Plotnové pevné disky jsou dnes stále ještě běžně rozšířené. Obvykle už ale jen jako dodatečné úložiště s velkou kapacitou, které slouží jako podpora pro SSD, na kterém běží operační systém a náročnější aplikace.
Serverový sektor je samozřejmě poněkud odlišný, ale co se týče spotřebitelského trhu, HDD odzvonilo, a to především ze ziskového hlediska. Potenciál růstu trhu nebo profitability je u HDD nulový, a i proto výrobců už moc nezbývá. Kromě Western Digital (WD) jde ještě o Seagate a Toshibu, která se nachází v obrovských finančních potížích po problémech s výstavbou jaderných elektráren po akvizici společnosti Westinghouse.
Tím to však končí a je velmi nepravděpodobné, že by se do výroby vrhla nová společnost nebo snad nějaký startup. Není k tomu důvod.
Zprávu o chystaném uzavření továrny WD v Malajsii v roce 2019 přinesl server The Register.
Zbývají tři výrobci, počet továren rychle klesá
WD kromě vlastní značky prodává ještě disky Hitachi, Seagate zase vlastní HDD Maxtor a Samsung (jihokorejský obr se místo toho věnuje DRAM pamětem a SSD diskům) a japonská Toshiba, ta má vlastních starostí dost.
Dalším problémem, upozorňuje TechRepublic, je postupné zavírání továren a mimo jiné jejich geografické umístění. V roce 2017 Seagate zavřel továrnu v čínském Su-čou, zbývající se nachází ve Wu-si v Číně a v thajském městě Nakhon Ratčasima (známém také jako Korat). Pokud WD skutečně uzavře továrnu v Malajsii, zbydou jí rovněž jen dvě, a obě v Thajsku – jedna v Bang Pa-Inu a jedna v Prachin Buri. Hitachi má továrnu v čínském Šen-čenu, Toshiba vyrábí disky na Filipínách.
Je však opět nutné zdůraznit, že s finančním stavem Toshiby je to všelijaké. Momentálně je ve fází postupného rozprodávání svých ziskovějších součástí (což jsou všechny kromě jaderné energetiky) a je možné, že se HDD byznysu buď zbaví, nebo s ním skončí.
Není jisté, zda jde opravdu o všechny zbývající továrny na výrobu HDD, nebo se někde nachází i další. Firmy nemají příliš důvod zveřejňovat kde přesně se co děje a reálných výrobních míst tak může být více než těchto šest výše jmenovaných. Pokud jich však skutečně zbývá tak málo (což je pravděpodobné), a tři z nich jsou v Thajsku, může to do budoucna znamenat problémy.
Thajsko totiž trpí na záplavy. V roce 2011 velké povodně silně ovlivnily trh s pevnými disky, kdy jejich cena prakticky přes noc narostla o přibližně dvojnásobek, a ještě dva roky o moc neklesla, než se produkce vrátila na původní hodnoty a s ní i ceny. V tu dobu se čtvrtina disků vyráběla právě v Thajsku; dnes je toto procento pravděpodobně ještě vyšší vlivem uzavírání továren WD a Seagate ve zbytku Asie.
Pokud se opravdu vyskytnou problémy v dodávkách HDD, bude běžný spotřebitel ovlivněn nejméně. Firmy a serverovny budou zasažený výrazně více, neboť spousta z nich na ně stále primárně spoléhá. Jestliže skutečně přijdou výpadky, lze také očekávat ještě větší rozšíření prodeje nevolatilních flashových paměťových úložišť a SSD.
Zdroj: TechRepublic