Co čeká v roce 2022 svět technologií? Jaké novinky a trendy můžeme očekávat? Vybrali jsme technologie a události, které budou ovlivňovat trh s chytrými zařízeními v roce 2022.
Nedostatek čipů neskončí
Covidové období odstartovalo globální krizi v dodavatelských řetězcích, která zahýbala s cenami produktů i jejich dostupností. Na technologickém trhu je vedle drahých surovin znatelný především nedostatek čipů, na který zdaleka nedoplácí jen automobilky, výrobci herních konzolí či producenti chytrých telefonů. Problém se týká většiny producentů technologií.
Nedostatek iPhonů, konzolí PlayStation 5 či třeba automobilů Škoda plnil novinové titulky v roce 2021 a rok 2022 v tomto směru mnoho novinek nepřinese.
Ačkoliv analytici odhadují, že přibližně v polovině roku by měl nedostatek čipů postupně klesat, lze očekávat, že bude ovlivňovat nabídku výrobců ještě několik kvartálů poté. Výrobci musí být kreativní a reagovat na případné výpadky rychle. Pěkně to lze vidět např. u Samsungu a jeho oblíbené řady smartphonů Galaxy A52. Ta se z důvodu nedostupnosti některých součástek dočkala kosmetických změn a v jednom roce tak přišla verze A52, A52 5G a A52s. Zákazníci i letos musí počítat s občasnými výpadky produktových řad či delšími dodacími lhůtami.
Skládací telefony s ohebnými displeji jako nový standard
Ohebná či skládací zařízení se na trh dostávala poměrně pomalu. Rok 2021 však ukázal, že šanci na komerční úspěch mají. Velkou zásluhu na tom má jihokorejský Samsung se svými řadami Galaxy Fold a Flip. Zařízení s „véčkovou“ konstrukcí lze sehnat za cenu kolem 25 000 Kč, což už vzhledem ke zbytku výbavy dává smysl.
Ohebným mobilům bude patřit budoucnost: Jak fungují ohebné telefony a jejich displeje?
Pokud se bude novinkám dařit, lze očekávat rychlou reakci konkurence. Stávající trh s chytrými telefony postrádá dostatek inovací a především v oblasti konstrukce je většina nabídky velká nuda.
V roce 2022 na trh dorazí další dostupné produkty s ohebnými displeji a skládací konstrukcí. Své plány má např. znovuzrozený HONOR, který svůj model Magic V oficiálně uvede už 10. ledna 2022. Má jít o vlajkovou loď se vším všudy. Nové skládací véčko má i Huawei v podobě svého P50 Pocket a lze očekávat, že další výrobci nebudou chtít zůstat pozadu. V minulosti představila svou skládačku např. Motorola či čínské Xiaomi. Že skládací displeje nepatří pouze do telefonů ukázal na veletrhu CES 2022 i ASUS se svým netradičním notebookem.
Satelitní internet začne konkurovat operátorům
Český trh ovládá trojice operátorů. T-Mobile, Vodafone a O2 využívají neschopnosti ČTÚ regulovat trh a chovají se jako oligopol ždímající lokální zákazníky. Zmíněná trojice patří mezi významné poskytovatele pevného internetového připojení v ČR i v zahraničí. S tím, jak se satelitní internet Starlink společnosti SpaceX stává dostupnějším, budou muset i naši operátoři čelit nečekané konkurenci.
Ačkoliv 4. operátor na trh možná jen tak nedorazí, Starlink je od roku 2021 k dispozici i v Česku. Většímu rozšíření zatím brání vysoké vstupní náklady, kdy je nutné pořídit hardware za více než 10 000 Kč, ale samotný internet už tak drahý není. Navíc je nezávislý na lokální infrastruktuře a dobře může fungovat v horách i kdekoliv jinde. Půjde tak o ideální řešení pro všechny, kteří chtějí fungovat nezávisle na svém okolí a tzv. off grid.
Více než naši operátoři se však musí bát poskytovatelé internetu v USA, kde je situace mimo velká města mizerná. Starlink bude pravděpodobně postupně snižovat cenu i kvůli konkurenci v podobě projektu Kuiper společností Blue Origin a Amazon. Právě v roce 2022 se mají na nízkou oběžnou dráhu podívat první satelity projektu Kuiper, jehož cílem není nic menšího, než poskytnout dostupný a rychlý internet lidem v odlehlých oblastech. Stejně jako v případě Starlinku půjde i zde o tisíce malých satelitů.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba odhalí další taje vesmíru
Hubbleův teleskop přinesl za 31 let provozu řadu fascinujícího objevů. Poslední roky se však potýká s řadou technických problémů a navíc nastal čas na dlouho očekávaného následovníka. Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) bude ve vzdálenosti 1,5 milionu km od Země zkoumat hluboký vesmír.
Úspěšný start koncem roku 2021 i úspěšné rozbalení hlavního zrcadla dávají naději, že vše dobře dopadne. Pokud se komplikované rozbalení podaří, bude následovat 6 měsíců dlouhá cesta do cílové destinace na oběžné dráze L2. Hned poté se můžeme těšit na první snímky hlubokého vesmíru, které mohou astronomům pomoci s dalšími fascinujícími objevy.
Podle posledních informací má Webb dostatek paliva na nejbližších 20 let. Ačkoliv tedy bude případné servisování problematické, za 20 let se může mnohé změnit a podobně jako Hubble může lidstvu sloužit dlouhé roky.
Zdroje: Bloomberg, Redakce inSmart.cz