Konec klasických cigaret? Bezdýmný lil SOLID 2.0 cílí na masy

Snadnější použití a konstrukci připravenou tak, aby seděla do malé i velké ruky. To slibuje zařízení lil SOLID pro bezdýmnou konzumaci tabáku, které na český trh uvedla společnost Philip Morris. Jak změnil zahřívaný tabák český trh s tabákovými výrobky?

Philip Morris uvedl první bezdýmné produkty na český trh v roce 2017 v podobě technologie IQOS. U té nedochází ke spalování tabáku a uvolňování řady nežádoucích látek. Při zahřívání tabáku na teplotu kolem 350 °C vzniká místo kouře aerosol obsahující nikotin a tabákovou příchuť. Zařízení si na trhu našla své místo a postupně se řada IQOS dočkala několika verzí. PMI však v minulém roce překvapil netradičním krokem – firma na český trh uvedla zařízení lil SOLID 2.0, které vyrábí jihokorejská značka KT&G. Cílem je nabídnout méně škodlivou technologii zahřívaného tabáku všem stávajícím kuřákům, a to i těm, pro které je IQOS příliš drahý. Společnosti uzavřely globální dohodu na 3 roky s možností dalšího prodloužení.

Z tohoto kroku je viditelné, že odklon od tradičního kouření podporují nejen samotní konzumenti, ale i výrobci produktů. Potvrzují to také oficiální čísla – počet kuřáků v ČR už několik let po sobě klesá. Svůj podíl na tom podle analytiků mají nejrůznější nikotinové alternativy a bezdýmné produkty.

lil SOLID 2.0 funguje podobně jako IQOS

Nelze opomenout, že lil je v Jižní Koreji jedním z největších konkurentů produktů IQOS. Zařízení se PMI zalíbilo a zapadalo do portfolia natolik, že se výrobci domluvili na zastupování pro zahraniční trh. KT&G dodává kompletní zařízení, které PMI následně distribuuje zákazníkům v ČR a dalších zemích mimo Koreu.

Nahříváním tabáku dochází k uvolňování aerosolu, který podle výzkumů obsahuje výrazně nižší množství škodlivých chemických látek. Samozřejmě ani ten není bez rizika, neboť obsahuje návykový nikotin.

V čem se IQOS a lil SOLID 2.0 liší?

Na první pohled se lil SOLID podobá zmíněnému IQOSu. Tělo zařízení je však o něco větší – nejedná se o soustavu nabíjecího pouzdra a zařízení pro nahřívání tabáku, ale vše je ukryto do těla jediného zařízení. Větší je i ovládací tlačítko, díky čemuž může být především pro muže s větší rukou ovládání jednodušší.

Zařízení je na českém trhu dostupné ve 2 barevných variantách – modré Cosmic Blue a šedivé Stone Gray.

lil SOLID využívá náplně Fiit, které pro evropský trh vyrábí v EU právě PMI. Splňují tak stejné standardy a mají stejnou konstrukci i rozměry jako HEETS pro IQOS. Proces výroby jsme popsali v článku Jak se vyrábí náplně pro bezdýmný IQOS a proč má být oproti cigaretám méně škodlivý?

Náplně se nahřívají trochu jinak. U lil SOLID 2.0 jde o zahřívání tabáku hrotem z nerezové oceli, což výrobce nazývá DUAL HEAT. Hrot se zapíchne do náplně a slouží k rovnoměrnému prohřátí tabáku. U IQOSu je využívána keramická čepel. Každý přístup má určité výhody, ale hrot by měl být přinejmenším odolnější a nemělo by docházet k jeho nechtěnému zlomení. Snadnější je i samotné čištění. Zařízení má režim automatického čištění teplem a v balení se nachází také speciální duální čistící nástroj.

Jak padlo výše, lil SOLID je oproti IQOSu jednodušší, což potvrzuje i ovládání zařízení. K tomu slouží tlačítko se zabudovanou LED kontrolkou. Tlačítko ukazuje stav nabití a slouží k zapnutí a vypnutí zařízení. Žádná další tlačítka ani vychytávky typu Bluetooth zde nenajdete.

Komoru pro náplň chrání, podobně jako u IQOS 3 Multi, posuvná krytka. Po zasunutí náplně je užívání a ovládání zmíněným tlačítkem snadné. Nabíjení probíhá prostřednictvím USB-C kabelu a výrobce uvádí, že na jedno nabití vydrží akumulátor v lil SOLID 2.0 přibližně na 25 náplní.

Obrázek: Konec klasických cigaret? Bezdýmný lil SOLID 2.0 cílí na masy

Náplně jsou na první pohled stejné, liší se však složením tabákové směsi a podle výrobce by se ideálně Fiit a HEET neměly zaměňovat. Foto: Se souhlasem PMI

Budoucnost bez klasických cigaret

Velkou změnou byl pro Českou republiku zákaz kouření na nástupištích, v restauracích, barech, zoologických zahradách a sportovištích, který vešel v platnost na konci května 2017. Mnoho uživatelů toto nařízení i stále větší příklon Čechů ke zdravému životnímu stylu přimělo k hledání bezdýmných alternativ, mezi které patří i nahřívaný tabák.

Naší ambicí je, aby všichni dospělí kuřáci, kteří by jinak pokračovali v kouření klasických cigaret, přešli co nejdříve na lepší alternativy a přestali kouřit ve prospěch svého vlastního zdraví, i zdraví svého okolí,“ uvedla Andrea Gontkovičová, generální ředitelka Philip Morris ČR a.s. Jak se zdá, PMI to s dobou bezdýmnou myslí vážně a klasické cigarety budou ustupovat alternativám. Distribuce konkurenčního výrobku na globální trh to jen potvrzuje.

Obrázek: Konec klasických cigaret? Bezdýmný lil SOLID 2.0 cílí na masy

lil SOLID 2.0 nabízí levnější alternativu k IQOSu. Foto: Se souhlasem PMI

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aristotele

Znám jeden takovej už odedávna, říká se tomu vzduch! Trocha kyslíku, oxidu uhličitého, spousta dusíku a nějakej ten argon a helium. Kdo musí kouřit cigára, toho to stejně neodnaučí strkakt si nikotinový trubičky do zobáku. Neříkám, že zahřívanej tabák není k užitku, ale asi tak stejně, jako Greandeal nebo slevy… Číst více »

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W