ZenBook Pro Duo: Unikátní notebook má dva 4K displeje a skvělý výkon

Kam Apple umístil jen tenký pruh v podobě Touch Baru, tam Asus umístil šikovnou 4K obrazovku. Nový Asus ZenBook Pro Duo má dva 4K displeje a nadstandardní výkon. Cílí na všechny, kdo potřebují vysoký výkon pro práci, nebo streamování her. Aby toho nebylo málo, s notebookem si díky Amazon Alexa i popovídáte.

Obrázek: ZenBook Pro Duo: Unikátní notebook má dva 4K displeje a skvělý výkon

ZenBook Pro Duo (UX581) je inovativní v mnoha ohledech. Především však řeší dilema všech, kteří by při práci v terénu chtěli využívat dva displeje naráz. Co nabízí notebook, jehož výkon stačí i na nejnovější hry na trhu?

Dvě 4K obrazovky neustále při sobě

Jedna 4K obrazovka už dnes nepřekvapí. Dvě u notebooku přeci jen ano. Vedle hlavního zobrazovacího OLED dotykového monitoru s 4K UHD rozlišením (3840 x 2160 bodů) je nad klávesnicí ještě 14” dotykový 4K panel (3840 x 1100 bodů). První ze zmiňovaných displejů se může pochlubit bezrámečkovým designem s poměrem velikosti displeje k tělu zařízení 89 %. OLED panel se chlubí 100% pokrytím spektra DCI-P3 a HDR, díky čemuž se skvěle hodí právě pro tvůrce grafického a jiného obsahu.

Obrázek: ZenBook Pro Duo: Unikátní notebook má dva 4K displeje a skvělý výkon

Právě druhý displej by mohl mnoho zákazníků přesvědčit ke koupi. U běžných laptopů je časté, že si k nim uživatel pro pohodlnější práci připojí externí obrazovku. To je však na cestách a v nejrůznějších coworkingových centrech problém. Se ZenBook Pro Duo máte dvojici monitorů neustále při sobě.

14” ScreenPad+ funguje jako další obrazovka i pomocník při práci

14” IPS displej nad klávesnicí, označovaný jako ScreenPad Plus může fungovat v různých módech. Buďto se chová jako další zobrazovací plocha Windows, nebo jako panel nástrojů díky aplikaci ScreenXpert. Aplikace umožňuje lepší správu oken, rychlý přístup k funkcím programů či možnost nastavit zrychlené volby pro zapínání aplikací.

Obrázek: ZenBook Pro Duo: Unikátní notebook má dva 4K displeje a skvělý výkon

 Konkrétně se zde dá mluvit o dvojici ploch, neboť poměr stran je 32:9, což odpovídá dvojici standardních oken zobrazených vedle sebe.

Při střihu videa či mixování zvuku mohou být na menším displeji zobrazeny časové osy, při tvorbě grafiky pak různé ovládací prvky nástrojů apod. Hráči a streameři mohou displej využít pro zobrazení dodatečných informací, nebo pro zobrazení streamovacích nástrojů. Další možností je využití panelu pro chatovací aplikace. Kreativitě se meze nekladou a výrobce funkce panelu v tomto směru nijak nelimituje.

Oba panely lze ovládat dotykovým perem. V balení se nachází aktivní stylus Asus Pen, používat lze nicméně jakékoliv aktivní dotykové pero.

Klávesnice a touchpad s ukrytým numerickým blokem

Asus využil prostoru, kde se běžně nachází numerický panel klávesnice a zkombinoval numerickou část s touchpadem. Stiskem tlačítka se tak dotykový touchpad na pravé straně změní na podsvícenou numerickou klávesnici. Navíc díky tomu numerický blok nezabírá místo ve chvíli, kdy není využíván.

Obrázek: ZenBook Pro Duo: Unikátní notebook má dva 4K displeje a skvělý výkon

NumberPad umožňuje nastavení různé intenzity podsvícení a navíc jej lze využívat i ve chvíli, kdy je aktivovaný numerický blok. Chytrý software tak rozpozná, zda chcete posunout myší, nebo psát čísla. Touchpad podporuje také gesta, kdy lze přednastavit otevření různých aplikací.

Podsvícenou klávesnici je možné “prodloužit” opěrkou rukou, která se nasouvá před klávesnici. Opěrka je součástí balení.

Skvělá hardwarová výbava pro náročné aplikace a hraní na maximální detaily

Do těla 15,6” notebooku výrobce umístil nadstandardní hardwarovou výbavu. Výkon pro hladký běh systému a programů nabízí šestijádrový procesor Core i7-9750H.

Obrázek: ZenBook Pro Duo: Unikátní notebook má dva 4K displeje a skvělý výkon

Operační paměť je slušných 16 GB a data lze uložit na SSD disk s kapacitou 512 GB. Pro hraní a náročné aplikace je připravena mobilní grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2060 s 6 GB paměti. Ta si podle testů poradí na maximální detaily ve 4K i s aktuálními herními tituly, jako je Anno 1800, Dirt Rally 2.0 či The Division 2.

WP DataTables

Hliníkové tělo a tlačítko pro zvýšení výkonu chlazení

Tělo ZenBooku Pro Duo je vyrobeno z kartáčovaného hliníku. Právě hliník společně s možností zvýšit otáčky chladícího ventilátoru zajišťuje dostatečné chlazení výkonného hardwaru. Zvýšení otáček ventilátoru lze aktivovat stisknutím tlačítka nad touchpadem kombinovaným s numerickou klávesnicí.

Hlasová asistentka Amazon Alexa v notebooku?

Zatímco hlasová asistentka Cortana od Microsoftu se v našich končinách příliš nerozšířila, Alexa od Amazonu je jiné kafe. Díky širokému ekosystému podporovaných zařízení a služeb je Alexa milým překvapením.

Obrázek: ZenBook Pro Duo: Unikátní notebook má dva 4K displeje a skvělý výkon

Asus Alexu zaintegroval včetně světelného panelu. Po oslovení se rozsvítí světelná lišta na přední hraně notebooku. I při zavřeném víku tak může zapnutý notebook suplovat funkci zařízení Amazon Echo. Pro hlasové ovládání a videohovory je využívána dvojice mikrofonů. K tomu se váže i nasazení reproduktorů Harman Kardon a pro videohovory je připravena IR kamera s podporou přihlašování obličejem Windows Hello.

Obrázek: ZenBook Pro Duo: Unikátní notebook má dva 4K displeje a skvělý výkon

Asus ZenBook Pro Duo: USB-C, rychlá WiFi a prémiová cena

Asus na výbavě nešetřil, čemuž odpovídají i další parametry. Použit byl bezdrátový čip Intel Wi-Fi 6 s technologií Gig+ podporující standard 802.11ax a Bluetooth ve verzi 5.0.

Potěší i USB-C konektor, skrze který lze díky nejrůznějším rozbočovačům připojit notebook prakticky k čemukoliv. Dále nechybí dvojice plnohodnotných USB 3.1 konektorů, plnohodnotné HDMI, kombinovaný 3,5 jack a napájecí konektor.

Obrázek: ZenBook Pro Duo: Unikátní notebook má dva 4K displeje a skvělý výkon

Notebook je dostupný s předinstalovaným operačním systémem Windows 10 Pro. V českých e-shopech je k sehnání za cenu 76 900 Kč. Cílí tak doopravdy především na ty, pro které bude pracovním nástrojem zvyšujícím efektivitu.

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Patriarchus

Je možné na druhý displej spustit druhý operační systém? Třeba Linux v dualbootu? Hádám, že ne, jen se ptám. Bylo by to každopádně cool. 🙂

Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem