Nejen zápory přináší elektronická zařízení a internet do našich životů: Mají i pozitivní stránky, mezi něž patří kupříkladu snížení míry samoty.
Klady a stinné stránky technologií dlouhodobě patří mezi rozporuplné body každé diskuze: Na jednu stranu nám mohou zhoršit spánek a když si dáme chvíli odpočinek od sociálních sítí, budeme se cítit lépe, ale na druhou stranu nám pomáhají být blíže k informacím o světě, k naší rodině a přátelům a brání nás proti osamění, i na velké vzdálenosti.
Vědci z Newyorské univerzity se zaměřili na samotu. Jde o znatelný faktor lidského psychického zdraví, stále více lidí se totiž cítí svým okolím nepochopeni, a často i když jsou obklopeni lidmi, mají pocit samoty. Podobné pocity hrozí depresemi nebo jinými psychickými potížemi.
Navazování přátelství přes internet
Technologie by však podle studie vědců mohly pomoci. Průměrný věk účastníků studie byl 44 let a přes 50 % bylo někdy bez domova a zažili špatný psychický stav, jde tak o jednu z nejrizikovějších skupin populace. Smartphony, počítače, televize a tablety by mohly lidem pomoci s osaměním bojovat a pomoci jim překonat i případné psychické problémy, které se k nepříjemnému stavu vážou.
Podle výsledků studie vedení profesorem Martinem Webberem mohou technologie mít pozitivní vliv na život osamělých lidí; nejedná se pouze o lidi bez domova, ale také kupříkladu starší spoluobčany nebo sociálně zranitelné členy společnosti. Obzvláště velký problém dokáže být osamění pro seniory, kterým již zemřel dlouholetý partner.
Využití technologií k tomuto výsledku je jasné: nacházení přátel nebo i partnera skrze online svět je dnes již něco zcela běžného, užitečné mohou být i videohry či seriály.
Studie se zaobírala 180 lidmi, jimž na 2 roky poskytla přístup k technologiím.