vývoji, bude částka ještě vyšší. Dojde tak konečně k realizaci projektu?

Obrázek: Rychlejší než Starlink: Telesat pokračuje ve vývoji satelitní internetové sítě Lightspeed

Podaří se kanadské společnosti realizovat projekt vysokorychlostní komunikační sítě? Zdroj: Se souhlasem společnosti Telesat

Optimistické odhady hovoří o roku 2026

Nešťastná souhra náhod vedla k tomu, že Telesat v květnu roku 2022 oznámil odklad slavnostního zahájení provozu sítě Lightspeed na rok 2026. Od té doby se zatím vedení firmy k upřesnění termínu blíže nevyjádřilo, a je tak možné, že se celá akce ještě více odloží.

Celý koncept projektu do značné míře klopýtá na přílišné delegaci dílčích úkolů mezi celou řadu externích spolupracovníků. Telesat tak například v minulosti oznámil spolupráci s firmami Blue Origin či Relativity Space, na realizaci však zatím nedošlo. Problémy pak může způsobit také omezená platnost povolení pro využívání komunikační hladiny nižší oběžné dráhy.

Navzdory výše uvedeným skutečnostem Goldberg zastává názor, že původní plán společnosti Telesat, potažmo projektu Lightspeed zůstává těmito faktory zcela nedotčen.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?