Polární záře je astronomický jev, který se vyskytuje především v polárních oblastech planety a je doprovázen světelnými úkazy na noční obloze. V noci z neděle na pondělí byla polární záře netradičně viditelná také v severních oblastech Česka, což přilákalo pozornost mnoha nadšených pozorovatelů.
Polární záře je důsledkem interakce nabitých částic slunečního větru, které vstupují do magnetosféry Země. Když se sluneční vítr dostane do blízkosti magnetického pole Země, magnetické pole přitahuje částice k pólům a ty vstupují do atmosféry, kde narazí na molekuly plynu, zejména kyslíku a dusíku. Při srážení těchto částic se uvolňuje energie ve formě světla, které vytváří polární záři.
Barva polární záře závisí na výšce, ve které se nacházejí srážející se částice. Modré a fialové barvy jsou výsledkem srážek v nejvyšších vrstvách atmosféry, zatímco zelená a žlutá barva jsou produktem srážek v nižších vrstvách atmosféry.
Částice slunečního větru míří k Zemi rychlostí přibližně 400 km/s. Oproti tomu je rychlost světla 299 792 km/s. Díky tomu můžeme polární záři předpovídat na základě pozorování Slunce s využitím sond a teleskopů.
Polární záře nad Českem je vzácnost
Na možnost spatřit polární záři upozornil Český hydrometeorologický ústav. V České republice jde o vzácný úkaz.
Polární záře je potvrzena i od nás, byť slabá. Kamera ČHMU ve Smolnici: https://t.co/JETYOSiDvl
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) February 26, 2023
Jak v Česku pozorovat polární záři jsme psali v článku Polární záře nad Českem: Kde a jak ji sledovat?
Zdroj: ČHMU
Úvodní fotografie: Lukáš Voříšek, inSmart.cz