Taxislužba Uber, dlouhodobě provázená legislativními potížemi i skandály, hodlá rozšířit své evropské podnikání. Otevře technologické centrum zaměřené na výzkum a vývoj „létajících automobilů“. Půjde o první R&D centrum společnosti mimo Spojené státy.
Pojem „létající taxi“ nebo létající automobil se v poslední době vyskytuje stále častěji, ostatně o projektu Uberu už jsme na začátku května psali. Jde však spíše o dron či helikoptéru, jejímž účelem má být přeprava zákazníků obdobným způsobem jako u klasických taxíků, jen letecky. A v budoucnu prý i autonomně.
Jde o další krok Uberu, který svědčí o tom, že to firma s létajícími taxi zřejmě myslí vážně; i přes existující pochyby o tom, zda je podobné řešení praktické nebo vůbec proveditelné.
O automobily v pravém slova smyslu tak skutečně nejde: obří dron, kvadrokoptéra nebo helikoptéra jsou přesnějšími pojmy.
Létající taxi znějí skvělé, ale nereálně
Ať už však lokální leteckou přepravu drony nazveme jakkoliv, létajícím taxíkům Uber věří. Do francouzské továrny chce investovat 20 milionů euro během příštích pěti let. Otevřít se má již na podzim.
Pro vývoj létajících automobilů si Uber sehnal schopné partnery, mimo jiné Aurora Flight Sciences, které spadají pod Boeing. Pro Francii se dle zdrojů Bloombergu firma rozhodla i proto, že zde sídlí letecký gigant Airbus.
Partnerem Uberu je také prestižní pařížská technická univerzita École Polytechnique, patřící mezi nejlepší v Evropě i ve světě.
Přes velká odhalení a zajímavé koncepty nelze než pochybovat nad uskutečnitelností plánů americké firmy. Infrastruktura schopná rozumně – a hlavně ekonomicky smysluplně – zvládnout létající taxi neexistuje snad nikde na světě, o regulatorních problémech a slibované autonomii ani nemluvě; a to se během pěti, deseti let změní jen těžko.
Uber navíc dosud není ziskový, což jeho věci jistě nepomáhá. Létaní není levná záležitost.
Americká taxislužba přesto není jedinou společností, která se do létajících taxi pouští. Dubaj, bohaté město, které se rádo chlubí svými technologiemi, už delší dobu testuje přepravu osob za pomoci dronů – a zatím prý úspěšně.
Paříž sama se mimochodem postupem času stává jedním z evropských center výzkumu v informačních technologiích. Vývojovou laboratoř věnovanou umělé inteligenci tu má také Facebook, postavit zde vývojová centra chtějí i DeepMind a Google.
Oznámení o vybudování vývojového centra věnovaného létajícím taxi přišlo v době, kdy francouzský prezident Emmanuel Macron pořádá technologický summit věnovaný rozvoji informačních technologií.
Zdroj: Bloomberg