#NakopniPrahu: Jak zlepšit život všem v Praze? Nejlepší návrh obdrží 50 tisíc korun a možnost realizovat svůj nápad

Technologická řešení fyzických problémů? Ano! Koncept smart city, chytrého města, fungovat může. Praha se může stát průkopníkem, ale před sebou má hodně, hodně práce.

Hackathon a inovační maraton si klade za cíl identifikovat místa, kde má Praha problém nebo kde se dají věci podstatně zlepšit a následně spolu s jednotlivými týmy vypracovat funkční, efektivní řešení; takové, na které by pouze magistrát a jednotlivé městské části či soukromé firmy nepřišly, nebo ne natolik vhodným způsobem.

Lepší Praha

Organizátoři v čele s Jaromírem Beránkem, Tomášem Studeníkem a Martinem Špičákem předem stanovili 6 různých oblastí, kde by mohli týmy nalézt vhodné uplatnění svých schopností.

1. Jak využít městská data?
Napadá tě, jak využít data z Golemia? Říká ti něco interaktivní vizualizace dat? Hodily by se nám nástroje pro správu majetkového portfolia, jednotný systém controllingu městských obchodních korporací, komplexní systém evidence pražského majetku, automatické informování o údržbových aktivitách města nebo jednotný rezervační a prodejní systém vstupenek pro kulturní instituce.

2. Jak zbavit Prahu vizuálního smogu?
Přijde ti, že naši krásnou Prahu hyzdí obrovské množství nasvícených reklamních ploch? Vadí ti, že plýtváme energií na osvětlení reklamy, aniž bychom se zabývali jejím dopadem na životní prostředí? Přijď s nápadem, jak bojovat se světelným znečištěním, třeba s veřejnou databází, která by monitorovala vizuální smog v památkové zóně.

3. Jak rozšířit zeleň a zlepšit využití vody?
Jak to udělat, aby se květiny zalévaly „šedou” vodou? Jak zajistit, aby bylo možné kotvit tramvajové vedení do fasád domů tak, aby nepřibývaly nové sloupy ve veřejném prostoru? Jak bezpečně sázet stromy, aby nepoškodily inženýrské sítě? Jak sloučit sítě do kabelovodu v ulici a rozšířit díky tomu možnosti pro výsadbu stromů? Jak v současném právním prostředí přimět technologické firmy, aby používaly již existující kabelovody a nebudovaly paralelní struktury?

4. Jak se mohou sousedé lépe poznat a pomáhat si?
Znáš sousedy sotva od vidění, zatímco tvůj vnitroblok chátrá? Vídáš sedmdesátiletou sousedku, jak se plahočí s nákupy do čtvrtého patra? Soused netřídí, protože to je moc daleko a neslouží mu nohy?Jak bys rozvíjel sousedské komunity? Máš nápad na aplikaci pro sousedskou výpomoc (nákupy, odpad, venčení psa,…) nebo třeba na sdílení aut mezi sousedy?

5. Jak lépe pečovat o nemocné a ohrožené?
Vnímáš bezdomovectví a problémy s ním spojené jako komplexní problém? Víš, že bez „housing first” nepůjde eliminovat společensky neakceptovatelné chování jako alkoholismus či vandalismus? Máš nápad, co s tím? Chceš, aby neprodejné jídlo ze supermarketů putovalo k lidem v nouzi? Aby měli lidé na webu možnost na jednom místě vyhledat, kde levně nebo zdarma složit hlavu? Chceš pomoci vozíčkářům vytvořit aplikaci, která bude fungovat jako bezbariérová Google mapa? Víš, jak zbavit Pražany dluhů?

6. Jak progresivně vzdělávat v bezpečném prostředí?
Víš, jak zkrátit dobu, kterou dítě stráví v ústavní a pěstounské péči před adopcí? Jak uvést do praxe registr SOS pěstounů s aktuálně volnou kapacitou, aby se pěstouni mohli ihned postarat o dítě v kritické situaci? Jak otevřít školní zahrady veřejnosti? Pomohlo by rodičům na webu vzájemně sdílet informace o dění ve škole? Jak lépe chránit děti při cestách do a ze školy? A co takhle Open source aplikace na objednávání obědů ve školních jídelnách?

Týmy o 2 až 5 členech nyní mají do 6. dubna čas vypracovat své nápady; v ten den vám představíme všech 10 (nebo více) nejlepších týmů, které postoupí do dalšího kola a budou moci zabojovat o hlavní cenu 50 tisíc korun a podporu magistrátu. Druhý a třetí tým v pořadí pak získají 30, respektive 20 tisíc korun.

Účastníci tak mají více času na realizaci než při běžnějších víkendových hackathonech. Cílem má být poskytnout jim dostatek času na to, aby řešení bylo skutečně promyšlené, komplexní a realistické a jeho následné provedení prospívalo Praze a životu jejích obyvatel, studentů, turistů a dalších.

Finální vyhlášení vítězů následně proběhne 14. června 2020 na Maker Faire Prague: Na kterém bude redakce InSmartu rovněž přítomna a vyhlášení vám tudíž přinese přímo z místa.

Samotná akce #NakopniPrahu má značnou podporu ze strany Prahy, která hackathon zaštítila i pořadatelsky. Jako poradci a partneři se účastní IPR, SmartPrague, CAMP, TSK, Pražské služby, Pražské vodovody a kanalizace, Operátor ICT a další význačné pražské organizace.

Sám primátor Prahy Zdeněk Hřib se zahájení hackathonu osobně zúčastnil.

Zdroj: #NakopniPrahu

Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte