Windows 11 vyžadují specifickou konfiguraci hardwaru a přechod na něj není zdaleka takovou samozřejmostí, jako tomu bylo v případě Windows 10. Jak se ale ukazuje, existuje výrazně jednodušší způsob, jak nainstalovat Windows 11 na počítače se staršími procesory – bez nutnosti formátovat disk, mazat soubory nebo dokonce převádět ISO na externí USB disk.
Hláška „Tento počítač aktuálně nesplňuje všechny požadavky na systém pro Windows 11“ nebo „Procesor není v současné době podporován pro systém Windows 11“ znamenala pro mnoho uživatelů stopku v dalších snahách o upgrade na nejnovější verzi OS. Existuje však hack registru schválený společností Microsoft, který by měl problém okamžitě vyřešit. Hláška „Zařízení nesplňuje požadavky“ se během několika minut změní na „Připraveno k instalaci“.
Zde je celý postup ve třech snadných krocích. Tento způsob upgradu lze doporučit jen kutilům a zvědavcům, kteří chtějí Windows 11 na svém zařízení co nejdříve. Společnost Microsoft si v tomto případě vyhrazuje právo vypnout vám bezpečnostní aktualizace, pokud k upgradu tímto způsobem dojde.
1. Stáhněte si instalační soubor systému Windows 11
Microsoft na svých stránkách nabízí instalační soubor systému Windows 11 volně ke stažení. Soubor má formát ISO a ke stažení jej najdete dole na stránce pod položkou „Stažení bitové kopie disku systému Windows 11 (ISO)“.
Z voleb vyberte Windows 11, zvolte jazyk a vyberte 64bitovou verzi. Celý image má velikost přibližně 5,1 GB. V průběhu stahování se můžete posunout k dalšímu kroku.

Na oficiálních stránkách najdete Windows 11 ke stažení i ve formátu ISO. Foto: Redakce inSmart.cz, se souhlasem společnosti Microsoft
2. Upravte záznam v registrech, abyste obešli kontrolu procesoru
V systému Windows stiskněte tlačítko Start, zadejte příkaz regedit a stiskněte klávesu enter, čímž spustíte Editor registru. V něm přejděte do složky Počítač\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup, a to buď vložením celé této adresy do pole hned pod menu s hodnotami „Soubor, Úpravy, Zobrazit…“, nebo postupným procházením složek HKEY_LOCAL_MACHINE a System a Setup a MoSetup.
Pokud položku MoSetup v registrech v příslušné podsložce nevidíte, můžete ji vytvořit kliknutím pravým tlačítkem a vybráním Nový > Klíč. Klíč pojmenujte „MoSetup“ bez uvozovek.
Zobrazí se výpis složky. Zde klikněte pravým tlačítkem a vyberte Nový > Hodnota DWORD (32bitová). Hodnotu pojmenujte „AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU“ bez uvozovek. Dvakrát klikněte na nově vytvořenou hodnotu a do datového pole Hodnota zadejte 1. Stiskněte tlačítko OK a zavřete editor registru.
Úprava hodnot v registru je jednoduchá. Dělat by ji přesto měl pouze zkušený uživatel. AMD varuje: Windows 11 běží na některých procesorech pomalu. Na nápravě se pracuje. Foto: Redakce inSmart.cz, se souhlasem společnosti Microsoft
3. Spusťte instalaci Windows 11
Po dokončení stahování souboru ISO na něj stačí kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat Otevřít pomocí > Průzkumník Windows.
To je vše! Pokud zásah do registru fungoval, měla by se brzy zobrazit varovná zpráva namísto zprávy o odmítnutí a měla by se vám nabídnout možnost nainstalovat systém Windows 11 bez ztráty dat, tedy provést upgrade.
Co dělat, pokud dostávám hlášku ohledně aktivace Secure Boot?
V takovém případě je nezbytné vytvořit instalační disk, který má detekci zabezpečení Secure Boot vypnutou. Není to nic složitého.
- Stáhněte si poslední verzi nástroje Rufus pro tvorbu bootovacího USB a spusťte aplikaci.
- Z menu zařízení vyberte USB flashdisk.
- Vyberte cestu k instalačnímu souboru ISO s Windows 11.
- Zvolte rozšířenou instalaci Windows 11.
- V nastavení oddílu disku vyberte MB. Zde pozor! Pokud máte UEFI BIOS, zvolte GPT.
- Klikněte na tlačítko Start a potvrďte další volby.
Úvodní fotografie: Se souhlasem společnosti Microsoft