Výzkumníci z NASA objevili v zemské atmosféře elektrické pole, po kterém pátrali desítky let

Vědcům z Goddardova střediska vesmírných letů NASA se vůbec poprvé v historii podařilo detekovat a změřit ambipolární pole. Objev neviditelné vrstvy atmosféry nyní otevírá nové možnosti studia jevů v zemské atmosféře, ale i v okolí jiných vesmírných těles.

O existenci ambipolárního pole se vedou v akademické obci hypotetické debaty již více než 60 let. Vědci předpokládali, že se tato tajuplná vrstva nachází ve výšce zhruba 250 kilometrů nad povrchem Země, tedy v ionosféře. Přestože se existenci tohoto pole až donedávna nepodařilo prokázat, přisuzovala se mu již v minulosti důležité role v regulaci hustoty a složení atmosféry.

Tajemné pole okolo Země významně ovlivňuje složení naší atmosféry

Ambipolární pole vzniká v důsledku interakce mezi záporně nabitými elektrony a kladně nabitými ionty, které v atmosféře vznikají působením ultrafialového záření. Zatímco elektrony se snaží uniknout pryč od gravitačního vlivu Země do vesmíru, kationty jsou přitahovány k jejímu povrchu. Mezi oběma částicemi pak dochází k dipólovým interakcím, které postupně vytvářejí neviditelný elektrický obal okolo planety. Změřením tohoto pole by vědci získali možnost nahlédnout do jevů, které vedou k regulaci celkové struktury atmosféry, udržování její nábojové neutrality či vzniku polárního větru, tedy uvolňování částic z atmosféry pozorovaného v blízkosti zemských pólů.

Za nedávným prokázáním existence ambipolárního pole stojí raketa Endurance (nezaměňovat s vesmírnou lodí Crew Dragon Endurance společnosti SpaceX, pozn. red.), která do kosmu vzlétla v květnu roku 2022. Cílem její mise bylo změřit slabé změny elektrického potenciálu, které by mohly souviset s přítomností ambipolárního obalu okolo Země. Senzorům na povrchu rakety se podařilo zachytit pole o síle pouhých 0,55 V, což je méně než u baterie do hodinek. I takto malé hodnoty však byly jasným důkazem existence ambipolárního pole a jeho vlivu na polární vítr a další dosud nevysvětlené jevy.

Skutečný výzkum teprve začíná

Díky tomuto průlomovému objevu mohou nyní vědci proniknout hlouběji do základních mechanismů, které řídí zemskou atmosféru. Poznatky bude navíc možné aplikovat i na charakterizaci jiných kosmických těles s vlastní atmosférou.

Obrázek: Výzkumníci z NASA objevili v zemské atmosféře elektrické pole, po kterém pátrali desítky let

Strukturu naší atmosféry kontroluje ambipolární pole, jehož existenci prokázala nedávná studie. Foto: Freepik

Navzdory slibným zjištěním je však výzkum teprve na začátku. Vědci chtějí nyní zjistit, kdy tato vrstva vznikla, a jaké jsou širší důsledky působení ambipolárního pole na jevy nad zemským povrchem, ale i na něm. Potvrzení existence této vrstvy však představuje významný krok v planetární vědě, který otevírá cestu k budoucímu zkoumání a pochopení sil utvářejících náš svět.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší