Zkazky o masovém propouštění v laboratoři Futurewei Technologies v USA, která je R&D centrem Huawei, se potvrdily. Končí přes 600 z celkových 850 zaměstnanců.
A je pravděpodobné, že po vyřešení odstávajících záležitostí nakonec Futurewei skončí úplně. Vlivem zákazu podnikání Huawei na americké půdě a dalších restrikcích je pro čínskou firmu práce Futurewei zbytečná: výsledné americké inovace totiž firma nemůže přenést ke své mateřské společnosti.
Konec plánů na dobytí smartphonového trhu v USA
Zaměstnanec, který prozatím ve Futurewei zůstává, řekl agentuře Reuters, že práce fakticky vzato skončila, po zákazu zkrátka nemělo cenu dále pokračovat ve výzkumu a vývoji. Těsně před začátkem platnosti zákazu 17. května nahráli zaměstnanci firmy veškerý relevantní obsah na cloud Huawei a tím práce fakticky skončila.
Ve Spojených státech Futurewei zažádala o více než 2 100 patentů, primárně v oblasti telekomunikací, 5G sítí a kamerových technologií.
V USA tak nyní stále zůstává přes 700 zaměstnanců čínské firmy, avšak většina z nich pracuje v rámci uživatelské podpory, PR nebo v dodavatelském řetězci.
Pokud vláda Donalda Trumpa neschválí další uvolnění restrikcí vůči Huawei, je pravděpodobné, že naprostá většina amerického zastoupení firmy nakonec v zemi skončí a zůstane jen ta nejnutnější kostra. Trump včera svolil k setkání s šéfy velkých technologických společností včetně Googlu, ale jak vše dopadne je nejasné.
Laboratoře a kanceláře Futurewei sídlily v Silicon Valley, Seattlu, Chicagu a Dallasu, mezi hlavní priority výzkumné části Huawei patřila mimo jiné spolupráce s univerzitami a vědci.