V rámci mise sondy InSight založila NASA web specificky určený pro zobrazování teplot současných a předpovídaných. Nešlo by o nic zvláštního, kdyby tedy meteorologie neprobíhala na Marsu.
Skvělá webová stránka přehledně ukazuje nejnižší, průměrné a nejvyšší teploty; byť nejprve ukazuje počasí ve Fahrenheitech, lze jej kliknutím snadno přeorientovat na pro našince mnohem praktičtější stupně celsia.
Více o sondě Insight a o Marsu:
- Zvuky z Marsu: Mimozemský vítr rozhodně není fádní.
- Na Marsu je dostatek kyslíku pro život, tvrdí vědci.
- Květina, co chutná jako steak: určena je pro astronauty mířící na Mars.
Sonda posílá data průběžně, ale chvíli trvá, než se na Zemi dostanou, takže teploty jsou někdy viditelné až o několik dní později. Kromě teploty ovšem můžeme sledovat i rychlost větru, jeho směr a také atmosférický tlak.
Lze si povšimnout, že je na Marsu poněkud zima. Za poslední týden docela stabilní teploty nepřekročily ještě docela snesitelných -12 stupňů celsia; průměrné teploty však činily 64 stupňů a nejnižší pak velmi nepříjemných -95 stupňů. Rychlost větru je oproti tomu až překvapivě snesitelná: průměrná rychlost 4,1 m/s symbolizuje jen lehký vítr.
Nejvyšší zaznamenaná rychlost za poslední týden, 16,3 m/s, však už značí silný vítr, proti kterému by se šlo jen s obtížemi. Vítr navíc po povrchu neustále prohání značné množství nepříjemného prachu.
Největším problémem je ovšem ve finále atmosférický tlak; průměrně totiž činí pouze 0,6 % hodnoty tlaku na Zemi v nulové nadmořské výšce; tak nízký tlak je pro člověka bez výjimky naprosto smrtící.
Web NASA je ovšem krásným příkladem lidské fascinace Marsem. InSight na Mars dosedla 26. listopadu 2018, od té doby pečlivě sleduje počasí a pořizuje fotografie.
Zdroj: NASA