Vozítko Perseverance začalo ostřelovat kameny na Marsu laserem. NASA si nehraje na Hvězdné války pro nic za nic. Spektrometr pomůže vědcům zjistit, jaké chemické složení mají okolní kameny a půda.
Perseverance se po úspěšném přistání na Marsu zabydluje a vyjelo zkoumat okolí svého přistání. Kráter Jezero by mohl skýtat zajímavé poznatky a řada vědeckých přístrojů na těle vozítka o velikosti osobního automobilu je připravena na vědecká měření. Jedním z nich je i laserový spektrometr s názvem SuperCam.
SuperCam ostřeluje kameny a zjišťuje jejich složení
NASA na své dnešní tiskové konferenci představila světu první poznatky získané z přístroje SuperCam. Ten se skládá z kamery, laseru a spektrometrů. Cílem je zkoumání složení materiálů na povrchu planety a pátrání po stopách života. Měření dokáže provádět až na úctyhodnou vzdálenost 7 metrů.
A je to tady. Vozítko @NASAPersevere na nic nečeká a tak rozpoutalo testovací laserovou palbu na marsovské cíle ve svém okolí. Jako první to odnesl ten velký, světlý, plochý kámen na fotografii dva. Jelikož ten šutr nenahodil obranné štíty, schytal celou dávku. A my tak víme 1/3 pic.twitter.com/1Hu7TnvgTF
— Dr. Petr Brož (@Chmee2) March 10, 2021
Perseverance namířilo laser na nedaleké kameny a na základě měření zjistilo, že kámen je pravděpodobně sopečného původu a je složením podobný bazaltu. Sopečný kámen se tak stal prvním objektem, jehož původ vesmírná agentura tímto způsobem na Marsu analyzovala.
Když střílíte laserem na Marsu – takhle to zní 🙂
Slyšíte 30 výstřelů laserem přístroje SuperCam – různá hlasitost naznačuje vlastnosti povrchu, do kterého se střílí.
Další zvuky (i vítr na Marsu): https://t.co/JeDI7yA09y
Credit: NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/CNRS/ISAE-Supaero pic.twitter.com/mPXtX3L1v1
— Daniel Stach (@DanielStach) March 10, 2021
Pokud by vás zajímalo, zda je laser slyšet jako ve Star Wars, můžete si to ověřit na nahrávce. 30 „výstřelů“ se liší svou hlasitostí z důvodu rozličných vlastností povrchu, na který paprsek dopadá.