Technologický gigant Meta prostřednictvím svého zakladatele Marka Zuckerberga odhalil nový headset pro virtuální i smíšenou realitu, Quest Pro. Má přitom jít o výkonem nejlepší zařízení tohoto typu, které společnost dosud vyvinula. Co má Quest Pro umět?
Virtuální vs. smíšená realita
Vývoj zařízení umožňujících zobrazení virtuální reality (VR) je v posledních letech na vzestupu. Tato technologie pak nenachází své uplatnění pouze ve videohrách, ale snaží se postupně prostupovat i do jiných odvětví služeb, například architektury, designu nebo třeba vojenského výcviku.
Ruku v ruce se zdokonalováním jednotlivých VR headsetů se také rozšiřují jejich schopnosti a funkce. Jednou z nich je pak technologie smíšené reality (AR), která funguje na bází snímání okolního prostoru headsetu s pomocí sady malých kamer a jeho následné projekce do VR. Díky tomu si může uživatel své okolí vizualizovat do digitální podoby, čímž je zážitek z virtuální reality o to intenzivnější.
Quest Pro posunuje VR headsety na další úroveň
Na technologii AR/VR rozhodla cílit také společnost Meta, která letos v říjnu oznámila uvedení na trh nového headsetu s názvem Quest Pro. Zakladatel Mety, Mark Zuckerberg, v prezentačním videu oznámil, že headset má za cíl přivést k životu metaverse, což je koncept virtuální alternativní reality, kterou Meta již delší dobu opěvuje jako budoucnost komunikace.
Meta již v minulosti podobná zařízení vyvíjela, a v současné době nabízí například VR headset Quest 2. V čem tedy spočívá inovace ve formě Quest Pro?
Inženýr zapomněl novinku na hotelu. Unikla podoba VR headsetu Meta Quest Pro
Nový headset by měl mít vylepšené hardwarové i softwarové parametry. Po technické stránce tak bude Quest Pro disponovat tenčími čočkami, lépe tvarovanou baterií či řadou senzorů, které umožní právě projekci smíšené reality.
Zuckerberg uvedl, že smíšená realita je dalším krokem do plně virtuálního světa, a tato technologie podle něj umožní přirozenější propojení obou skutečného a digitálního prostředí.
Z informací dále vyplývá, že Oculus Pro bude disponovat LCD displejem o rozlišení 1800 × 1920 pixelů na každém oku s obnovovací frekvencí 90 Hz a úhlem pohledu 106 °. Oproti Quest 2 navíc dojde k navýšení váhy zhruba o polovinu, z původních 500 gramů na 722 gramů.
Cena není vysoká, Meta ale necílí na běžné uživatele
Společnost Meta při prezentaci Quest Pro také oznámila očekávanou cenu svého nového headsetu, která by měla činit 1499 dolarů, tedy zhruba 38 000 Kč. Vývojáři se přitom netají tím, že Quest Pro se pravděpodobně stane výsadou náročných nadšenců s podnikavým duchem, a uvědomuje si, že tato cenovka tak nebude pro širokou veřejnost příliš dostupná. Přesto Meta věří, že se headsetu podaří na trhu uspět.
V rámci odhalení vydala své vyjádření také společnost Microsoft, která uvedla, že zařízení bude podporovat Windows 365, takže by mohlo jít o poměrně všestranný nástroj umožňují skloubení práce i zábavy.