Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10

Jak vyčistit a zrychlit počítač? Windows 10 přinesl oproti Windows 7 a 8 mnohé změny, přičemž výrazného překopání se dočkal i samotný design. Někdy je proto trochu složité nalézt nastavení, na která jsme z předchozích verzí zvyklí a která nám umožní systém optimalizovat a zrychlit bez pokročilých, invazivních metod.

Operační systém se po mnoha měsících používání postupně zpomaluje, tak to s Windows bylo vždy a nějakou dobu zřejmě ještě bude. Přestože z části s tím mnoho dělat nejde, jiné věci může uživatel snadno ovlivnit. Jaké například, na to se teď spolu s námi můžete podívat.

1. Pomalý start PC? Vypněte spouštění aplikací po startu systému

Skype, Steam, Spotify a různé další aplikace často nepotřebujete načíst ihned po spuštění systému. Když je takových programů hodně, významně zpomalují první desítky sekund používání počítače. Naštěstí je jejich deaktivace velmi jednoduchá.

Nejprve si aktivujte správce úloh (pomůže klávesová zkratka Ctrl + Alt + Delete nebo v hledání „Správce úloh“) a přepněte na panel „Po spuštění“. A to je vše: zde již můžete jednoduše všechny aplikace deaktivovat.

Obrázek: Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10

Jen pozor na různé ovladače a pro systém nezbytné aplikace. Přestože Windows 10 jsou v tomto poměrně inteligentní, ujistěte se, že deaktivujete program, který znáte. Ve správci úloh je i popsáno, jaký dopad při spuštění (tj. omezení rychlosti) daná aplikace na systém má.

Po deaktivaci vybraných prvků je doporučeno Windows 10 restartovat.

2. Málo místa na disku? Odinstalujte nepotřebné programy

Není co řešit: staré nástroje a aplikace, které nám už nejsou k ničemu, jen zbytečně zabírají místo. Je dobré se jich zbavit. Proces je jednoduchý: do hledání napíšeme „Přidat nebo odebrat programy“ a je hotovo, samotná odinstalace náročná není, vždy nás jí provede konkrétní utilita.

Obrázek: Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10

Po odinstalaci vícero aplikací doporučujeme ještě použít program na čištění disku pro smazání nepotřebných souborů, kterých se integrovaný nástroj Windows zbavit nedokázal. Populární je třeba CCleaner, ale méně známým faktem je, že i tuto funkci mají desítky integrovanou.

Není sice tak pokročilá ani podrobná, ale možná postačí. Do hledání napište „Vyčištění disku“ (případně cleanmgr a potvrďte enterem), pak už jen vyberte disk a můžete čistit.

Obrázek: Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10

Stejně jako v CCleaneru si dejte pozor na čistění systémových souborů, vše by ovšem mělo být bezpečné. Zbylé položky můžete smazat zcela bez obav. O pokročilém nástroji CCleaner jsme psali v detailním článku:

3. Je počítač pomalý? Deaktivujte vizuální efekty

Pro staré nebo nevýkonné laptopy může pomoci také zrušení animací a dalších efektů, které Windows využívají. Funkčnost systému se tím neovlivní, pouze bude „ošklivější“ a o něco méně náročný. Rozdíl je u starších strojů skutečně docela znát, takže tuto volbu doporučujeme aplikovat, pokud se PC „cuká“ i při běžném používání systému.

Dejte vyhledat „Ovládací panely“, z nich přejděte do složky „Systém“ a klikněte na „Upřesnit nastavení systému“. Na automaticky otevřeném panelu vidíte položku Výkon. Klepněte tedy na „Nastavení“ a vyberte si, co chcete deaktivovat, nebo si zvolte nastavení pro nejlepší výkon.

Obrázek: Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10

Další tipy doporučuje sám Microsoft, avšak bohužel pouze v angličtině: český překlad je zatím jen strojový a nepříliš dobrý. Tyto tři základní kroky však systém zrychlí a vyčistí bez nutnosti větších zásahů a zvládne je skutečně každý.

avatar
2 Vlákna diskuze
6 Vláken s odpovědí
1 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
5 Autoři komentářů
Ondřej KošťálJakubPetr K.Ondřej KošťálPetr M. Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr M.
Čtenář
Petr M.

Hmm, to spuštění aplikací jsem řešil přes externí appky, tohle je lepší. Zbytek nic překvapivého. Super je CCleaner…

Ondřej Košťál
Redakce

Velké množství různých čistících a zrychlovacích aplikací jako PC Booster apod. většinou napáchá více škody než užitku. CCleaner je výjimka, pokud zrovna nemá velký problém (viz malware, který se mi do programu dostal).

Petr K.
Čtenář
Petr K.

Pouze pozor na licenci CCleaneru, pokud používáte ve firmě. Tam nemůžete použít free verzi pro domácí použití. Licence levná ale rozhodně není, alternativou je třeba opensource BleachBit.

Jakub
Čtenář
Jakub

Článek dobrej, ale už vám někdo řekl, že tmavě šedý písmo na černobílým obrázku na pozadí se čte hodně ale opravdu hodně špatně? Písmo by mělo být vždycky tmavý na kontrastním a ideálně jednobarevným pozadí. Obrázek vypadá cool, ale blbě se pak vybírá barva písma. Tuplem u černobílé fotky nebo… Číst více »

Jakub
Čtenář
Jakub

Zajímavý. Teď se stránka načetla s bílým pozadím. 😀 Tak to by mě zajímalo co to před tím bylo. Každopádně v tom případě beru tu výtku zpět. Možná něco v cache prohlížeče.

Ondřej Košťál
Redakce

Je možné, že bylo v cache prohlížeče něco před změnou. O víkendu jsme opravovali problém, že některým se nezobrazovalo bílé tělo článku. Mohu se zeptat, co máte za prohlížeč, verzi, OS a rozlišení? Dle našeho zjištění to bylo u nízkých rozlišení.

Jakub
Čtenář
Jakub

Tak to bylo asi fakt něco v cache. Firefox Quantum (64bit) verzi 65.0, W10 Pro x64 1803 a rozlišení mám aktuálně 1050×1680 (na výšku).

Ondřej Košťál
Redakce

Super, díky za info. To potvrzuje to, co jsme řešili. Problém byl u rozlišení, které měly na šířku pod cca 1200 pixelů, což je v tomto případě 1050 pixelů. Poučení pro příště 🙂 (a také dělat testy i na nižších rozlišeních 😀 )

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Obrázek: Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
87%
Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
Obrázek: Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Obrázek: Chytrá konvice uvaří čaj rovnou z postele: Tipy na doopravdy chytré vánoční dárky
Chytrá konvice uvaří čaj rovnou z postele: Tipy na doopravdy chytré vánoční dárky

Co byste řekli na to, že si vodu na čaj ohřejete rovnou z postele? Chytré konvice s Bluetooth, chytrý hrnec...

Zavřít