Zakladatel Twitteru pracuje na jeho náhradě. Síť Bluesky vypadá téměř stejně

Na obzoru mobilních aplikací se rýsuje nová sociální síť, kterou podporuje spoluzakladatel a generální ředitel Twitteru Jack Dorsey. Má nová platforma šanci konkurovat multimediální síti s modrým ptákem ve znaku?

Je to sotva několik měsíců, kdy byla světu představena nová komunikační platforma s názvem Bluesky. Již od počátku projekt vznikal jako odnož jedné z nejslavnějších sociálních sítí, Twitteru. Bohužel byly aktuality ohledně jeho vývoje zastíněny změnou ve vedení Twitteru a následujících událostí, které s příchodem Elona Muska do společnosti nastaly. Nyní se však konečně dozvídáme víc.

Obrázek: Zakladatel Twitteru pracuje na jeho náhradě. Síť Bluesky vypadá téměř stejně

Mezi stálice sociálních sítí se snaží prorazit platforma Bluesky. Zdroj: Unsplash

Sociální platforma pro zvané

Ačkoliv je Bluesky zatím ve fázi uzavřeného beta testingu, a přístup k aplikaci má zatím jen několik beta testerů, již nyní je k dispozici v App Store, tedy pro zařízení společnosti Apple. Aktuálně však lze k síti získat přístup pouze na základě přístupového kódu, který lze získat formou pozvánky od některého ze stávajících uživatelů. Je tedy možné, že se v brzké době dočkáme vydání plné verze, který bude dostupná pro všechny.

Může projekt za změnu ve vedení Twitteru?

Jedním z propagátorů sociální sítě Bluesky je spoluzakladatel Twitteru a jeho bývalý generální ředitel, Jack Dorsey. Myšlenku nové online komunikační platformy měl Dorsey v hlavě již v roce 2019. Původně přitom nemělo jít vůbec o konkurenci Twitteru, nýbrž o využití tzv. AT protokolu, který měl představovat decentralizovanou variantu sociální sítě. Tento nápad však brzy narazil, jelikož s podobným konceptem přišel dříve zveřejněný Mastodon.

Dorsey přesto trval na tom, že Bluesky má budoucnost. Po převzetí Twitteru Elonem Muskem proto s novým majitelem společnosti jednal o uvedení platformy na trh. Ten však měl o vnímání sociálních sítí jako takových jiné mínění, a namísto zpřístupňování nových služeb uživatelům se chtěl zaměřovat spíše na exkluzivitu. Bluesky se proto od Twitteru osamostatnil, a nyní již funguje jako plně nezávislý projekt.

Bluesky by mohla těžit z chaosu, který Musk do Twitteru vnesl. Škrty a změny fungování služeb vyústily v řadu problémů, jako je nesmyslné řazení příspěvků ve feedu či výpadky některých funkcí služby. V poslední době mají uživatelé např. problém posílat zprávy. Musk se však nedávno pochlubil, že právě jeho kroky Twitter zachránily od nevyhnutelného krachu.

Má Bluesky triky v rukávu?

Moderní doba není příliš nakloněna novým sociálním platformám, a jen velice málo projektů v této sféře dokáže skutečně uspět na globální úrovni. Jaký je tedy plán Bluesky k ovládnutí mobilních zařízení po celém světě?

Na rozdíl od jiných sociálních sítí Bluesky nevsází na propagaci prostřednictvím slavných osobností. V aplikaci naleznete poměrně jednoduché rozhraní, které umožňuje sdílet textové příspěvky o délce až 256 znaků včetně fotografií. Nechybí také možnost spojení s dalšími uživateli, kteří si mohou sestavovat vlastní profily.

Obrázek: Zakladatel Twitteru pracuje na jeho náhradě. Síť Bluesky vypadá téměř stejně

Navzdory snaze o inovaci nepřináší Bluesky uživatelsky příliš nového. Má tedy šanci na úspěch? Zdroj: Freepik

V tomto ohledu se tedy nejedná o nic nového. Poměrně překvapivě pak chybí možnost zasílání soukromých zpráv. Je otázkou, zda-li tato funkce bude chybět i v plné verzi, nebo se jedná pouze o dočasné omezení. Aktuálně se navíc aplikace potýká s řadou technických problémů, které se společnost snaží řešit.

Zůstává tedy otázkou, zda-li má Bluesky šance někdy dotáhnout to s popularitou až na úroveň Twitteru. Tomu pochopitelně značně uškodila série afér s nástupem Muskova vedení, a je tak možné, že se pro novou platformu naskytne zajímavá příležitost. Dokáže se jí Bluesky chopit?

Zdroje: 1, 2

Obrázek: Honor Magic 6 Pro dostal první aktualizaci. Aktivovala AI funkci Magic Portal
Honor Magic 6 Pro dostal první aktualizaci. Aktivovala AI funkci Magic Portal
Obrázek: Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Obrázek: Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu