Roboti i ohebné displeje: Nejzajímavější technologické novinky z IFA 2022

Mezinárodní veletrh spotřební elektroniky probíhá v těchto dnech v Berlíně. Redakce inSmart.cz na místě vybírá ty nejzajímavější novinky a vychytávky ze světa technologií. Co nás na veletrhu zaujalo?

Na veletrhu IFA lze každoročně narazit na nejnovější produkty z produkce velkých i malých technologických značek. Nechybí velké spotřebiče do domácnosti, počítače, mobilní zařízení, wearables, elektromobily a řadu inovativních gadgetů. Co nás zaujalo na IFA 2022?

Obrázek: Roboti i ohebné displeje: Nejzajímavější technologické novinky z IFA 2022

Veletrh IFA covidové časy přežil. Letos byl sice menší, ale stále se stal místem, kde výrobci představili řadu zajímavých technologií. Foto: Ondřej Košťál, redakce inSmart.cz

OLED kam se podíváš

Vedle ohebných notebooků se OLED panely začínají čím dál hojněji objevovat i v dalších produktech. Standardem jsou v oblasti chytrých televizorů, mobilních displejů a chytrých hodinek. Na veletrhu bylo zjevné, že OLEDy čím dál častěji uvidíme také u monitorů pro hráče i práci. Herní OLED monitor Odyssey OLED G8 představil na veletrhu Samsung. 34″ panel s frekvencí 175 Hz potěší rychlou odezvou a skvělými barvami.

LG se pochlubilo svým herním monitorem LG OLED Flex, který lze manuálně ohnout do požadovaného úhlu. Vedle řady OLED televizorů je tak zřejmé, že budoucnost bude patřit v mnoha ohledech právě OLED technologii, která se vedle skvělého barevného podání chlubí např. ohebností a perfektní černou.

Ohebné herní monitory, zdá se, budou dalším z budoucích standardů. Svůj model s panelem od LG představil i Corsair. Brýle se zabudovaným OLEDem představilo Lenovo.

Ohebné notebooky s OLED displejem

Ohebné displeje jsou s námi už cca 20 let. Kvalitní OLED panely potom méně něž 10 let. I přesto se produkty s ohebnými panely začaly ve větším množství objevovat až nyní. Po ohebných telefonech a hodinkách se letos výrobci zaměřili na ohebné notebooky. Unikátní konstrukce umožňuje do 12″ konstrukce schovat i 17″ panel. Netradiční notebooky na veletrhu IFA představili ASUS a Lenovo.

Obrázek: Roboti i ohebné displeje: Nejzajímavější technologické novinky z IFA 2022

Ohebné zařízení může fungovat jako notebook, tablet a přenosný pracovní počítač s velkým displejem. Foto: Redakce inSmart.cz

Zařízení chtějí zaujmout všechny, kdo touží po velkém displeji na cestách. Díky bezdrátové klávesnici a stojánku lze i mimo domov pracovat podobně, jako jste zvyklí ze stolního PC.

Nabíjecí stanice aneb obří powerbanky pro případ blackoutu

Pokud jste přemýšleli, jak dostat do bytu dieselový agregát v případě výpadku proudu, možná by vás mohla zaujmout některá z nabíjecích stanic. Jde vlastně o velké powerbanky, které jsou schopné napájet i výkonná zařízení a uskladní solidní množství elektrické energie. Trojice předních výrobců se na veletrhu pochlubila inovativními novinkami i bohatým stávajícím portfoliem produktů.

BLUETTI vydrží napájet celou domácnost

Výrobce nabíjecích stanic BLUETTI představil hned několik nových produktů, mezi nimiž vyčnívalo řešení schopné elektřinou napájet celou domácnost. Stanice BLUETTI AC500 patří k největším napájecím stanicím na trhu a poradí si se zálohou celého domu. Přitom lze snadno přenášet a využít i pro cestovní účely.

Obrázek: Roboti i ohebné displeje: Nejzajímavější technologické novinky z IFA 2022

Trojice zařízení uprostřed má stejnou kapacitu jako Tesla PowerWall. Navíc jej lze ale kdykoliv odnést. Foto: Redakce inSmart.cz

BLUETTI využívá moderní LiFePO baterie, které jsou bezpečnější než klasické lithiové. Napájecí stanice si poradí s odběry až 10 kW a díky možnosti připojit vícero baterií B300S do jednoho celku tak může průměrnou domácnost napájet i několik dní. Pro dobu energetické krize jde o ideální řešení, které samozřejmě také něco stojí. Např. kombinace modelu AC500 dvojice bateriových modulů B300S s celkovou kapacitou 12 kWh vyjde mimo akční cenu na 7 300 USD, tedy kolem 180 000 Kč. V kombinaci s rychlým dobíjením a možností připojit solární panely jde o zajímavou alternativu k Tesla PowerWall, která má taktéž kapacitu 12 kWh, ale určena k přenášení.

EcoFlow má klimatizaci s baterií

Klimatizace, kterou si vezmete třeba pod stan? Zní to zvláštně, ale přesně takový produkt ukázala na veletrhu IFA značka EcoFlow. Klimatizace s připojitelnou baterií dokáže uchladit menší místnost, stan či obytný vůz. Na baterii dokáže chladit podle nastavení 6-12 hodin. Maximální chladící výkon je 1,2 kW (4 000 BTU).

Zajímavým doplňkem k napájecím stanicím EcoFlow je velký solární panel s funkcí automatického natočení a přizpůsobení náklonu panelů. Celý den tak dokáže sledovat Slunce, díky čemuž získá z dopadajících paprsků maximum energie.

Jackery ukázalo svou vizi nouzového nabíjení

Jak získat elektrickou energii ve chvíli, kdy není po ruce dieselový agregát a elektrárny mají výpadek? V Jackery představili trojici zajímavých konceptů, které tento krajní scénář řeší. Prvním je přenosná větrná elektrárna Air – W, druhým kufr Space pro se solárními panely a integrovanou powerbankou a třetí… Třetí s názvem Lightcycle S1 jde na generování elektřiny poněkud netradičně. Jde o válec s rukojetí, který jednoduše taháte za sebou. Válec se zabudovanou powerbankou a nabíjí se elektromotorem uvnitř. Stačí jej tedy jen dostatečně dlouho tahat za sebou a baterie je znovu plná. Jde o koncept, ale podle zástupců značky na stánku by měla stačit hodina tahání. Bez informací o velikosti akumulátoru je však informace nedostatečná.

Robůtek od Enabot ohlídá domácnost a zabaví kočku

Pokud se vaše kočka často nudí a zlost si vybíjí na domácnosti, můžete ji zkusit zabavit na dálku. Chytrý robůtek Ebo Air má zabudovanou kameru a díky pásům na spodní straně se hbitě pohybuje po zemi. Mazlíčka vedle divokých pohybů zaujme také zabudovaným laserovým ukazovátkem, které kočky odjakživa milují. Výhodou zvoleného tvaru robota je fakt, že při dovádění se robot převrátí zpět na pásy.

Robůtka je možné ovládat přes mobil či tablet přes internet na dálku. Nabíjí se podobně jako robotický vysavač v dokovací stanici, do které po ukončení hraní nebo vybití baterie sám trefí.

Chytrý airbag pro dělníky, motorkáře i důchodce

Pád z několika metrů může znamenat nepříjemné zranění s trvalými následky. Lidské tělo bohužel není dokonalé a pro podobné případy mu chybí ochrana. Podobně, jako máme airbagy v autě, by bylo v některých situacích skvělé mít airbagy na těle. A přesně takovou vychytávku vyrábí společnost Safeware.

Osobně jsme měli možnost vyzkoušet motorkářskou vestu pro motorkáře, která se nafoukne při pádu jezdce. Nafouknutí je opravdu bleskové a vesta zpevní horní polovinu těla do takové míry, že odolá i silnému nárazu. Podobnou vestu má výrobce dostupnou pro dělníky na stavbách.

Obrázek: Roboti i ohebné displeje: Nejzajímavější technologické novinky z IFA 2022

Při pádu se airbag nafoukne. Podobně funguje i netradiční „ledvinka“ na pravé straně, která chrání seniory před zraněním při pádu. Foto: Redakce inSmart.cz

Zaujal nás také netradiční pás určený pro seniory. Ten se při detekci pádu bleskově nafoukne a chrání tak kyčel dotyčného.

Kojenecká lahvička se zabudovanou ohřívačkou

Věc, po které někdy zatoužil snad každý rodič. Kojenecká lahvička, která by dokázala sama ohřát svůj obsah kdekoliv na cestách. Lahvička od Littleone dokáže obsah nejen ohřát, ale také posílá přes Bluetooth informace do aplikace v telefonu. Máte tak přehled o tom, kdy a kolik vaše miminko vypilo. Jako čerství rodič bych po produktu hned sáhl. Bohužel se starší generace (na fotografii vlevo) přestala prodávat a nová na trh teprve zamíří.

Obrázek: Roboti i ohebné displeje: Nejzajímavější technologické novinky z IFA 2022

Lahvičku stačí nabít, naplnit tekutinou dle potřeb a stisknutím tlačítka začne ohřev na ideální teplotu. Na jedno nabití lze 2-3x ohřát obsah lahvičky. Foto: Redakce inSmart.cz

Na veletrhu toho bylo k vidění mnohem více. Další novinky vám na inSmart.cz najdete již brzy na inSmart.cz.

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?