Obchodní válka s Čínou ukázala, že dopady nejrůznějších restrikcí nejsou nikdy jednostranné. Huawei, který byl na globálním trhu doposud závislý na ekosystému služeb amerického Googlu, se musel kvůli zákazu zamyslet nad vlastní budoucností a přišel s řešením – vlastními alternativami služeb Googlu.
Alternativa k Google Mobile Services (GMS) nese název Huawei Mobile Services (HMS) a jde o celou sadu aplikací a služeb, které ve verzi Googlu známe z chytrých telefonů s operačním systémem Android. Huawei má stihnout ekosystém otevřít vývojářům ještě do konce roku.
Konkrétně má jít o aplikace typu Gmail, Google Mapy, cloudové úložiště, navigaci, systém pro platby, platformu s hrami či třeba podporu VR. HMS Core Kit v tuto chvíli nabízí vývojářům přístup k 24 sadám HMS Core, 55 službám a 997 API.
- Čína nechce americké firmy, USA nechtějí čínské firmy. Vítězem jsou globální společnosti
- Smartphony Huawei bez Androidu? Obchodní válka USA s Čínou pokračuje nečekanou ránou
- USA navzdory: Výnosy Huawei vzrostly o 23 % i přes celní válku Číny a Spojených států
Na Trumpa doplácí i Google: Huawei se bez něj obejde
Aplikace a služby Google jsou sice mnohdy tím nejlepším na trhu, není však pravdou, že by nešlo postavit telefon bez Google služeb. Děje se tak např. v Indii, kde firma oslovila vývojáře 150 nejpopulárnějších aplikací v obchodě Google Play. Ti je tak nabízí i skrze oficiální obchod s aplikacemi Huawei.
Na telefonech Huawei by tak neměly chybět náhrady za aplikace jako jsou Google Mapy, Google Drive či Gmail, stejně tak má Huawei přijít s vlastními platbami, herní platformou a aplikací pro zasílání zpráv. Nutno podotknout, že výše uvedená slova platí zejména pro služby a aplikace populární na indickém trhu, koneckonců zde čínská firma spolupracuje s vývojáři nejpopulárnějších 150 aplikací v Indii.
Huawei investuje do vlastního ekosystému velké finanční prostředky a snaží se naplnit vlastní obchod s aplikacemi App Gallery nejpopulárnějšími aplikacemi a hrami. To může mít i jisté výhody – Huawei bude mít v obchodě s aplikacemi velký počet velmi kvalitního softwaru a zpočátku by zde nemělo být tolik pochybných aplikací, jako je tomu nyní na Google Play.
Náhrada za YouTube?
Pokud bude chtít Huawei důsledně nahradit portfolio Googlu, který na něm pracuje desetiletí, bude to mít těžké. Jedním z největších oříšků bude pravděpodobně videoplatforma YouTube. Čínský gigant bude muset přesvědčit tvůrce videí a diváky, že mají začít využívat jeho platformy. Společnost zatím o náhradě za YouTube nemluví a lze předpokládat, že to nějakou chvíli potrvá, pokud se čínské alternativy ke službě dočkáme.
- Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? V prohlížeči, PC i na mobilu s Androidem
Zatím je velmi brzy hodnotit, zda budou mít Huawei Mobile Services (HMS) úspěch. USA by si nicméně mohly z celé kauzy odnést přinejmenším to, že omezení volného obchodu uškodí všem, i jim. Je pravděpodobné, že novinka Huawei bude v budoucnu určena pro chystaný operační systém HarmonyOS.