Astronomové oznámili převratný objev. V hlubinách vesmíru našli strukturu tak obrovskou, že si její velikost jen stěží dokážete představit. Táhne se přes 1,3 miliardy světelných let a obsahuje hmotu rovnající se 200 kvadrilionům Sluncí.
Vědci strukturu pojmenovali Quipu, podle starého systému uzlového písma Inků. Vesmírná Quipu je skutečný zamotaný kolos. Objev totiž mění naše chápání vývoje vesmíru.

Obrázek ukazuje pět nově objevených superstruktur. Quipu (červená) je největší struktura, jaká byla kdy ve vesmíru nalezena. Ostatní jsou Shapley (modrá), Serpens-Corona Borealis (zelená), Hercules (fialová) a Sculptor-Pegasus (béžová). Zdroj: Se souhlasem arXiv
Mezinárodní tým vědců vedený Hansem Böhringerem z Institutu Maxe Plancka využil k objevu rentgenové záření. Právě díky němu dokázali zmapovat shluky galaxií, které tvoří páteř této superstruktury. Je to trochu jako kdybyste se snažili vidět kostru obra skrze jeho kůži – rentgenové záření prozradilo, kde se nachází ty nejhustší oblasti hmoty.
Co je na Quipu fascinující, není jen její velikost. Objevená struktura aktivně ovlivňuje vše kolem sebe – od toho, jak se formují galaxie, až po to, jak měříme rozpínání vesmíru. Představit si to můžete jako takový obrovský „magnet“, který svou gravitací ohýbá světlo vzdálených galaxií a dokonce i záření z raného vesmíru.
„Pro přesné určení kosmologických parametrů potřebujeme porozumět vlivům místní velkorozměrové struktury vesmíru na měření,“ píší autoři. „Ty zahrnují změny reliktního záření, zkreslení obrazů oblohy způsobené velkoplošným gravitačním čočkováním a vliv rozsáhlých proudových pohybů na měření Hubbleovy konstanty.“
Struktura se v budoucnu rozpadne
„Tyto superstruktury jsou pomíjivými giganty vesmíru,“ vysvětlují vědci ve své studii přijaté k publikaci v časopise Astronomy and Astrophysics. V budoucnu se podle nich totiž Quipu pravděpodobně rozpadne na menší části.
Spolu s Quipu astronomové objevili další čtyři podobné struktury, i když o něco menší. Společně obsahují 45 % všech galaxií v pozorované oblasti vesmíru.
Pro astronomy je tento objev začátkem nové kapitoly výzkumu. S příchodem nových teleskopů, jako je připravovaná observatoř Athena od ESA, můžeme očekávat, že odhalíme ještě více takových kosmických obrů. A kdo ví – možná jednou zjistíme, že Quipu není největší strukturou ve vesmíru. Možná je to jen špička ledovce v oceánu vesmírných záhad, které na nás teprve čekají.