Jde o pokračování před lety stanovené strategie Satya Nadelly, úspěšného generálního ředitele Microsoftu, který pokračuje ve šlépějích Billa Gatese.
Už dnes se na Androidu dostane betaverze Windows Defenderu, základního antiviru ve Windows PC, který je v posledních letech překvapivě schopným programem. Dokáže v klidu konkurovat i běžným komerčním antivirům.
Defender na Androida má zlepšovat bezpečnost operačního systému; ta nikdy nebyla valná. Defender se zaměří hlavně na ochranu proti malwaru, detekci phishingu a před instalací proskenuje všechny aplikace a sdělí uživateli výsledek.
Anti-phishing bude v podobě blokování škodlivých stránek, a to z odkazů v SMS, e-mailu, WhatsAppu a dalších aplikacích. Defender už je dnes přítomen i na macOS (proto se také jmenuje Microsoft Defender a ne Windows Defender jako roky předtím).
Na iOS má být Defender rovněž vyvinut, nicméně jeho nutnost v uzavřeném ekosystému Applu je dosti nejasná. Apple obvykle cizím antivirům nedává moc možností, co s operačním systémem dělat a jeho integrované ochrany na App Storu bývají dostatečné.
Android dává uživatelům daleko větší svobodu, takže antivirus zde má využití. Přesto však s sebou všechny mobilní antiviry přináší nechtěné nedostatky, mezi něž patří kratší výdrž baterie a zpomalení výkonu.
Microsoft Defender Advanced Threat Protection (Defender ATP) bude také dostupný pro Linux, čímž Microsoft pokračuje své strategii partnerských spoluprací, přijetí open source softwaru a rozšíření produktového portfolia.
Satya Nadella prokázal kvalitu a schopnosti špičkového manažera. Po éře stagnace za Steva Ballmera a radikální změně strategie je nyní Microsoft opět na vrcholu.