Objevená chyba umožňuje kybernetickým útočníkům obejít platební limity nastavené na bezkontaktních kartách. Je jedno, zda se jedná o kartu debetní či kreditní.
Chyba objevená výzkumníky Leigh-Anne Gallowayovou a Timem Yunusovem z Positive Technologies se týká pouze debetních a kreditních karet Visa; není jasné, zda všech, nebo pouze testovaného vzorku, avšak zranitelnost je zřejmě velmi rozsáhlá.
Bezpečnostní inženýři otestovali u pěti hlavních britských bank a úspěšně prolomili 30librový limit na bezkontaktní platby u všech testovaných karet Visa, nehledě na banku a platební terminál, který použili.
Co je horší: Během testování výzkumníci zjistili, že stejný útok je možné provést i u karet a terminálů mimo území Velké Británie; mohly by tak platit i na běžný 500korunový (nebo jiný) limit, standardně nastavený u bezkontaktních karet v České republice. Nad tento limit – případně nad limit určitého počtu plateb (obvykle 5) – je nutné zadávat PIN.
Bezkontaktní platby jde zneužít
Jde o důležité zjištění, peněžní ztráty způsobené odcizením karty a následnými bezkontaktními platbami jsou na vzestupu. Identifikační limity stanovené výší platby nebo dle jejich počtu mají právě před podobnou situací zákazníky a banky chránit. Jdou-li obejít, což výzkumníci jasně dokazují, je zaděláno na problém.
Útok funguje pomocí manipulace dvou datových toků, které probíhají mezi kartou a terminálem během bezkontaktní platby. Pokud je vyžadována dodatečná autentizace, nutná v případě překonání předem stanovené částky nebo při předem dané platbě v řadě, karta terminálu zakáže platbu provést bez zadání PINu; terminál si zároveň toto ověření vyžádá.
Zařízení, které vědci otestovali, dokáže obě tyto části komunikace obelstít, funguje na principu man-in-the-middle. Zařízení sdělí kartě, že dodatečná autentizace zákazníka není nutná a terminálu, že bylo provedeno ověření jiným způsobem.
Útok je možný z důvodu toho, že Visa nevyžaduje po vydavatelích karet to, aby bez minimální úrovně verifikace blokovali platby.
Pomůže obezřetnost a dvoufázové ověření
Bohužel je možné útok aplikovat i na mobilní peněženky, kupříkladu GPay, které mají Visa kartu přidánu. Případný útočník navíc může odcizit částku v limitu 30 liber i bez odemčení smartphonu oběti.
Odhalení výzkumníků primárně ukazuje důležitost dodatečného zabezpečení, o které se musí postarat banky samy. Neměly by spoléhat pouze na obranné mechanismy vydavatelů karet, ať už jde o Visu nebo Mastercard (což jsou v našich podmínkách jediní dva rozšíření poskytovatelé platebních karet).
Podvody související s bezkontaktními platbami jsou obecně na vzestupu.
Výzkumníci doporučují, aby zákazníci bank s kartami Visa pečlivě sledovali svá vyúčtování kvůli možným podvodům a ideálně zavedli dodatečná bezpečnostní opatření, ideálně bankou stanovené limity nebo SMS upozornění či dvoufázové ověření. To je samozřejmě méně pohodlné, ale výrazně bezpečnější.
Taková opatření jsou naštěstí v českém prostředí běžná. Je to vždy souboj mezi pohodlností a bezpečností, často však vítězí možnost číslo jedna.
Obzvláště SMS upozornění při platbě může řešit velmi palčivý problém spočívající ve včasném ohlášení podvodné transakce bance. Ta v takovém případě může být schopna platbu zmrazit. Je dobré si občas projít internetové bankovnictví vaší banky a zaměřit se na bezpečnostní prvky, které u svých karet využíváte.
Jistou ochranou proti této konkrétní zranitelnosti je rovněž nemít kartu s možností bezkontaktní platby.
Proces prolomení bezpečnosti nebo informace o zařízení samotném samozřejmě výzkumníci dále neposkytli.
Zdroj: HelpNetSecurity