Již 18. února 2021 má vozítko Perseverance přistát na povrchu rudé planety. Rover přistane v kráteru Jezero, kde bude hledat pozůstatky života. Přistání na Marsu musí proběhnout hladce a pokazit se může mnohé. Jak bude přistání vypadat ukazuje nové video z produkce agentury NASA.
Sekvence manévrů potřebných pro bezpečné přistání vozítka na Marsu bývá označována jako „7 minut hrůzy“. A označení nedostala jen tak pro nic. Podařit se musí bezchybně mnoho úkonů, jinak vznikne na Marsu jen další z kráterů.
Přistání bude řídit počítač a řídící středisko na Zemi bude v případě problémů moci jen nečinně přihlížet. Vše se totiž bude odehrávat ve vzdálenosti 209 milionů kilometrů od Země.
NASA zveřejnila video: Přistání Perseverance bude kompletně řídit počítač
Vše začíná 100 km nad povrchem Marsu, kde Perseverance učiní první kroky pro vstup do atmosféry. V daném okamžiku bude mít vozítko (v tu chvíli ještě ukryté v ochranné kapsli) rychlost kolem 20 000 km/h. Ačkoliv je atmosféra Marsu řídká, tepelný štít bude mít co dělat a hlavně díky němu přežije Perseverance vstup do atmosféry a postupné zpomalení až na 1 m/s, ale to předbíháme. Tření způsobené atmosférou rozehřeje štít na více než 1 000 °C, přičemž následně se role ujme 21,5 metru široký supersonický padák. To vše při rychlosti kolem 1 200 km/h.
Na renderovaném videu, ukazujícím, jak by mělo přístání probíhat, lze zrychleně vidět všechny důležité fáze.
Ve výšce 2 km nad povrchem bude mít kapsle stále rychlost 100 m/s a právě v tuto chvíli rover opustí tepelný štít. Stále však bude připevněn k přistávacímu modulu, který jej za pomoci trysek zpomalí a následně na nylonových lanech spustí na povrch Marsu.
Bylo přistání úspěšné? To se dozvíme až za 12 minut
Tím proces nekončí. Perseverance se musí po dosednutí na povrch od modulu rychle odpojit, jinak by mohlo dojít k vláčení vozítka po povrchu a jeho nevratnému zničení. Přistání se v mnohém bude podobat tomu, které absolvovalo vozítko Curiosity před 12 lety. Od té doby došlo k vylepšení navigace a přistání do předem vybrané lokality by mělo být o mnoho přesnější. Dojít by k přistání mělo 18. února 2021 v 22:00 SEČ.
V době přistání bude doba potřebná k přenosu rádiového signálu z Marsu na Zemi kolem 12 minut. Vědci tak budou napjatě čekat s vědomím, že tak či onak nebudou moci přistání ovlivnit. V moment, kdy středisko NASA obdrží informaci, že Perseverance vstoupilo do atmosféry Marsu, již totiž bude na Marsu buďto úspěšně sedět na povrchu planety, nebo se stane hromádkou šrotu uprostřed nového kráteru.
ŽIVÝ PŘENOS: Přistání vozítka Perseverance krok za krokem.
Z přistání vznikne video, které bude zasláno zpět na Zemi. Nezbývá, než doufat v nejlepší. NASA přistání na Marsu úspěšně zvládla v minulosti a zvládnout by ho měla i tentokrát.
Zdroj: NASA
Nejdřív 1 m/s a pak 100 m/s? Nemá to spíš brzdit.
Samozřejmě, je to tak. Věta byla trošku nešťastně zamotaná, opraveno. Děkuji za postřeh