Konec klasických cigaret? Bezdýmný lil SOLID 2.0 cílí na masy

Snadnější použití a konstrukci připravenou tak, aby seděla do malé i velké ruky. To slibuje zařízení lil SOLID pro bezdýmnou konzumaci tabáku, které na český trh uvedla společnost Philip Morris. Jak změnil zahřívaný tabák český trh s tabákovými výrobky?

Philip Morris uvedl první bezdýmné produkty na český trh v roce 2017 v podobě technologie IQOS. U té nedochází ke spalování tabáku a uvolňování řady nežádoucích látek. Při zahřívání tabáku na teplotu kolem 350 °C vzniká místo kouře aerosol obsahující nikotin a tabákovou příchuť. Zařízení si na trhu našla své místo a postupně se řada IQOS dočkala několika verzí. PMI však v minulém roce překvapil netradičním krokem – firma na český trh uvedla zařízení lil SOLID 2.0, které vyrábí jihokorejská značka KT&G. Cílem je nabídnout méně škodlivou technologii zahřívaného tabáku všem stávajícím kuřákům, a to i těm, pro které je IQOS příliš drahý. Společnosti uzavřely globální dohodu na 3 roky s možností dalšího prodloužení.

Z tohoto kroku je viditelné, že odklon od tradičního kouření podporují nejen samotní konzumenti, ale i výrobci produktů. Potvrzují to také oficiální čísla – počet kuřáků v ČR už několik let po sobě klesá. Svůj podíl na tom podle analytiků mají nejrůznější nikotinové alternativy a bezdýmné produkty.

lil SOLID 2.0 funguje podobně jako IQOS

Nelze opomenout, že lil je v Jižní Koreji jedním z největších konkurentů produktů IQOS. Zařízení se PMI zalíbilo a zapadalo do portfolia natolik, že se výrobci domluvili na zastupování pro zahraniční trh. KT&G dodává kompletní zařízení, které PMI následně distribuuje zákazníkům v ČR a dalších zemích mimo Koreu.

Nahříváním tabáku dochází k uvolňování aerosolu, který podle výzkumů obsahuje výrazně nižší množství škodlivých chemických látek. Samozřejmě ani ten není bez rizika, neboť obsahuje návykový nikotin.

V čem se IQOS a lil SOLID 2.0 liší?

Na první pohled se lil SOLID podobá zmíněnému IQOSu. Tělo zařízení je však o něco větší – nejedná se o soustavu nabíjecího pouzdra a zařízení pro nahřívání tabáku, ale vše je ukryto do těla jediného zařízení. Větší je i ovládací tlačítko, díky čemuž může být především pro muže s větší rukou ovládání jednodušší.

Zařízení je na českém trhu dostupné ve 2 barevných variantách – modré Cosmic Blue a šedivé Stone Gray.

lil SOLID využívá náplně Fiit, které pro evropský trh vyrábí v EU právě PMI. Splňují tak stejné standardy a mají stejnou konstrukci i rozměry jako HEETS pro IQOS. Proces výroby jsme popsali v článku Jak se vyrábí náplně pro bezdýmný IQOS a proč má být oproti cigaretám méně škodlivý?

Náplně se nahřívají trochu jinak. U lil SOLID 2.0 jde o zahřívání tabáku hrotem z nerezové oceli, což výrobce nazývá DUAL HEAT. Hrot se zapíchne do náplně a slouží k rovnoměrnému prohřátí tabáku. U IQOSu je využívána keramická čepel. Každý přístup má určité výhody, ale hrot by měl být přinejmenším odolnější a nemělo by docházet k jeho nechtěnému zlomení. Snadnější je i samotné čištění. Zařízení má režim automatického čištění teplem a v balení se nachází také speciální duální čistící nástroj.

Jak padlo výše, lil SOLID je oproti IQOSu jednodušší, což potvrzuje i ovládání zařízení. K tomu slouží tlačítko se zabudovanou LED kontrolkou. Tlačítko ukazuje stav nabití a slouží k zapnutí a vypnutí zařízení. Žádná další tlačítka ani vychytávky typu Bluetooth zde nenajdete.

Komoru pro náplň chrání, podobně jako u IQOS 3 Multi, posuvná krytka. Po zasunutí náplně je užívání a ovládání zmíněným tlačítkem snadné. Nabíjení probíhá prostřednictvím USB-C kabelu a výrobce uvádí, že na jedno nabití vydrží akumulátor v lil SOLID 2.0 přibližně na 25 náplní.

Obrázek: Konec klasických cigaret? Bezdýmný lil SOLID 2.0 cílí na masy

Náplně jsou na první pohled stejné, liší se však složením tabákové směsi a podle výrobce by se ideálně Fiit a HEET neměly zaměňovat. Foto: Se souhlasem PMI

Budoucnost bez klasických cigaret

Velkou změnou byl pro Českou republiku zákaz kouření na nástupištích, v restauracích, barech, zoologických zahradách a sportovištích, který vešel v platnost na konci května 2017. Mnoho uživatelů toto nařízení i stále větší příklon Čechů ke zdravému životnímu stylu přimělo k hledání bezdýmných alternativ, mezi které patří i nahřívaný tabák.

Naší ambicí je, aby všichni dospělí kuřáci, kteří by jinak pokračovali v kouření klasických cigaret, přešli co nejdříve na lepší alternativy a přestali kouřit ve prospěch svého vlastního zdraví, i zdraví svého okolí,“ uvedla Andrea Gontkovičová, generální ředitelka Philip Morris ČR a.s. Jak se zdá, PMI to s dobou bezdýmnou myslí vážně a klasické cigarety budou ustupovat alternativám. Distribuce konkurenčního výrobku na globální trh to jen potvrzuje.

Obrázek: Konec klasických cigaret? Bezdýmný lil SOLID 2.0 cílí na masy

lil SOLID 2.0 nabízí levnější alternativu k IQOSu. Foto: Se souhlasem PMI

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aristotele

Znám jeden takovej už odedávna, říká se tomu vzduch! Trocha kyslíku, oxidu uhličitého, spousta dusíku a nějakej ten argon a helium. Kdo musí kouřit cigára, toho to stejně neodnaučí strkakt si nikotinový trubičky do zobáku. Neříkám, že zahřívanej tabák není k užitku, ale asi tak stejně, jako Greandeal nebo slevy… Číst více »

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?