Těžba z hlubin mořského dna je možná ekologicky nejpřijatelnější možností těžkého průmyslu, vyvolává však vlnu protestů

Dno světových moří i oceánů je poměrně bohaté na celou řadu nerostných surovin. Některé společnosti se již chystají na aktivní zahájení jejich těžby, ačkoliv z globálního hlediska ještě nebyla autoritami schválena a povolena.

Možnost využít nerostné bohatství ukryté na mořském dně pro těžbu se v poslední době stává stále častěji předmětem debat nejrůznějších nadnárodních společností a organizací. Zhruba před týdnem, 29. července, na toto téma diskutovali zástupci Mezinárodního úřadu pro mořské dno (ISA), jenž spadá pod správu Organizace spojených národů (OSN).

Obrázek: Těžba z hlubin mořského dna je možná ekologicky nejpřijatelnější možností těžkého průmyslu, vyvolává však vlnu protestů

Měď je jedním z kovů, který se v poměrně hojném zastoupení nachází na mořském dně. Jeho těžba však zatím není povolena. Zdroj: Unsplash

Řada lidí přitom věřila, že bude komerční podmořská těžba konečně povolena, nebo alespoň řádně prodiskutována. Rozhodnutí o nastavení jednoznačných pravidel v rámci této sféry průmyslu však bylo odloženo až na rok 2025.

Podle zástupců těžařských společností nepředstavuje podmořská těžba ekologické riziko

Navzdory tomuto odkladu však již nyní některé společnosti vydávají svá prohlášení o tom, že s těžbou hodlají začít, jakmile to bude možné. Například kanadská The Metals Company chce požádat o licenci pro těžbu ze dna Tichého oceánu již od roku 2025. Jejím cílem jsou zejména tzv. polymetalické konkrece, což jsou ložiska kovů jako nikl či měď. Podle odhadů se jich na dně Pacifiku nachází skutečně nesčetné množství. Měď i nikl jsou přitom považovány za klíčové prvky pro udržitelnou energetiku, jelikož jsou součástí dnešních baterií či elektromobilů.

Oceánské dno je na rozdíl od většiny zemského povrchu jedním z mála zbývajících nedotčených ekosystémů, kde věda teprve objevuje velkou část jeho výjimečné biologie. Existují tak vážné obavy o tom, že proces těžby některé biotopy zničí. Zástupci The Metals Company však tvrdí, že tyto dopady budou ve srovnání s povrchovou těžbou mnohem menší. Na dně moří totiž existuje prakticky nulová flóra, což je oproti lokalitám jako Indonésie či Kongo, kde dnes těžba niklu a mědi probíhá v největším měřítku, mnohem ekologičtější varianta.

Obrázek: Těžba z hlubin mořského dna je možná ekologicky nejpřijatelnější možností těžkého průmyslu, vyvolává však vlnu protestů

Debaty o schválení podmořské těžby se přesouvají na rok 2025. Zdroj: Freepik

Proti schválení těžby bojuje například hnutí Greenpeace

Nedávné zasedání ISA však skončilo bez dohody ohledně licencování hlubinné těžby. Více než 20 zemí totiž volalo po jejím buď dočasném, nebo trvalém zastavení. K tomuto přístupu se pak přiklání i řada světových technologických společností jako Samsung či Google, které patří mezi přední odběratele kovů, které se na mořském dně nachází. V případě, že by pak ke schválení těžby došlo, by tyto firmy volily odběr kovů z jiných zdrojů.

Za iniciativu ohledně záchrany mořského dna se staví také organizace Greenpeace, která v rámci těchto aktivit založila své hnutí Stop deep sea mining. Podle něj je mořské dno skutečnou pokladnicí biodiverzity, která zůstává zachována zejména díky její izolaci od lidské činnosti. Je přitom klíčové, aby tento ekosystém zůstal i nadále nedotčen.

Obrázek: Těžba z hlubin mořského dna je možná ekologicky nejpřijatelnější možností těžkého průmyslu, vyvolává však vlnu protestů

Aktivisté z hnutí Greenpeace se snaží povolení hlubokomořské těžby zabránit. Zdroj: Unsplash

Greenpeace tak vyzývá k podpisu petice, která by mohla k zastavení hlubokomořské těžby přispět. Toto téma však nejspíš zůstane ještě nějakou dobu otevřené, a obě strany tohoto ekologického sporu tak budou mít dostatek času zvážit jednotlivá pro a proti celého procesu.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
BrmPa

https://www.ecowatch.com/deep-sea-mining-ocean-biodiversity-loss.html Deep-Sea Mining Could Cause 25x the Biodiversity Loss of Land-Based Mining, Report Warns „Those in support of the deep-sea mining process have said that, in order to mitigate the impacts, artificial clay nodules could be installed after the natural clumps had been extracted, but, according to the report, the… Číst více »

Obrázek: Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Obrázek: Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
Obrázek: 18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu