WordPress jde do boje proti pirátům: Bude mazat kradené šablony a pluginy

Kradené šablony a pluginy pohání milióny WordPress stránek po celém světě. Jejich tvůrci přichází o značné prostředky a uživatelé kradených rozšíření redakčního systému své stránky navíc vystavují riziku – piráti často přidávají do šablon a pluginů malware a jiné bezpečnostní hrozby. Tvůrci WordPressu se rozhodli zakročit proti jejich šíření.

Redakční systém WordPress je k dispozici zdarma a postupem času se z něj stalo nejpoužívanější řešení pro tvorbu webových stránek. Podle aktuálních statistik staví na WordPressu přes 40 % všech stránek na internetu a až 60 % všech dynamických webových stránek využívajících redakční systém.

Obrázek: WordPress jde do boje proti pirátům: Bude mazat kradené šablony a pluginy

Zdrojový kód stránek, pluginů a šablon je snadné kopírovat a šířit dál, WordPress chce kradené kódu zabránit. Foto: Freepik

Pro WordPress jsou k dispozici tisíce šablon, z nichž některé jsou zdarma a jiné placené. To samé platí o rozšířeních přidávající nejrůznější funkce. Právě placené verze jsou často využívány bez náležitého pořízení licence. Provozovatelé webových stránek si mnohdy neuvědomují rizika spojená s takovým jednáním. Piráti tyto tzv. nulled (vynulované) či cracked (cracklé, odblokované) pluginy a šablony mohou bez vědomí uživatele rozšířit o další zdrojový kód, který slouží jako zadní vrátka umožňující převzít kontrolu nad stránkami. Navíc tak tvůrci stránek okrádají tvůrce šablon a pluginů o prostředky, na které mají nárok a které je živí.

WordPress varuje vývojáře před kopírováním zdrojového kódu

WordPress se nicméně potýká s dalším problémem, který se rozhodl řešit. Jsou jím šablony a pluginy využívající části cizího zdrojového kódu dostupné v oficiálním repozitáři WordPress.org. Problémem je mj. špatné pochopení pojmu open source (s otevřeným zdrojovým kódem) ze strany vývojářů.

Vzít něčí zdrojový kód, který je nabízen k prodeji, a jeho znovuvydání jako součást bezplatného řešení, je chápáno jako pirátství a není zde vítané. Nezáleží, jestli je kód nabízen pod GPL licencí, záleží na faktu, že takovým jednáním okrádáte tvůrce kódu o možnost vydělat si na živobytí, což je pro komunitu škodlivé. Navíc je to v rozporu s právním ustanovením, se kterým jste museli souhlasit při stahování originálního zdrojového kódu autora. Takovým jednáním ohrožujete celý repozitář, neboť přenášíte vinu i na WordPress.org. Právě proto neumožňujeme, aby byly pluginy prodávané mimo WordPress.org v našem repozitáři hostované,“ zní v oficiálním prohlášení.

WordPress bude nyní důsledněji kontrolovat a případně ze své databáze mazat pluginy a šablony, které jsou ukradenými verzemi komerčně dostupných řešení. Cílem je zabránit šíření kradeného zdrojového kódu z oficiálního repozitáře.

Placené pluginy a šablony pro WordPress nebývají drahé

Obecně platí, že většina rozšíření a šablon pro redakční systém WordPress není drahá a ceny se pohybují od jednotek dolarů po maximálně několik stovek. Ve valné většině případů navíc existují bezplatné alternativy (byť nemusí být natolik kvalitní jako placená verze).

Obrázek: WordPress jde do boje proti pirátům: Bude mazat kradené šablony a pluginy

Na WordPress.org jsou k dispozici zdarma tisíce bezplatných šablon a pluginů. Ne vždy se vyrovnají těm placeným, ale ani ty nebývají drahé.

Šablony a pluginy je nejlepší pořizovat oficiální cestou, a to buďto prostřednictvím webových stránek vývojářů, nebo specializovaných tržišť ve stylu Envato Market.

Cracknuté WordPress šablony a pluginy jsou bezpečnostní hrozbou

Jak zaznělo výše, využívání ukradených či jinak neoficiálně pořízených šablon a rozšíření je protiprávní, a provozovatelé webových stránek riskují problémy. Cena přitom nebývá vysoká a uživatel tím získá přístup k nejnovějším aktualizacím a podpoře, která mu pomůže vyřešit případné technické problémy. Myslet by uživatelé WordPressu měli i na to, že právě stránky postavené na populárním CMS jsou častým cílem útočníků a v používáním pirátského softwaru jim majitelé webů zbytečně usnadňují cestu.

Zdroj: WordPress.org

Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním