Zálohování lidského mozku do počítače? MIT dává ruce pryč

Prestižní americká univerzita MIT odstřihla své jméno od startupové společnosti Nectome, jejímž cílem není nic menšího než zálohovat lidské vzpomínky – a případně celou mysl – ve strojové podobě.

Nectome uveřejnil svůj ambiciózní a vysoce kontroverzní plán teprve minulý měsíc, okamžitě tím však vyvolal obrovskou vlnu nevole od většiny neurovědecké komunity. Proč? Důvod je prostý a drsný: firma bez větších příkras oznámila, že proces zálohy bude 100% smrtelný.

Obrázek: Zálohování lidského mozku do počítače? MIT dává ruce pryč

Massachussettský technologický institut dlouho neváhal a zcela se od snah startupu distancoval. Jeden z profesorů univerzity dříve s Nectome spolupracoval v oblasti výzkumu mozků myší. Nectome je držitelem vládního výzkumného grantu.

„Neurověda dostatečně nepostoupila na to, abychom mohli jednoznačně určit, zda je některá z metod uchování mozku dostatečně efektivní na to, aby zachovala rozdílné typy biomolekul souvisejících s pamětí a myslí. Zároveň není jasné, zda lze uchovat lidské vědomí nebo jej napodobit,“ vysvětluje v příspěvku na svém blogu MIT.

Obrázek: Zálohování lidského mozku do počítače? MIT dává ruce pryč

Nectome bude pokračovat i bez podpory MIT, výzkum je teprve v plenkách

Spolupráce MIT s Nectome vyvolala ostrou kritiku v řadách odborníků, podpora prestižního institutu prý dávala věrohodnost pokusu, který nemůže uspět.

„V podstatě je celá společnost založena na tvrzení, které není pravdivé,“ věří Sten Linnarsson z Karolinska Institutu ve Švédsku.

„Je tu riziko, že by se někteří lidé mohli skutečně nechat zabít za účelem darování vlastního mozku.“ – Sten Linnarsson, Karolinska Institut

Nectome tvrdí, že jednoho dne bude možné prozkoumat do detailu nervová spojení v mozku a pomocí toho zrekonstruovat vzpomínky člověka. Aby se však taková věc vůbec mohla stát, je nutné mozek v okamžiku smrti co možná nejlépe zachovat; jedná s o postup zvaný vitrifixace.

MIT k tomu poznamenala, že Nectome údajně hodlá své teorie otestovat na lidech, kteří chtějí podstoupit asistovanou sebevraždu.

Obrázek: Zálohování lidského mozku do počítače? MIT dává ruce pryč

Firma však v reakci na mediální kritiku tvrdí, že je teprve na začátku své práce. „Věříme, že klinická konzervace lidského mozku má pro lidstvo obrovský potenciál, ale pouze v případě, že se vše odehrává veřejně a nic není schováno za oponu,“ publikuje na svém webu. „Uspěchat vitrifixaci by prozatím bylo extrémně nezodpovědné.“

Ztrátou podpory MIT však Nectome nekončí. Grant za téměř milion amerických dolarů od Národního institutu pro duševní zdraví USA je nezanedbatelný, obdobně jako financování od skupiny Y Combinator.

Ačkoliv Y Combinator není příliš známé jméno, je velice významné a sídlí přímo v Silicon Valley. Mezi jinými tato společnost investovala i do Dropboxu, Airbnb nebo Redditu.

Zdroj: BBC

Obrázek: Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?