Znáte značku Vivo? Stala se 4. největším výrobcem chytrých telefonů

Značka Vivo byla ještě minulý rok na českém trhu neznámá. To se změnilo v únoru 2021, kdy tu představila první modely. Ve světovém měřítku však nejde o žádného nováčka. Vivo se nedávno stalo 4. největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Znáte značku, která si brousí zuby na světovou trojku v podobě čínského Xiaomi?

Asi vás nepřekvapí, že značka Vivo pochází z Číny. Sama o sobě je nyní 4. největším výrobcem chytrých telefonů na světě a z jejích továren pochází každé 10. zařízení. Pokud se však podíváte pod pokličku, zjistíte, že Vivo patří pod konglomerát BBK Electronics. Ten není v našich končinách nikterak známý, ale známé jsou právě jeho značky. Vedle Vivo pod něj totiž spadá také OnePlus, Realme, IQOO či Oppo.

Vivo, Realme, Oppo i OnePlus patří pod stejnou matku. BBK Electronics

Každá ze značek patří ke světové špičce a podle tvrzení firem mají vlastní vývoj, zastoupení i výrobní závody. Po sečtení tržních podílů by se jednalo o světovou jedničku v prodejích chytrých telefonů. Nejde tedy o neznámou čínskou značku, jak by se na první pohled mohlo zdát.

BBK Electronics je tedy gigantem, který se může v mobilním segmentu směle srovnávat s Applem či Samsungem. Historie BBK Electronics sahá do roku 1995, kdy firma začala s výrobou a vývojem komunikačních zařízení a audiovizuálního vybavení. Hlavním produktem firmy byly po dlouhou dobu DVD přehrávače a až později se přidaly mobilní telefony.

Obrázek: Znáte značku Vivo? Stala se 4. největším výrobcem chytrých telefonů

BBK Electronics je na první pohled neznámou značkou. Stojí však za známými výrobci chytrých telefonů. Foto: Se souhlasem BBK

Zakladatelem BBK Electronicsnikdo jiný, než miliardář Duan Yongping, který je na západě známý jako „Čínský Buffet“. S Warenem Buffetem se miliardář skutečně setkal v roce 2007, kdy si čínský podnikatel za přibližně 15 milionů korun zaplatil oběd s tímto proslulým investorem. Částka samozřejmě putovala na charitu.

Vivo na scéně

Značka Vivo vznikla v roce 2009 a prvním zahraničním trhem mimo mateřskou Čínu se pro ni stalo Thajsko v roce 2014. Už v roce 2015 se dostala mezi top 10 světových výrobců chytrých telefonů, a to v prvním kvartále roku, kdy získala 2,7% zastoupení na trhu.

V roce 2020 značka oznámila vstup na evropský trh a ještě před koncem roku 2020 představila spolupráci se značkou Zeiss na vývoji mobilních fotoaparátů, od které lze očekávat mnoho zajímavých projektů. Následoval úspěšný vstup na evropské trhy a na jaře už bylo Vivo 5. největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Nyní se v žebříčku společnosti Canalys sledující vývoj světových prodejů chytrých telefonů Vivo dostalo na 4. příčku.

Obrázek: Znáte značku Vivo? Stala se 4. největším výrobcem chytrých telefonů

Vivo i OPPO rostou. V posledním kvartálu vyrobili každý 10. prodaný smartphone. Foto: Se souhlasem společnosti Canalys

Růst se neobešel bez drobných zaškobrtnutí. V dubnu 2021 začala trojice palet telefonů Vivo hořet na letišti Hong Kong International Airport, což vedlo až k dočasnému zákazu telefonů Vivo v letadlech mířících do a z Hong Kongu. Vše se však obešlo bez větších potíží a k mezinárodní kauze ve stylu hořících baterií Samsung Galaxy Note 7, na které upozorňovaly aerolinky po celém světě.

V říjnu 2021 Vivo představilo svůj vlastní čip pro kamerový systém s označením V1.  „V souladu s designem kamerového systému vivo může čip V1 lépe sloužit potřebám uživatelů díky optimalizaci aplikací pro smartphony, jako je vzhled a nahrávání videí,“ uvedl Hu Baishan, výkonný viceprezident a COO společnosti.

Čip V1 mj. umožní náhled fotografií v reálném čase a tím pádem i přesnější úpravy před pořízením snímku. Dokáže redukovat šum v nočním videu a nabídne až o 50 % nižší spotřebu baterie při pořizování snímků a nahrávání videí.

Do budoucna chce Vivo nadále pokračovat v inovaci čipů s využitím v kamerových systémech, a to zejména na čtyřech úrovních: obrazový systém, operační systém a průmyslový design a výkon. Podle Huova názoru bude Vivo zvažovat vývoj čipů ve spolupráci s partnery pouze v případě, že na trhu budou chybět kapacity dodávek, které by vyhovovaly produktovým a technickým parametrům společnosti.

Vivo v České republice

V únoru 2021 jsme se značky Vivo dočkali na českém trhu. První modely ve stylu Y70 sice neurazily, ale na ani nenadchly. O Vivo se začalo více mluvit až po představení modelu X60 Pro, který se stal oficiálním smartphonem fotbalového EURO, jehož bylo Vivo partnerem. Partnerem bude i v rámci světového šampionátu FIFA.

Obrázek: Znáte značku Vivo? Stala se 4. největším výrobcem chytrých telefonů

X60 Pro je telefonem se skvělou fotovýbavou. Může za to i zmíněná spolupráce se značkou Zeiss. Foto: Se souhlasem společnosti Vivo

Jak Vivo uvádí ve svém prohlášení. „Cílem společnosti Vivo v příštích 10 až 20 letech je vytvářet skvělé produkty zaměřené na design a propojovat uživatele s digitálním světem tím, že bude poskytovat stále pohodlnější uživatelské zážitky. Dále bude Vivo pokračovat v dynamickém rozvoji s vizí stát se technologickou společností světové úrovně.

Na českém trhu v současné době prodává 10 produktů od základních modelů pro vlajkovou loď X60 Pro. O modelu X70 Pro se zatím jen spekuluje a výrobce jeho uvedení na český trh nepotvrdil.

Úvodní fotografie: Se souhlasem společnosti Vivo

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W