Zakladatel Amazonu Jeff Bezos a jeho vesmírná společnost Blue Origin dnes představili návrh svého lunárního modulu Blue Moon, který by měl dopravovat náklad na povrch Měsíce.
V pozdějších fázích a v rámci spolupráce NASA by Blue Moon měl být schopen přepravovat i astronauty. Blue Origin prý na návrhu modulu pracovala poslední tři roky.
Vzhled modulu, tedy prozatím jen jeho modelu, je působivý a na doprovodné konferenci ve Washingtonu byl osvícen – jak jinak – modře.
Zpátky na Měsíc
Modul, který zároveň částečně nahrazuje funkci kosmické lodi, bude schopen samostatné navigace ve vesmíru a následného přistání na povrchu měsíce, kam zvládne přepravit mezi 3,6 až 6,5 metrickými tunami nákladů. Podle Bezose dokáže bezpečně dopravit až 4 rovery. V budoucnu by také mohl nést dodatečný modul, který by umožnil astronautům vzletět z Měsíce zpět na Zemi – nebo spíše na chystanou základnu Gateway.
Během představení Bezos ukázal také nový motor, který Blue Origin vyvíjí, s prozatímním názvem BE-7. První zážehový test je naplánován na toto léto.
O Měsíci jsme psali včera, což dokazuje, jaké popularitě se momentálně těší. Trumpova administrativa dala najevo zájem o návrat člověka na jediný přirozený satelit Země, a i další soukromé vesmírné společnosti hodlají spolupracovat s NASA v dobývání vesmíru; nedávno se pokusila na povrch přistát izraelská sonda Beresheet, bohužel však neúspěšně.
Dalším populárním konceptem současné fáze dobývání vesmíru je také turistika: v ní je primárně aktivní další miliardář Richard Branson a jeho Virgin Galactic, ale také SpaceX.
Povšimněte si mimochodem, že soukromé vesmírné společnosti jsou z podstatné části doménou bohatých, ambiciózních miliardářů. Elon Musk, Jeff Bezos, Richard Branson, ale i nedávno zesnulý Paul Allen a jím sponzorovaný Stratolaunch slouží za skvělý příklad.
Zdroj: Verge