Tichý experiment Googlu na firmách: Podnikům rozbil Chrome, stál je spoustu nervů a peněz a udělal z nich pokusné králíky

Velmi nepromyšlený krok učinil v tomto týdnu Google se svým populárním a rozšířeným prohlížečem Chrome.

U spotřebitelů i v byznysu jde o dominantní prohlížeč. O to nepochopitelnější je experiment, kterého se Google hloupě dopustil; zanechal po sobě spousty zmatených IT administrátorů a uživatelů. A vzhledem k tomu, jak drahá je pozornost průměrného administrátora, tak i finanční ztráty.

Tisíce strojů se musely potýkat s nefunkčním prohlížečem, a to poté, co Google samostatně implementoval tichou experimentální aktualizaci prohlížeče. To je zarážející ze dvou důvodů: 1. Kompletní správu nad aktualizacemi má obvykle právě IT administrátor, může si vybrat, jaké nainstaluje a přinejmenším o nich dobře ví. 2. Není jasné, proč komukoliv v Googlu přišlo jako dobrý nápad instalovat experimentální aktualizaci do podnikových strojů.

Obrázek: Tichý experiment Googlu na firmách: Podnikům rozbil Chrome, stál je spoustu nervů a peněz a udělal z nich pokusné králíky

Všeobecné zděšení

Podnikoví uživatelé, kteří k Chromu přistupovali z virtuálních prostředí od Citrixu a dalších viděli na otevřených panelech Chromu jen bílá místa, zablokovaný přístup a neresponzivní ovládání. Řada IT administrátorů vůbec nevěděla, co se děje.

Po stížnostech Google musel odhalit, že na stabilní aktualizační linii prohlížečů vpašoval experimentální update, který chování Chromu změnil. O experimentu nevěděl nikdo kromě Googlu, admini nedostali žádné upozornění.

Jak se ukázalo, Google tiše aktivoval nově chystanou funkci WebContents Occlusion, která má přerušit funkčnost panelů prohlížeče, pokud ten běží v pozadí, a snížit zdroje, které prohlížeč spotřebovává.

Obrázek: Tichý experiment Googlu na firmách: Podnikům rozbil Chrome, stál je spoustu nervů a peněz a udělal z nich pokusné králíky

Podobná funkce má smysl, neboť Chrome je v základu špatně optimalizovaný prohlížeč, který spotřebovává značné množství hardwarového výkonu; spolu s jeho tendencí moc se nezabývat soukromím uživatele tak nejde o první případ, kdy nejpopulárnější prohlížeč světa čelí kritice. Jenže podobné nasazení nové funkce je nejen neobvyklé, ale hlavně nesmyslné.

„Experiment byl v beta verzi kolem 5 měsíců,“ vysvětlil David Bienvenu, softwarový inženýr v Googlu. Dodal, že jeho byl v poslední aktualizaci aktivován pro stabilní verzi prohlížeče, bez vědomí uživatelů.

Nepochopitelné chování, firmy nejsou pokusní králíci

Pozdě v noci z čtvrtka na pátek Google aktivaci stáhl, poté, co mu přišly tisícovky chybových hlášení. Časové ztráty – ztracený den a půl, kdy spolu nemohla komunikovat část firmy – hlásí třeba Costco, obří americký konglomerát, a řada dalších přidává i finanční náklady.

Obrázek: Tichý experiment Googlu na firmách: Podnikům rozbil Chrome, stál je spoustu nervů a peněz a udělal z nich pokusné králíky

Stovky uživatelů si také na podpoře Googlu postěžovali na to, že firma vůbec může skrytě aktualizovat Chrome pro statisíce podnikových i běžných uživatelů bez toho, aby komukoliv cokoliv řekl.

Celkově je krok Googlu a jeho dosavadní komunikace zcela zarážející. Obří korporace opravdu nepatří mezi testovací subjekty – pro ně je důležitá hlavně funkčnost a stabilitu, něco, na co část Googlu zodpovědná za Chrome očividně zapomněla.

Nu, pokud Google zavčasu nevyřeší své problémy, konkurence si může mnout ruce – třeba alespoň pár uživatelů zpět jim to přiláká.

Zdroj: Verge

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Překlad psího štěkotu a záchodový držák na smartphone? Nejlepší aprílové žertíky ze světa technologií v roce 2025
Překlad psího štěkotu a záchodový držák na smartphone? Nejlepší aprílové žertíky ze světa technologií v roce 2025
Obrázek: Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Obrázek: Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Obrázek: Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Obrázek: Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Obrázek: Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Obrázek: Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Obrázek: Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem