Vyzkoušeli jsme Twisto: Umí toho mnohem více, než běžná kreditka. Vyplatí se?

Co svým uživatelům služba nabízí a pro koho je určena? Rozhodli jsme se to zjistit na vlastní kůži, provedli registraci a nechali si zaslat platební kartu. Jak Twisto dopadlo?

Lokální fintech scéna za poslední roky vyrostla a dostala se do hledáčku investorů. Jedním z nepřehlédnutelných hráčů je české Twisto, které v roce 2018 využil každý desátý Čech. A to už je dostatečná základna na to, abychom Twisto vnímali jako hráče, se kterým musí lokální trh počítat.

Jak funguje Twisto?

Zjednodušeně řečeno funguje Twisto tak, že nejdříve nakoupíte a až později zaplatíte vše naráz. Funkcí je ale mnohem více. Česká služba se netají tím, že chce být “kreditní kartou pro každého”. I klienti, kteří by u tradičních bank na kreditní kartu nedosáhli, mohou díky Twistu využít odložených plateb. Zkrátka nakupují a vše zaplatí až s odstupem. Pokud zaplatí včas, je částka bez navýšení. V případě odložení platby nad rámec 14 dnů si pak služba řekne o 4,5 – 0,5 procenta z dlužné částky navíc v závislosti na její výši. Čím větší částka je, tím je procento nižší.Obrázek: Vyzkoušeli jsme Twisto: Umí toho mnohem více, než běžná kreditka. Vyplatí se?

Po registraci si lze všimnout, že limit účtu začíná na 10 000 Kč měsíčně. Následně může být bezplatným pořízením karty navýšen až na 25 000 Kč. Urychlit lze navýšení limitu dvěma způsoby – buďto zmíněným pořízením karty, nebo zasláním výpisu z bankovního účtu na podporu služby. Jelikož se jedná o kreditní kartu, uživatel utrácí peníze banky, které následně musí vrátit. Toto vrácení probíhá platbou z jiné karty či banky. Jak padlo výše, platbu je možné odložit, ale uživatele to bude stát nějaké to procento navíc.

Chcete Twisto vyzkoušet? Zadejte při registraci kód “INSMART” bez uvozovek a obratem dostanete na svůj účet 300 Kč kredit, který můžete utratit na cokoliv vás napadne.

Platební karta zdarma pro každého

Jak kartu získat? Při registraci do služby stačí zvolit, že máte zájem také o platební kartu a vybrat si, kam vám bude balíček doručen. Kurýr by měl dorazit následující pracovní den. V našem případě se nakonec jednalo o 3 dny, což ničemu nevadilo. Kurýr na místě provedl ověření totožnosti, naskenoval občanský průkaz a následně nám předal balíček ukrývající vedle velké a malé platební karty také černý silikonový náramek. Do náramku se vkládá ona miniaturní platební karta s NFC. Díky tomu, že jde o stejnou technologii, jakou využívají různé platební nálepky, je náramek plně voděodolný a vydrží i drsnější zacházení

Obrázek: Vyzkoušeli jsme Twisto: Umí toho mnohem více, než běžná kreditka. Vyplatí se?

Platební karta má klasicky 16 čísel i informaci o platnosti. Tyto údaje jsme z pochopitelných důvodů zakryli.

Otázkou je, zda má náramek v dnešní době větší smysl. Pro uživatele zatíženého na technologické vychytávky se nejedná o nic převratného. Paradoxně jej tak spíše ocení běžný konzervativnější uživatel, pro nějž představuje náramek zajímavý způsob, jak platit a neztratit platební kartu třeba u moře či bazénu.

Obrázek: Vyzkoušeli jsme Twisto: Umí toho mnohem více, než běžná kreditka. Vyplatí se?

Oproti tradičním debetním kartám napojeným na bankovní účet může být využívání Twisto karty bezpečnější. Možná jste zaznamenali kauzu, kdy kolem Vánoc policie uzavřela desítky podvodných e-shopů, které sloužily pouze k vykrádání bankovních účtů napojených na karty. Pravdou je, že díky principu fungování Twista jsou uživatelé před podobnými případy chráněni. Útočníci se totiž nedostanou k bankovnímu účtu uživatele a kreditní karta je pro podobné případy pojištěna.

Aplikace i online “bankovnictví”

Služba je dostupná online skrze přehledné internetové rozhraní, od kterého by se mohla většina bank učit. Na první pohled v účtu vidíte, jaká je aktuální výše útraty, jak velký je váš limit a zda někomu z kamarádů nedlužíte nějakou tu korunu za společnou útratu v rámci funkce Split. Na rozdíl od běžného bankovnictví chybí tradiční platby převodem, které lze alespoň při platbách za faktury nahradit funkcí Snap.

Dostupné jsou mobilní aplikace pro iOS a Android, v nichž lze sledovat stávající útratu a využívat funkcí, jako je Split či Snap. Při přihlašování do aplikace lze využít PIN či otisk prstu. Mobilní aplikace automaticky třídí výdaje do kategorií a nabízí tak přehled nad financemi. V aplikaci lze provádět stejné úkony jako v online bankovnictví kdekoliv na cestách.

Jak platit s Twisto účtem? Pokud je e-shop, na kterém právě nakupujete, partnerem Twista, je placení extrémně rychlé. Stačí zvolit jako platební metodu Twisto a zvolit, že zaplatíte se zpožděním. Využít této metody mohou i ti, kteří nemají Twisto účet jako takový. Na e-mail jim přijde upozornění, aby platbu do 14 dní provedli, včetně platebních údajů. Pokud Twisto účet máte, můžete být vyzváni k zadání PIN kódu a útrata se vám připočte k dlužné částce, kterou zaplatíte při nejbližším měsíčním vyúčtování. Pokud e-shop Twisto jako platební metodu nepodporuje, můžete snadno zaplatit Twisto kartou, viz níže.

Obrázek: Vyzkoušeli jsme Twisto: Umí toho mnohem více, než běžná kreditka. Vyplatí se?

Jak platit s Twisto kartou? Pokud e-shop nepodporuje přímo Twisto jako platební metodu, stále můžete s kartou zaplatit. Stačí opsat čísla z karty v platební bráně využívané prodejcem a platba proběhne stejně, jako kdybyste použili jakoukoliv jinou platební kartu.

Jak se liší jednotlivé tarify?

Služba je dostupná v trojici tari, které se liší podle dostupných funkcí a výhod. Platí zde pravidlo, že každý z vyšších tarifů přidává k funkcím toho předchozího něco navíc.

 • Online se hodí především pro ty, kteří často nakupují na e-shopech a nechce se jim při platbě vyplňovat platební karta. Výhodou je fakt, že je zcela zdarma. Na druhou stranu k účtu nedostanete ani platební kartu a v kamenném obchodě tak nezaplatíte. Nechybí však funkce Snap a cashback u partnerských obchodů.
 • Standard k základním funkcím navíc přidává platební kartu, Cashback s programem MasterCard Priceless Specials a funkci Twisto Split popsanou výše. Za tarif již uživatel zaplatí 49 Kč měsíčně.
 • Premium je nejvyšším tarifem v nabídce. K výše zmíněným funkcím přidává cestovní pojištění od Uniqa a o 3 % výhodnější měnový kurz. Cestovní pojištění společně s výhodnějšími zahraničními platbami dělá z varianty Premium v našich očích spíše variantu “Cestovatel”. Za 99 Kč měsíčně získá uživatel cestovní pojištění pro sebe a svou rodinu (děti a partnera) platné v rámci celého světa, což není vzhledem k výši pojistného krytí vůbec špatné. Milé je, že je uživatel pojištěn už v rámci 3 měsíců bezplatného testování.

V rámci testovacího období získá nově registrovaný uživatel s platební kartou také 3 měsíce placeného tarifu Premium zdarma. Může si tak plně vyzkoušet veškeré funkce a rozhodnout se, který z balíčků mu bude vyhovovat nejvíce.

Vyfoťte účet a nechte polovinu zaplatit kamaráda: Co umí Snap, Split a cashback?

Společně s Twisto účtem dostane uživatel k dispozici několik užitečných nástrojů, jejichž funkce nemusí být podle názvu zřejmá.

 • Twisto Snap slouží k rychlému proplacení faktur. Stačí, abyste fakturu vyfotili telefonem, nahráli v aplikaci, nebo zaslali na e-mail plati@twisto.cz. V Twistu provedou zpracování, zaplatí za vás a přičtou vám částku k zúčtovacímu období. Průběh vyřízení lze sledovat v aplikaci.
 • Twisto Split řeší častý problém cestovatelů i přátel – spravedlivé rozdělení útraty. Vše funguje následovně: Zaplatíte např. cestu taxíkem či útratu v restauraci a poté, kliknutím na platbu v aplikaci, zvolíte Split. Vyberete, kdo z přátel platí jakou částku a následně požadavek odešlete. Dlužníkům přijde SMS a e-mail, aby do 7 dnů svůj podíl uhradili (pokud nejsou uživateli Twista), nebo jej přijali ke svému dalšímu vyúčtování (pokud uživateli jsou). V opačném případě se neuhrazená částka vrátí zpět na váš účet.
 • Cashback funguje podobně jako u věrnostních karet – při platbě u vybraných partnerů dostanete několik procent nazpět z utracené částky.

Vyzkoušeli jsme platby v zahraničí: Kurz potěší jen některé uživatele

Jednou z důležitých výhod služby má být podle oficiálního webu výhodný kurz při zahraničních platbách. České banky obecně jsou proslulé nevýhodnými kurzy při převodu měn, takže nováček, který by trošku rozvířil vody, je zapotřebí.

Zahraniční platby jsme vyzkoušeli při platbě v eurech. Twisto se při zahraničních platbách v rámci tarifu Premium drží středového kurzu ČNB. Uživatel tak má garanci, že jej platba mimo ČR nepřijde draho. Nevýhodné jsou zahraniční platby v rámci tarifů Online a Standard, jak ostatně ukazuje tabulka na webu služby.

Obrázek: Vyzkoušeli jsme Twisto: Umí toho mnohem více, než běžná kreditka. Vyplatí se?

Kurz platný k 23. 1. 2019

Při pohledu na kurzovní lístek nelze než uznat, že v případě tarifu Premium je kurz oproti většině bank doopravdy výhodný. Oproti kurzu velkých bank uživatel skutečně ušetří, takže na dovolenou či platby v zahraničních e-shopech je Twisto vhodným řešením. Při zbylé dvojici tarifů je kurz vyloženě nevýhodný a na cestách se bez tarifu Premium platit Twistem nevyplatí, viz aktuální kurzovní lístek.

Na bankomaty zapomeňte

Vybírat z bankomatů s Twistem bohužel nelze. Karta podle podmínek služby slouží pouze k bezhotovostním operacím. “Twisto Kartu není možné použít pro výběry hotovosti z bankomatu či obdobné transakce,” můžeme nalézt na oficiálním webu. Při cestách do zahraničí je tak sice Twisto výhodné pro tradiční platby kartou, k hotovosti se ale nedostanete. I zde je nutné myslet na to, že se jedná o kreditní kartu a je běžné, že u těchto karet výběry nejsou možné, nebo jsou výběry spojeny s vysokými poplatky.

Obrázek: Vyzkoušeli jsme Twisto: Umí toho mnohem více, než běžná kreditka. Vyplatí se?

Twisto vs. Revolut

Twisto mnozí přirovnávají k fintech startupu Revolut. Britský Revolut na rozdíl od Twista zatím nenabízí kreditní služby. Uživatelé tak musí na účet zaslat peníze a částkou poté po vzoru debetních karet disponují. I to se ale v budoucnu změní, v aplikaci Revolut již lze nalézt neaktivní tlačítko „Credit“. Revolut má na rozdíl od Twista blíže k bance a díky nově získané bankovní licenci lze očekávat rozšíření funkcí o tradiční bankovní služby. Revolut chce v budoucnu poskytovat také půjčky a nabídne i možnost investování do akcií.

Platby mobilem i postupné splácení: Nové funkce jsou na cestě

Trendem roku 2019 bude postupné propojování bankovnictví různých bank tak, aby bylo možné v jednom účtu spravovat vícero různých účtů v různých bankách. Ukázkovými příklady jsou v tomto ohledu fintech startup Richee a inovativní AirBank. Twisto plánuje něco podobného, zaměří se však na platební karty. Zadáním vícero karet do Twisto účtu bude uživatel moci rozhodovat, odkud se konkrétní transakce strhne. Rozhodnout se bude dokonce moci i zpětně.

Obrázek: Vyzkoušeli jsme Twisto: Umí toho mnohem více, než běžná kreditka. Vyplatí se?

Dočkat bychom se v roce 2019 měli i mobilních plateb Apple Pay a Google Pay. Jako první budou podporována Apple zařízení, jejichž uživatelé jsou podle Twista v placení chytrými zařízeními aktivnější.

Další z chystaných novinek má umožnit rozdělení konkrétní platby do vícero měsíců, díky čemuž uživatele nepřekvapí náhlé výdaje. Startup také intenzivně pracuje na analýze velkých dat. I díky nim by měla být aplikace v budoucnu schopná poradit, kde může uživatel ušetřit a doporučit mu např. levnější tarif u operátora. Jednou z vizí je i sjednávání různých pojistek a povinného ručení přímo v aplikaci.

Závěrem aneb komu se Twisto nejvíce vyplatí?

Pokud často nakupujete na e-shopech, které mají Twisto zavedené jako platební metodu, jedná se o pohodlný způsob, jak si placení urychlit. Osobně právě takto Twisto nejčastěji využívám v rámci Slevomatu či Dáme Jídlo. Stačí zadat e-mail či PIN a máte zaplaceno. Spořivé typy lidí na Twistu ocení možnost cashbacku v partnerských e-shopech a při cestování.

Stejně tak i v případě, že se kolem výplaty potýkáte s nedostatkem prostředků, může být využití Twista řešením. Pochválit lze pohodlí platební metody a šikovné funkce typu Split a Snap. Obě vychytávky mají praktické uplatnění, nic nestojí a rozhodně dávají smysl.

Největší smysl má Twisto pro cestovatele. Musí si sice pořídit tarif Premium za 99 Kč měsíčně, dostanou však v ceně slušné cestovní pojištění pro celou rodinu platné po celém světě a výhodný směnný kurz. Ještě o něco lepší kurz nabídne konkurenční Revolut, který však nenabízí třeba funkci Snap a integraci s českými e-shopy.

Slabou stránkou je zatím absence podpory Google Pay a Apple Pay pro bezdrátové platby mobilními telefony. Jde o trend, který nelze přehlížet a platby mobilním telefonem by měla služba zprovoznit co nejdříve. Twistu v redakci fandíme a doufáme, že uspěje i za hranicemi, kam má letos namířeno. Jako první se dočkají země střední a východní Evropy. Konkrétně Polsko, Slovensko a Rumunsko.

 • Funkce aplikace - 85%
  85%
 • Kurzy a poplatky - 80%
  80%
 • Výběry z bankomatu - 70%
  70%
78%
avatar
1 Vlákna diskuze
2 Vláken s odpovědí
0 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
3 Autoři komentářů
Lukáš VoříšekHezounFrantišek Placatka Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
František Placatka
Čtenář
František Placatka

Nebylo by špatné zmínit že twisto vyžaduje potvrzení příjmu od zaměstnavatele nebo kopii DP. Nevím jestli pro všechny žádosti nebo jen pro ty kteří na otázku „jaká částka uspokojí vaše měsíční potřeby“ odpověděli „50.000“.

Hezoun
Čtenář
Hezoun

Asi v tom bude hrát roli ta výše částky. Já dal 30 a žádné potvrzení jsem dávat nemusel. Ono je to logické – jistota umoření kreditních peněz.

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Nefunkční DVB-T2 set-top-boxy se objevily v Penny Marketu: Na co si dát při výběru pozor?
Nefunkční DVB-T2 set-top-boxy se objevily v Penny Marketu: Na co si dát při výběru pozor?
Obrázek: Aplikace pro chytré reproduktory mohou snadno špehovat uživatele; Amazonu a Googlu je to jedno
Aplikace pro chytré reproduktory mohou snadno špehovat uživatele; Amazonu a Googlu je to jedno
Obrázek: Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Obrázek: Jak psát rychleji a všemi deseti prsty? Je to jednodušší, než si myslíte
Jak psát rychleji a všemi deseti prsty? Je to jednodušší, než si myslíte

Psaní všemi deseti ušetří při práci s PC spoustu času. Užitečnými pomocníky pro výuku psaní všemi 10 prsty jsou jak...

Zavřít