Oblíbený software LibreOffice dokáže plně nahradit Microsoft Office a navíc si ho může zdarma stáhnout každý. Náhrada za Excel, Word i PowerPoint je totiž vyvíjena s otevřeným zdrojovým kódem. V nové verzi přináší řadu vylepšení a vychytávek. Jaký je LibreOffice 7.1?
Pokud nemáte štěstí a nedostali jste licenci pro Microsoft Office zdarma s novým počítačem, nebo od zaměstnavatele, vyjde vás kancelářský balík ročně na tisíce korun. LibreOffice je zcela zdarma a s otevřeným zdrojovým kódem. Nadšená komunita vývojářů i uživatelů se navíc stará o další rozvoj populárního balíku.
Novinky v kancelářském balíku LibreOffice 7.1
LibreOffice má za sebou aktivní komunitu vývojářů, kteří neustále přichází s novinkami a vylepšeními. Jedním z nich je nové dialogové okno pro výběr nejvhodnějšího uživatelského rozhraní, které se zobrazuje při prvním spuštění. Uživatel si tak může vybrat, zda se má rozhraní kancelářského balíku více podobat Microsoft Office, nebo zvolí tradiční rozhraní LibreOffice.
Jakých dalších změn se dočkal Libre Office 7.1?
- Vylepšené rozpoznávání velikosti papíru tiskárny pro tisknuté dokumenty.
- Zobrazení všech podporovaných souborů při přidávání nového rozšíření ve správci rozšíření.
- Náhled tisku se nyní aktualizuje na pozadí, a neblokuje tak uživatelské rozhraní při nastavování možností tisku.
- Dialogové okno Dodatky umožňuje vyhledávat, stahovat a instalovat rozšíření jediným kliknutím.
Mezi další změny patří implementovaná knihovna ScriptForge: rozšiřitelná a robustní sada maker pro LibreOffice, kterou lze použít ve skriptech v jazycích Basic nebo Python. Pro běžného uživatele pravděpodobně nic zajímavého, ale své uživatele si najde. Zlepšila se také kompatibilita s formáty .docx, .xlsx a .pptx z balíčku Microsoft Office.
Writer – alternativa MS Word
Writer je Wordu nápadně podobný. Umí totiž to samé, jen v nepatrně odlišném kabátku. Jednou ze změn, kterou uživatel pocítí především při práci s většími dokumenty je výrazné urychlení operací najít/nahradit. Tím však výčet nekončí.
- Writer dostal nový průzkumník stylů zobrazuje atributy stylů odstavce a znakových stylů a ručně (přímo) formátované vlastnosti.
- Pro obrázky lze nastavit výchozí ukotvení pomocí Nástroje ▸ Možnosti ▸ LibreOffice Writer.
- Schopnost detekovat kódování Unicode i v případě, že importovaný textový soubor neobsahuje značku BOM (byte order mark).
Calc – náhrada Excelu
Náhrada za Excel se dočkala podobně jako Writer výrazného zrychlení automatického filtru a operací najít/nahradit. Další změny jsou spíše kosmetického charakteru.
- Přidána možnost vkládat obsah schránky klávesou Enter, nastavitelná v dialogovém okně Nástroje ▸ Možnosti ▸ LibreOffice Calc ▸ Obecné.
- Položky v okně automatického filtru lze vybírat také kliknutím na řádek položky, nejen na zaškrtávací pole.
Nástroje Impress a Draw
I nástroje Impress a Draw se dočkaly změn. Impress je náhradou za Microsoft PowerPoint. Draw je vektorovým editorem.
Novinky v Impress a Draw:
- Možnost přidat v Draw ke stávajícím souborům PDF viditelné podpisy.
- Možnost změnit animace pro několik objektů v Impressu najednou.
- Na obrazovku přednášejícího doplněna tlačítka „Pozastavit/Pokračovat“ a „Ukončit“.
- K objektům přidány realistické rozostřené stíny.
- Možnost fyzikálně založených animací a jejich použití v nových efektech animací.
Bezplatný kancelářský balík pro každého
Pokud hledáte alternativu k Microsoft Office, je LibreOffice pravděpodobně nejlepší volbou na trhu. Pro běžného uživatele je zcela zdarma, existuje k němu řada návodů a bez problémů běží na počítačích s Windows, Linuxem i MacOS. Vydaná verze nese poprvé označení Community. Tvůrci tím chtějí dát najevo, že je určený běžným uživatelům. Firmy by měly sáhnout po některém z balíčků s oficiální podporou. Cílem je, aby firmy za podporu platily alespoň minimální částku a umožnily tak další rozvoj. LibreOffice zdarma ke stažení naleznete na oficiálních stránkách projektu.
Zdroj: LibreOffice