Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Během letních měsíců se v prostředí pražského CAMPu uskutečnily hned dvě akce, které pomáhají definovat podobu konceptu smart city pro Prahu.

Občas zapomínáme, že technologie mají lidem především zjednodušovat a zpříjemňovat život. Právě na to se zaměřily dvě odlišné akce s podobným cílem.

Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Zdroj: #NakopniPrahu

První z nich byl červnový inovační maraton #NakopniPrahu2. Druhý ročník hackathonu (na prvním jsme byli rovněž) opět přinesl celou řadu zajímavých, lákavých projektů, které mají zjednodušit život v Praze pro občany i turisty. Klíčovým tématem tentokrát byla komunikace mezi občany, developery, neziskovými organizacemi a městskými institucemi – ta kolikrát vázne a informace mezi nimi neproudí tak, jak by měly.

Hybridní vzdělávání a komunikace mezi institucemi

Z 11 finálových týmů s unikátními návrhy nakonec zvítězil projekt Metacity. Jeho principem je snadné sdílení dat mezi zájmovými skupinami třeba během plánování a rozšiřování výstavby, projektování městských částí nebo při vizuálním představení nové podoby městské části.

Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Zdroj: #NakopniPrahu

Další oceněný projekt – a favorit nás na InSmartu – byl projekt Soulroots. Aplikace má zájemce provést po přírodě a parcích v Praze a doprovodit procházku různými cvičeními na zlepšení duševního zdraví. Je to veskrze jednoduchý koncept známý z měst po celém světě, nicméně v Praze něco podobného chybí a porota to také náležitě ocenila.

Třetím oceněným projektem byla aplikace Collboard.com, což je v podstatě virtuální tabule pro školy určená pro digitální nebo hybridní výuku. Užitečné v případě, že se opět zavřou školy.

Letní škola pro středoškoláky se zájmem o programování

V srpnu se uskutečnil jiný hackathon, a to Letní škola Design Sprint pořádaná FIT ČVUT, přičemž finální prezentace se opět uskutečnily v CAMPu.

Středoškoláci, pro něž byl hackathon určen, se úkolu udělat Prahu (a okolí) chytřejší chopili se ctí. Na navržení projektů a vypracování mockupu či prototypu aplikace měli pouhých 5 dní, přesto však z některých nápadů vzešly nápady, které by mohly snadno být plnohodnotnými programy.

Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Zdroj: FIT ČVUT

Jeden projekt rovnou dostal zelenou a v budoucnu bude skutečně v praxi využit. Jde o aplikaci ekologické edukační hry (taková gamifikace přírody) pro Dendrologickou zahradu v Průhonicích. Není to špatný nápad: Návštěvníci se zábavnou formou naučí nové informace o místních dřevinách a prostředí, a zahrada ušetří peníze na rozdávaných letáčcích s informacemi, které obvykle lidé stejně nečtou a rychle vyhazují.

Méně hluku a sousedská výpomoc

Další studentské projekty se zaměřily kupříkladu na problematiku hluku a znečištění městského prostoru automobily, možnost mezigeneračního sdíleného bydlení seniorů se studenty anebo ideu sdíleného nakupování – „vesnické výpomoci“ v místech, kde plošně nefungují služby na dodávku zboží jako Rohlík nebo Košík nebo kde to není praktické či možné.

Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Zdroj: FIT ČVUT

Obě dosti odlišné akce spojuje především týmová práce a společný cíl – lepší život pro občany v hlavním městě a potažmo i v celé republice. Je dobře, že podobné hackathony máme: U studentů probudí zájem o život ve městě i je povzbudí k dalšímu pěstování znalostí a dovedností, a pro občany potenciálně znamenají snazší a příjemnější život v místě, kde tráví hodně času.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší