Huawei ve svých telefonech používá nadstavbu Androidu nazvanou EMUI. Světlo světa spatřila poprvé v roce 2012 ještě pod názvem Emotion UI. Postupem času se stalo toto rozhraní telefonů velmi oblíbené a bylo zjevné, že se výrobci inspirovali navzájem. Něco si Huawei půjčil od druhých, něco druzí od něj. Jak vypadá a co umí EMUI 12 v Huawei nova 9?
Dalším důležitým momentem se pro EMUI stala obchodní válka mezi USA a Čínou. Čínský výrobce musel reagovat a začal tak aktivně pracovat na svém ekosystému služeb. Vlastní obchod s aplikacemi, balíčky pro vývojáře či třeba chytré mapy byly jen začátek. Huawei totiž představil vlastní operační systém postavený na Androidu s názvem HarmonyOS. A právě EMUI se na mobilních zařízeních stalo pojítkem, které zůstalo – EMUI totiž najdeme i v HarmonyOS zařízeních.
Jak EMUI po téměř 10 letech vývoje vypadá a jaké funkce ve spojitosti s chytrými zařízeními nabízí? Na uživatelské rozhraní operačního systému jsme se podívali blíže při testování modelu chytrého telefonu nova 9.
EMUI 12 v sobě ukrývá řadu funkcí, které čistý Android v základu nenabízí. Jaké to jsou?
- 1. EMUI pomáhá s orientací v systému
- 2. Multitasking a vícero oken aplikací zobrazených naráz
- 3. Skenování dokumentů a převod na text
- 4. Huawei Share aneb sdílení obrazovky i dat
- 5. Animace zamčené obrazovky
- 6. Tmavý režim
- 7. Úzké propojení se službami
- 8. Příprava na HarmonyOS
- 9. Bleskové připojení hodinek i sluchátek
EMUI pomáhá s orientací v systému
Čeho si možná ani nevšimnete, ale má to logické odůvodnění, je navádění očí uživatele na správné místo v telefonu. Když např. otevřete kalendář, díky animaci si hned všimnete důležitých informací. To samé platí o menu a dalších položkách systému.
Multitasking a vícero oken aplikací zobrazených naráz
Okna se zapnutými aplikacemi a zobrazení vícero aplikaci naráz? Nemluvíme o počítači s Windows nebo macOS. EMUI dokáže zobrazit běžící aplikace v okně. Jak toho dosáhnout?
- Otevřete přehled aplikací spuštěných na pozadí.
- V horní části nad každou z aplikací klikněte na ikonu okna.
- Aplikace se otevře v okně, které můžete přesouvat po obrazovce a zmenšovat či zvětšovat podle libosti.
Pokud tedy chcete zároveň sledovat video na YouTube a chatovat na Twitteru, nic vám v tom nebrání. Okna lze zmenšovat a zvětšovat podle libosti a lze je také zobrazit pod sebou na polovině obrazovky. Takto připravených můžete mít několik oken naráz a z nabídky po pravé straně si je můžete opět kdykoliv otevřít.
Skenování dokumentů a převod na text
Jednou z méně známých funkcí, které v telefonech Huawei s novým EMUI najdete, je skener dokumentů. V praxi stačí otevřít aplikaci Poznámky, a vybrat skenování dokumentu fotoaparátem. Následně dojde k automatickému rozpoznání znaků (OCR) a převedení do textové podoby.
Důležitou součástí nadstavby operačního systému je funkce Huawei Share. Jak název napovídá, jde o snadné sdílení obsahu mezi Huawei zařízeními. Pokud tedy vlastníte tablet, nebo notebook Huawei, můžete přiložením obě zařízení spárovat a následně sdílet obsah obrazovky. Z notebooku tak můžete snadno ovládat chytrý telefon, tablet pak můžete snadno použít jako grafický tablet a snadno můžete sdílet i data.
Na notebooku vidíte jednotlivé aplikace z mobilního zařízení jakožto okna, která můžete snadno posouvat a ovládat je. Metodou drag and drop lze přesouvat soubory z jednoho do druhého a pokud jsou zařízení propojena, lze přijímat hovory z mobilu na PC.
Animace zamčené obrazovky
Jak známo, AMOLED displeje dokáží zobrazit čas a základní informace na zamčené obrazovce bez významného zvýšení spotřeby. Displej totiž nesvítí celý, ale světlo emitují jednotlivé pixely. Huawei od verze EMUI 11 nabízí u funkce Always On (Vždy na displeji) pohyblivé a animované obrázky vedle hodin na zamčené obrazovce. Vedle statické grafiky je tak zamčená obrazovka opět o něco zajímavější.
Tyto animované motivy se mohou prolínat celým systémem a na výběr jich je spousta od oficiálních návrhářů i komunity.
Tmavý režim
Jak známo, tmavý režim u OLED a AMOLED displejů dokáže ušetřit baterii a prodloužit výdrž zařízení. Mnohým navíc vyhovuje o poznání více kvůli snížené únavě očí a lepšímu usínání.
Huawei do svých zařízení tmavý režim zakomponoval ještě před tím, než se stal součástí operačního systému Android. Tmavý režim je tak funkční ve všech systémových aplikacích a aplikacích výrobce.
Úzké propojení se službami
Huawei představil chytré vyhledávání Petal Search, vlastní zpravodajský feed, obchod s aplikacemi AppGallery a řadu dalších funkcí. EMUI je zabaluje do uživatelsky přívětivého balíčku, který se snadno používá a dobře vypadá.
Příprava na HarmonyOS
Jak padlo výše, rozhraní EMUI je jednotícím prvků u zařízení s Androidem a HarmonyOS. Uživatelé tak v budoucnu budou mít o poznání snadnější přechod na produkty s HarmonyOS.
Bleskové připojení hodinek i sluchátek
Nadstavba systému se navíc stará o další funkci, kterou je snadné propojení Huawei zařízení obecně. Jakmile totiž máte např. sluchátka značky a chcete je připojit k telefonu, nemusíte absolvovat proces v nastavení Bluetooth. Po zapnutí párování se nabídka připojení k telefonu či tabletu zobrazí na displeji zařízení včetně efektní animace ukazující připojované zařízení.
Součástí EMUI je mnohem více funkcí a vychytávek, než se vejde do jednoho článku. Vyzkoušet je můžete např. v novém modelu Huawei nova 9, který přišel nedávno na český trh. Huawei velký návrat na trh s chytrými telefony dlouho posouval a novinka stihla dorazit právě včas před Vánoci.
Komerční sdělení