Voděodolnost mobilních zařízení prezentovaná v marketingových kampaních nemusí odpovídat realitě. Samsung čelí žalobě australského regulátora kvůli klamání zákazníků ohledně voděodolnosti svých vlajkových lodí. Je totiž rozdíl, zda se s telefonem vykoupete v čisté, nebo špinavé vodě.
Jihokorejský Samsung je průkopníkem na trhu co do voděodolnosti svých zařízení. Vlajkové modely řady Galaxy S jsou již několik generací odolné vůči vodě a prachu s krytím IP68, což lze dnes považovat za jistý standard u nejvybavenějších modelů i u Huawei či Apple.
Krytí IP68 dle definice umožňuje zařízení bez poškození překonat ponoření do 1,5 metru po dobu 30 minut a zabraňuje vniknutí jakýchkoliv nečistot a prachu.
Pokud byste však pátrali detailněji, zjistili byste v podmínkách výrobců několik důležitých „ale“. Hodnoty totiž platí pro čistou vodu z vodovodního řádu a u jezera, moře či bazénu už namáčení výrobce nedoporučuje. Problémem však je, že většina marketingových kampaní poukazujících na odolnost zařízení vůči vodě, sází na scény u moře, bazénů a dalších vodních ploch.
Do moře s telefonem nelez, v reklamě to ale výrobci ukazují
Abychom byli objektivní, podobné praktiky v kampaních využívají i další výrobci a Samsung se pravděpodobně dostal do hledáčku kvůli rozsahu kampaně a pozici světové jedničky. Australská organizace pro ochranu spotřebitelů Australian Competition and Consumer Commission (ACCC) tak žaluje Samsung za klamání spotřebitelů.
„ACCC tvrdí, že reklamy společnosti Samsung jsou zavádějící a mohou navazovat dojem, že telefony Galaxy jsou vhodné pro využití ve všech typech vod, včetně vody v oceánu a bazénech a to po celou dobu životnosti zařízení, což není pravda. Samsung zařízení Galaxy ukázal v situacích a scénářích, které by neměly být využity k lákání zákazníků. Věříme, že reklamy společnosti Samsung spotřebitelům brání v informované volbě a dávají společnosti Samsung nespravedlivou konkurenční výhodu,“ zní vyjádření ACCC.
Samsung udává, že IP68 platí v čisté vodě, ACCC však poukazuje na fakt, že případné poškození vodou není kryto zárukou. To, že má zařízení určitý stupeň krytí ještě neznamená, že je smartphone odolný vůči všem tekutinám a nečistotám. ACCC v žalobě upozorňuje na všechny modely společnosti Samsung, u nichž je zmiňována voděodolnost. Platí to tedy pro řadu Galaxy S10 , Note 9, S9, S8 a S7.
Voděodolný telefon má kde kdo, na zavádějící propagaci dojelo i Sony
Do podobných problémů jako Samsung se dříve dostalo japonské Sony, které v kampani využívalo fotografie potápějících se lidí. Na veletrhu MWC v Barceloně zase mohli návštěvníci spatřit jakési akvárium s akvabelami, kde se nacházely i nové voděodolné smartphony. Nyní již Sony obrátilo a zákazníky v reklamách upozorňuje, ať se ideálně namáčení telefonu vyhnou. Dá se očekávat, že podobný obrat zaznamenáme i u Samsungu.
Zdroj: AndroidCentral
Lžeš. Tohle o Sony sis vycucal z prstu. Nic takovýho, co tu píšeš Sony neuvádí. Certifikace IP68 je jasná a samozřejmě platíza přesně stanovených podmínek. Agresivní mořská voda je samozřejmě tím, co pro certifikaci neplatí. Ukaž odkaz, nebo telefon Sony, kde je upozornění pro majitele, at telefon s IP68 raději… Číst více »
Souhlasim s Michalem (bez cisla). Sony udelalo velky podraz. Xperii jsem koupil prave kvuli vodotesnosti, kterou inzerovali tak, jakoby ten telefon mel byt vytvoren na pouzivani pod vodou. Ani ne po mesici od koupe vydali prohlaseni, ze se nesmi telefon ponorit. Jinak to byl sunt, ze ani ne po par… Číst více »
Mno tva tvrzeni jsou vyvracena, cekal bych ze se tedka stejne drsne omluvis a vynadas si
No ja včera vykoupal XPERIA XZ a nefunguje, čili na tom asi něco bude, voe! ?
Přečti si styl jakým píšeš, trošku navztekané. Jak malé dítě. Normálně v diskuzi nepřispívám, ale tvá reakce byla úsměvná. Nevím jak je to teď, ale pokud výrobce neručí zárukou na utopeni, tak logicky nebude doporučovat máčet zařízení… https://m.mobilmania.cz/sony-nepouzivejte-nase-vodotesne-mobily-pod-vodou/a-1331959
Měl jsem Galaxy S8+ a bez potíží zvládal opakované šnorchlování v moři, tobogány v aquaparku, koupání v bazénu. Podmínkou ale bylo nabíjení přes dobíjecí základnu, do doby než vyschl konektor.
Teď mám Note 9, a zvládá to též.
Prej Samsung průkopník.proc všude cpete Samsung. průkopník byl Sony a to modelem Xperia go kterou následovala Xperia z. To Samsung ještě ani netušil že to jde.pote to Samsung okopíroval ,jako vždy.
Ahoj nechci se dohadovat ale myslim ze prvni byla motorola defy,ale asi jeczo fuk
Měl jsem S7 Edge, teď mám S9 Edge, přítelkyně nouta osmičku…v moři jsem se potápěl a fotil, v jezeru jsem fotil, přítelkyně fotila v moři a já v hospodě hodil S9 do půllitru s pivem a ještě jsme na něj volali?? telefony fungují bez jediného problému a když ho máme… Číst více »
Zákazník je dement, nepochopí IP normu, ale proč se nesoudit s „tou velkou hnusnou korporací“, že nepobral reklamu? A když to nevyjde, zkusí McDonalda, že cheeseburger nevypadá jako na plakátu 😀
Vyrobci telefonu vyrobí telefon který je vodotesny ovšem mysleno tim je že nebude vadit kdyz ho nahodou polijete nebo kdyz se spotíte pri praci v letě tak ten potm mu nebude vadit ale dnesni smradi a pubertaci si hned mysli že s tim muzou skakat do vody a natačet videa… Číst více »