Civilní technika ve válce: Ukrajinci učí drony shazovat Molotovovy koktejly

Válka na Ukrajině ukázala, že řada moderních technologií, které jsou dnes běžně dostupné civilnímu obyvatelstvu, najde své využití i při válečném konfliktu. Na záběrech z Ukrajiny lze běžně narazit na civilní drony, které vojáci používají k průzkumu okolního terénu. A to není vše.

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou začal už v roce 2014, ale až nyní se začalo mluvit o válce v tradičním slova smyslu. Ozbrojený konflikt znamenal pro bránící se Ukrajince nepříjemnou situaci, kde i přes podporu západních zemí, kvůli nedostatku zbraní, musí využívat prakticky jakékoliv dostupné prostředky.

Obrázek: Civilní technika ve válce: Ukrajinci učí drony shazovat Molotovovy koktejly

Civilní drony mohou pomáhat i vojenským účelům Kreativitě se meze nekladou. Foto: Freepik

Komerční drony pomáhají s průzkumem terénu

Není proto překvapením, že důležitou roli sehrávají v ozbrojeném konfliktu civilní technologie. Nejčastěji skloňovanými jsou hobby drony, které obě strany používají k průzkumu terénu. Často se mluví o modelech DJI, ale velitelství vyzvalo prostřednictvím sociálních sítí všechny, kteří s drony umí lítat, nebo je vlastní. Zkušení piloti civilních dronů se měli ozvat 112. brigádě v Kyjevě, kde již řada z nich pomáhá s průzkumem terénu. Méně zkušení majitelé dronů je měli odevzdat profesionálům.

Drony nyní slouží k monitorování pohybu nepřátelských jednotek v okolí Kyjeva i dalších měst. Nutno podotknout, že jde o poměrně snadno rušitelnou technologii. Rusko má na Ukrajině řadu vozidel s vybavením pro aktivní radioelektronický boj, ale ani ty nemá všude a ne v potřebném počtu. Výhodou je okamžitý přístup k přenášenému obrazu, což nedokáží Ukrajině nabídnout ani západní satelity, ani letecký průzkum. Pro obránce jsou civilní drony stále užitečnou pomůckou.

Netradiční úprava dronu pro shazování výbušnin na ruské vojáky

Jednoduchou na výrobu a pro městský boj efektivní se ukázala zápalná láhev, tzv. Molotovův koktejl. Jeho házení na větší vzdálenosti však není v lidských silách. Právě ke shazování výbušnin a Molotovových koktejlů nyní Ukrajinci upravují své drony. Podle dostupných informací vyrábí potřebné mechanismy za využití 3D tisku. Otázkou zůstává, jak dochází k zapálení obsahu lahve. Možné je však díky podobnému mechanismu shazovat např. menší granáty. Své taktické použití mohou podobně upravené drony nepochybně najít a obráncům nelze upřít kreativitu.

https://twitter.com/NotWoofers/status/1502345603333898241

Už v minulosti byly na Donbasu použity komerční drony jakožto zbraň. Do řady dutin, které mají komerční drony ve své konstrukci, lze umístit výbušniny. S těmi následně piloti nalétávali na ukryté vojáky, nebo dron nechali přistát na nepřátelském území. Při pokusu o vytažení baterie dronu následně došlo k výbuchu ukryté nálože.

Drony od DJI mohou být pro Ukrajinu hrozbou

Často používaným modelem dronu byly zpočátku modely od čínské společnosti DJI. Jejich použití v průběhu konfliktu však může být pro obránce nebezpečné. Ruští vojáci totiž podle odborníků vlastní řadu detektorů DJI AeroScope, které jsou schopny zjistit pozici pilota u řady komerčně dostupných dronů. To vše na vzdálenost až 5 km.

Panují také obavy, aby DJI neaktivovalo nad Ukrajinou na žádost ruské strany tzv. bezletovou zónu. V praxi by to znamenalo, že drony DJI na území Ukrajiny nevzlétnou, nebo je bude možné ovládat bez automatických naváděcích funkcí. Drony DJI podle zveřejněných fotografií používají k průzkumu terénu v tuto chvíli na některých místech obě strany konfliktu.

Technologie hrají v probíhajícím konfliktu důležitou roli. Civilní záběry zveřejněné na sociálních sítích pomáhají oběma stranám s lokalizací vojáků a obrněných jednotek. Důležité zůstává pro Ukrajince připojení k internetu, díky němuž jsou schopni zveřejňovat záběry z ruských útoků a efektivně bojovat v informační válce. Právě s konektivitou ukrajinské straně nedávno pomohl Elon Musk se svým satelitním internetem Starlink.

Zdroje. DJI, Ministry of Defence UA

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
exote

Tak ať si udělají NFZ, jaký je problém dron modifikovat na let v NFZ? Žádný!

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte