Umělá inteligence obrací pracovní trh naruby. Jak nepřijít o práci?

Už nyní je jasné, že se díky umělé inteligenci zcela promění pracovní trh. Do roku 2030 klesne po některých oborech poptávka, vzniknou ale zcela nové profese. Kdo by se měl bát o místo a kdo může naopak zůstat v klidu?

Stejně jako proměnil pracovní trh v 90. letech nástup internetu, změní ho i umělá inteligence. Personalisté předpokládají v příštích několika málo letech turbulentní změny. „Očekává se, že umělá inteligence bude mít do roku 2030 na pracovní trh významný dopad. Některé profese se výrazně promění, jiné mohou zcela zmizet. Bude nutné přizpůsobit se novým trendům, rozvíjet nové dovednosti a být otevřený inovacím, aby bylo možné se úspěšně adaptovat na novou realitu pracovního trhu,“ řekla Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Obrázek: Umělá inteligence obrací pracovní trh naruby. Jak nepřijít o práci?

Umělá inteligence ovlivní, jakým způsobem budeme pracovat i o jaké profese bude zájem. Foto: Freepik

Pokrok v oblasti technologií a automatizace vytváří zcela nové pracovní příležitosti a pozice, které vyžadují odborné znalosti a dovednosti, zejména v oblastech, jako je vývoj a programování robotů a umělé inteligence. „Jedná se hlavně o profese, které vyžadují odborné znalosti a dovednosti, zejména v oblastech, jako je vývoj a programování robotů a umělé inteligence. V příštích letech rapidně stoupne poptávka po zaměstnancích, jako jsou specializovaní analytici dat, vývojáři a programátoři umělé inteligence, odborníci na kybernetickou bezpečnost, manažeři projektů umělé inteligence, konzultanti a lektoři pro umělou inteligenci a podobně,“ vyjmenovala Marcela Vyskoková, marketingová manažerka personální agentury Advantage Consulting.

Kdo je nejvíce v ohrožení?

Odborníci se shodují, že prozatím neexistuje na pracovním trhu žádná profese, kterou by umělá inteligence zcela nahradila. Existují však profese a pozice, které budou výrazně ovlivněny, jedná se například o:

  1. Účetní a finanční analytici. Už dnes se tyto profese spoléhají na softwary, které jim pomáhají zpracovávat a analyzovat data. V budoucnu některé úkony umělá inteligence zcela nahradí.
  2. Pracovníci call center. „Chatboti a hlasoví asistenti se už nyní používají k řešení jednoduchých dotazů zákazníků. Tyto technologie se budou stále více rozvíjet a v budoucnu by mohly nahradit lidské operátory v řešení některých zákaznických požadavků,“ uvedla Marcela Vyskoková.
  3. Pokladní a skladníci. V obchodech a skladech se používají samoobslužné pokladny a autonomní vozíky pro přepravu zboží.

Kdo se o práci bát nemusí?

Na pracovním trhu platí, že obory, které vyžadují lidskou kreativitu, interakci a rozhodování, jsou méně náchylné ke ztrátám pracovních pozic kvůli automatizaci a umělé inteligenci. Po řadě oborů bude velká poptávka i v budoucnu.

Mezi ně patří například:

  1. Zdravotnictví. „V oblasti zdravotnictví bude vždy potřeba lidských zdrojů k poskytování péče, diagnostice a léčbě pacientů. Navíc se v oblasti zdravotnictví očekává nárůst poptávky kvůli stárnutí populace. Nicméně i do zdravotnictví umělá inteligence zasáhne. Například oční chirurgie patří k nejrychleji se rozvíjejícím medicínským oborům na světě. Už nyní se umělá inteligence na některých předních pracovištích používá pro výběr nejvhodnější umělé nitrooční čočky a předpokládá se, že v blízké budoucnosti budou některé rutinní zákroky provádět roboti,“ popsal Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini.
  2. Vzdělávání. „I když mohou být některé výukové procesy automatizovány, stále bude potřeba lidských učitelů a vychovatelů k poskytování vzdělávání a výchovy dětí. Zejména na středních odborných školách si nahrazení pedagogů roboty prozatím neumím představit. Pravdou ale je, že moderní technologie do stavebních oborů pronikají značně, a je možné, že v budoucnu některé rutinní činnosti nahradí,“ uvedl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.
  3. Programování a vývoj umělé inteligence. „Právě v oblasti vývoje umělé inteligence a robotiky se očekává nárůst poptávky po lidské práci, jelikož vývoj a úprava sofistikovaných systémů a aplikací stále vyžaduje lidskou kreativitu a inovaci,“ vysvětlil Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky. Zdaleka ne všechny obory IT ale vyžadují kreativitu – například některé procesy a pozice, které se věnují rutinnímu programování, umělá inteligence nahrazuje už nyní.

Obecně lze říci, že na pracovním trhu neexistuje obor, který by byl imunní vůči vlivům umělé inteligence a automatizace. Zaměstnanci se budou muset přizpůsobovat novým technologiím a využívat je k posilování svých výkonů a zlepšování služeb pro zákazníky,“ uzavřela Olga Hyklová.

Zdroj: TZ Advantage Consulting

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hulvath

AI je nebezpečná tím, že se řídí tvrdými fakty. Kašle na korektnost, genderovou vyváženost a podobné výdobytky. Tak to nemohou nechat. Také AI bude muset myslet v mantinelech korektnosti. Nedávat logické a tvrdými fakty dané odpovědi na otázky genderu, diverzity a tak podobně nebo třeba energií. Nejdřív bude muset odpověď… Číst více »

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?