TikTok má na Západě nahnutý osud. První americký stát vyhlásil úplný zákaz sociální sítě od roku 2024.
Sociální síť TikTok staví na formátu krátkých videí. Algoritmus sítě dokáže upoutat uživatele k obrazovkám na dlouhé hodiny.
TikTok jako bezpečnostní riziko
První a možná největší obavou vlád je ochrana soukromí. TikTok je vlastněn společností ByteDance, která sídlí v Číně. To vyvolává obavy z toho, jak se s daty uživatelů zachází a zda nejsou sdíleny s čínskou vládou. Vzhledem k zákonům, které umožňují čínské vládě přístup k datům v rámci svých hranic, je tento strach zcela oprávněný.
TikTok shromažďuje obrovské množství dat o svých uživatelích, včetně polohy, chování při prohlížení a interakci. Tyto informace mohou být použity pro cílenou reklamu, ale také mohou být zneužity.
Co říkají odborníci?
Po různých zákazech TikToku v úřadech, ve školách a na služebních zařízeních přichází další tvrdá rána pro společnost ByteDance, provozovatele TikToku. Montana je první americký stát, který vyhlásil úplný zákaz TikToku od ledna 2024. Zákon nicméně vyvolal řadu pochybností a otázek ohledně svobody projevu, kromě diskutované protiústavnosti navíc není zřejmé, jak přesně by bylo možné takové nařízení vymáhat.
„Zákon vyvolal vážné otázky ohledně svobody a dopadu na soukromé vlastnictví. Pokud budou muset TikTok stáhnout z nabídky i důvěryhodné obchody, uživatelé začnou hledat jiné cesty, jak aplikaci stáhnout, což přinese riziko nových hrozeb. Zákaz také nepochybně povede k vytvoření nejrůznějších falešných verzí TikToku, které mohou šířit malware či jiný škodlivý obsah. Pro obchody bude navíc velmi složité zajistit, aby aplikaci nebylo možné stahovat v jednom konkrétním státě. TikTok by zákonu mohl vyhovět snadněji, protože kontroluje software a může upravit nastavení na základě geografické polohy nebo IP adres uživatelů. Teoreticky by mohl zablokovat všechny lidi z Montany na základě jejich polohy, nicméně tento typ omezení lze snadno obejít pomocí VPN. Jak lze podobné zákazy tímto způsobem jednoduše obelstít vidíme aktuálně i u ChatGPT. Debata o bezpečnosti nebo nebezpečnosti TikToku je legitimní, ať už v souvislosti s napojením na čínskou vládu nebo z pohledu ochrany uživatelů. Už v roce 2020 jsme varovali před zranitelnostmi v TikToku, které mohli hackeři využít k manipulaci s daty, k nabourání do soukromí a ke krádežím osobních dat. Každopádně nový zákon má platit až od příštího roku a do té doby je nutné zodpovědět všechny zásadní otázky o bezpečnosti, ochraně i svobodě uživatelů,“ říká Petr Kadrmas, Beyond the Perimeter Security Expert, Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
Zdroj: CheckPoint
TikTok by meli globalne vymazat. Nejen deti do toho cumi cele hodiny a co tam jako je po mesici zkoumani rikam – nic … Jen tupe prase bez mozku do toho muze cumet a pripadat si dulezite.