Čistička vzduchu s českými kořeny nás zaujala na první pohled. Osmistupňový systém filtrace, možnost zvlhčování vzduchu a chytré funkce díky Tuya konektivitě. Jaké jsou naše dojmy a jak čistička obstála v praktickém testu?
Ostravská společnost GARNI technology a.s. je na českém trhu aktivní od roku 1994. Od distribuce meteostanic se postupně portfolio značky rozrostlo o další segmenty, mezi které se minulý rok přidala také dvojice domácích čističek vzduchu. Větší z nich, GARNI 45T OneCare, nám již 2 měsíce čistí vzduch v redakci. GARNI 45T OneCare je chytrou čističkou vzduchu, jejíž cena se na českém trhu pohybuje těsně pod 10 000 Kč. Patří tak do pomyslné vyšší střední třídy, což potvrzují funkce a parametry.
Jaké plány má ostravská společnost do budoucna a proč levné čističky vzduchu za moc nestojí? I to jsme řešili v nedávném rozhovoru s Ondřejem Gajdou z GARNI technology
Testovaná čistička vzduchu je vhodná do prostor o velikosti 34 až 58 m2. Zaujme především nadstandardní osmistupňovou filtrací a možností vzdáleného ovládání přes internet. Mezi pokročilé funkce pak patří také ionizace, UV čištění a zabudovaný zvlhčovač. Na jedno zařízení jde o poměrně komplexní balíček. Jaké filtry a technologie úpravy vzduchu čistička nabízí?
- Předfiltr odstraňuje větší částice jako je prach, vlasy, zvířecí chlupy atd.
- Filtr studené katalýzy slouží pro odstraňování pylového prachu, bakterií a některých škodlivých chemikálií přenášených vzduchem z koberců, podlah, barev na stěnách a čisticích prostředků pro domácnost. Adsorbuje formaldehyd, benzen a TVOC.
- Filtr s aktivním uhlím absorbuje zápach, rozkládá formaldehyd, benzen, amoniak či kouř. Filtr s aktivním uhlím je kombinován s filtrem studené katalýzy do jednoho filtru.
- Antibakteriální filtr odstraňuje jemné částice, roztoče, mikroby a bakterie.
- HEPA filtr zabraňuje šíření bakteriálních a virových organismů ve vzduchu, eliminuje plísně, prach, alergeny. Třída H12, může odstranit 99 % nečistot, zejména ve velikostech nad 0,3 mikronu. HEPA filtr je kombinován s antibakteriálním filtrem do jednoho filtru.
- Ultrafialové sterilizační světlo zabíjí viry a bakterie.
- Vodní filtr uvolňuje a rozpouští různé stopové prvky prospěšné pro lidské tělo. Čištění vody a absorpce nečistot ve vodě účinně brání množení bakterií. Kazeta obsahující hnědé kameny uvolňuje antibakteriální prášek z nano stříbra.
- Ionizátor uvolňuje anionty, které se vážou na částice s kladným nábojem, jako je polétavý prach, bakterie, viry a kouř, které tak rychleji padají k zemi. Zlepšuje kvalitu vzduchu, má řadu zdravotních výhod.
GARNI nechalo čističku úspěšně testovat na účinnost eliminace prachových částic Státním zdravotním ústavem, přičemž účinnost modelu 45T OneCare dosahovala až 100 %. Výrobce slibuje u filtrace záchyt 99 % částic o velikosti 0,3 µm (mikronů) a větších. I proto jsme si k ruce vzali měřící zařízení se švýcarským senzorem od Sensirionu, kterým jsme otestovali, jaká je kvalita vzduchu po přefiltrování.
Obsah balení a první nastavení
V balení se vedle samotné čističky GARNI 45T OneCare s rozměry 401 x 662 x 232 mm a hmotnosti 11,3 kg nachází zabalené filtry a dálkový ovladač. Vedle tlačítek na horní straně přístroje tak lze čističku ovládat i „bezkontaktně“.
Před prvním použitím je nezbytné odstranit všechny obalové materiály a rozbalit jednotlivé filtry. Ty je následně potřeba umístit na svá místa pod přední kryt. Ten nás překvapil svou tuhostí, kde je nezbytné opravdu zabrat, aby došlo k jeho uvolnění. Je však vyrobený ze silného plastu a poškození se tak není třeba bát.
Po instalaci filtrů můžete přejít k prvnímu spuštění čističky a spárování s Wi-Fi sítí. Aplikace Tuya Smart je dostupná pro Android i iOS zařízení. Po zapnutí stačí provést jednoduché přidání do aplikace. Následně je tak možné sledovat informace o kvalitě vzduchu v mobilním telefonu a ovládat čističku podobně jako v případě dálkového ovládání. Díky technologii Tuya pak lze čističku propojit s hlasovými asistenty Google Home, Amazon Alexa a dalšími spotřebiči.
Displej a ovládání
Na přední straně čističky se nachází inverzní LED displej s dominantním ukazatelem množství PM 2,5 částic a ikonami zobrazujícími zapnutí/vypnutí jednotlivých funkcí, stupeň výkonu a upozornění na nutnost doplnění vody do zvlhčovače.
Stupňů výkonu má čistička hned 8. Na základní je prakticky neslyšitelná. Na nejvyšší už jde o pořádný hukot a průvan. Rychlost čištění si čistička na základě senzoru upravuje sama. V případě potřeby ji můžete kdykoliv zvýšit/snížit.
Okolo displeje se nachází LED prstenec, který se zbarví podle detekovaného znečištění vzduchu. I z dálky tak ihned vidíte, jaká je kvalita okolního vzduchu. Barvy jdou postupně zelená, modrá, žlutá a nejhorší je červená. Například při vyvětrání při inverzi prakticky ihned naskočí na displeji modrá či žlutá barva. Při pečení či smažení se není problém dostat na žlutou či červenou. Jak čističky vzduch filtruje, postupně se barvy mění zpět na zelenou.
Nad LED displejem se na přední horní hraně displeje nachází dotyková tlačítka, přes která lze ovládat naprostou většinu funkcí od rychlosti čištění po zapnutí/vypnutí dětského zámku. Chybí zde jen ovládání UV lampy a ionizátoru, které je možné zapínat/vypínat pouze s pomocí ovladače a mobilní aplikace.
Konektivita díky Tuya
Čističky vzduchu, stejně jako níže zmíněný senzor, staví na hojně rozšířeném ekosystému Tuya, který využívají výrobci napříč trhem. Díky mobilní aplikaci tak může uživatel snadno ovládat čističku na dálku. Ta je připojena k internetu s pomocí zabudované 2,4 GHz Wi-Fi a není tak zapotřebí žádná brána apod.
Co je Tuya? Tuya je platforma pro vývoj a ovládání chytrých zařízení přes internet. Umožňuje vývojářům snadno a rychle propojit zařízení s internetem a umožňuje uživatelům ovládat svá zařízení pomocí mobilní aplikace nebo hlasového ovládání. Tuya se využívá pro řadu různých typů zařízení, jako jsou inteligentní žárovky, termostaty, bezpečnostní kamery, čističky vzduchu, zásuvky a další.
Aplikace a vzdálené ovládání
Ovládání čističky vzduchu probíhá prostřednictvím aplikace Tuya Smart či Smart Life, do které lze napojit kompatibilní zařízení různých výrobců. Z dvojice zmíněných aplikací doporučujeme spíše komplexnější Tuya Smart. Ze stejného místa tak budete moci ovládat např. chytré žárovky z Lidlu, čističku vzduchu GARNI či bezpečnostní kameru.
V aplikaci lze nalézt základní prvky nastavení podobně, jako je tomu na samotném těle čističky vzduchu. Po otevření aplikace vidíte data ze senzoru znečištění vzduchu sledujícího množství PM 2,5 částic, což je právě ten nebezpečný typ částic, které se mohou dostat až do plic a jejich měření doporučuje i Světová zdravotnická organizace (WHO). Při vytažení obrazovky nahoru pak informaci o tom, kolik hodin už bylo zařízení v provozu. V aplikaci můžete snadno nastavovat výkon čističky, vypínat a zapínat UV čištění, ionizaci i noční režim. Aplikace funguje spolehlivě a čistička reaguje na příkazy v řádu jednotek sekund.
Šikovné je nastavení automatizace, kdy můžete na základě dat ze senzoru umístěného jinde v místnosti donutit čističku zvýšit výkon i v situaci, kdy zatím sama problém s kvalitou ovzduší nedetekovala. Vytvářet lze i propracované scénáře, kdy jednotlivé spotřebiče mohou reagovat na akce a hodnoty z ostatních.
Velmi nenápadná je hodnota v pravém dolním rohu, kde je zobrazena venkovní kvalita vzduchu. Hodnoty pochází ze služby Weatherbit.
Zvlhčování vzduchu
Čistička se vedle filtrace vzduchu může pochlubit také vodním filtrem, jehož vedlejším dopadem je zvlhčování vzduchu. Jde o zvlhčování přirozeným odparem, které je nejpřirozenější a nejzdravější, viz náš článek o potenciálně nebezpečných ultrazvukových zvlhčovačích vzduchu. Při přirozeném odparu nevznikají velké částečky nesoucí bakterie a viry.
Nádržka na vodu se zasouvá z pravého boku zařízení a má kapacitu 1 200 ml. Pro nalévání vody je zde speciální otvor, ale nejvíce se nám osvědčilo vyjmutí celé nádržky a naplnění u umyvadla, kde lze lépe kontrolovat množství nalité vody.
Vzhledem k tomu, že jde o přirozený odpar, není možné manuálně kontrolovat, jak rychle bude voda z nádržky mizet. Vliv na odpar má tak přirozeně vlhkost okolního vzduchu, teplota i stupeň rychlosti ventilátoru. V našich podmínkách, kdy měla okolní místnost kolem 23 °C a vlhkost se pohybovala kolem 40 %, vystačila nádržka na cca 2 dny a vlhkost dokázala dostat o cca 5 % výše.
Problémem u zvlhčovačů vzduchu bývá čistota vody. V nádržkách se mohou množit bakterie a voda se tak může „kazit“. O čistotu vody se u GARNI 45T stará kapsle s kuličkami uvolňujícími nanočástice stříbra a speciální filtr z polypropylenu. Značka ve svém e-shopu i v dalších partnerských obchodech po ČR nabízí možnost jejich dokoupení. Nádržka lze navíc rozebrat odebráním horní části a vymýt, takže její udržování v čistotě není problém.
Praktické postřehy z používání
Šikovnou funkcí je detekce okolního jasu, na základě čehož se čistička sama přepne do nočního režimu a zhasne displej s LED indikátorem znečištění. Přepnutí funguje spolehlivě. Podotknout musíme fakt, že nelze současně zvýšit výkon čističky přepnout ji do nočního režimu. Noční režim předpokládá, že chcete nižší výkon a klid. Vyřešit to lze zvýšením výkonu a zhasnutím světla. Světelný senzor pak po 15 minutách zareaguje a vypne podsvícení displeje a tlačítek.
Při zapnutí ionizátoru se občas může ozývat velmi tiché pískání. Vyřešit se to většinou podaří očištěním zanesené aniontové emisní hlavy od napadaných nečistot v době nečinnosti či vypnutím a zapnutím čističky vzduchu. Ionizátor určitě doporučujeme zapnout. Vyčištěný a ionizovaný vzduch působí opravdu svěžím dojmem a po příchodu do domácnosti máte i bez větrání pocit, že bylo čerstvě vyvětráno.
Jednou za 320 hodin se na čističce rozbliká tlačítko upozornění na nutnost vyčištění předfiltru. Podržením tlačítka [RESET] na 5 sekund dojde k vynulování počítadla. Jednou za 1 500 hodin se tlačítko rozsvítí a pak je nutné provést výměnu filtru č. 2, tedy filtru studené katalýzy a filtru s aktivním uhlím, a č. 3, antibakteriálního filtru a HEPA filtru.
Je škoda, že GARNI 45T OneCare nedokáže sledovat vedle množství částic také okolní teplotu a vlhkost vzduchu. V kombinaci s chytrou kostkou GARNI 210T OneCare je sice tento problém vyřešen, ale sympatičtější by bylo, kdyby byl senzor rovnou součástí samotné čističky, jako to bývá běžné i u levnějších modelů konkurence.
Spotřební materiál patří k dražším
Kvalitní filtrace jde ruku v ruce s větším množstvím filtrů. Ty se po čase zanesou a jejich výměnu výrobce doporučuje cca jednou za 6 měsíců v závislosti na prostředí, kde byla používána. To je přiměřená doba, řada konkurenčních čističek má tento interval kratší.
Jelikož nejsou filtry pratelné (jen předfiltr je omyvatelný), je nezbytná jejich výměna za nové. Sada nových filtrů vyjde u GARNI 45T OneCare na poměrně vysokých 1 650 Kč. V sadě je nicméně za danou cenu hned trojice filtrů kombinující vícero technologií. Na výstupu tak uživatel dostane opravdu perfektně čistý vzduch, jak potvrdilo použité testovací laserové čidlo.
Cena za vodní filtr, který prakticky není potřeba měnit a stačí jej jednou za čas opláchnout, se pohybuje kolem 500 Kč a filtrační kapsle vyjde na cca 420 Kč. Kdo to s čištěním vzduchu myslí vážně, nebude mu investice dělat problém, kdo hledá levnou cestu, pravděpodobně sáhne spíše po menším modelu, nebo levných čističkách. Cena je však často na úkor kvality či výkonu.
GARNI 210T OneCare: Chytrá kostka pomůže se sledováním kvality ovzduší
Jak bylo zmíněno výše, čističku vzduchu lze díky Tuya propojit s dalším zařízeními využívajícími technologii Tuya. GARNI Technology pokračuje ve své tradici a vedle venkovních čidel a meteorologických stanic značka přidala do nabídky také interiérové čidlo v podobě svítící kostky s Wi-Fi sledující množství částic ve vzduchu. Na rozdíl od levné konkurence však sleduje víc, než jen PM 2,5.
Uvnitř svítící kostky GARNI 210T OneCare se nachází přesné laserové čidlo od švýcarského Sensirionu, které patří k nejlepším na trhu. Kostka tak dokáže sledovat nejen hladinu pevných částic PM 2.5, ale i PM 10 a PM 1.0. Kostka si dokáže všimnout i jemnějších částic, než je tomu v případě naprosté většiny domácích čističek vzduchu. Navíc sleduje také teplotu v okolí a vlhkost vzduchu.
Měření probíhá každé 2 sekundy a data jsou ukládána do grafu v aplikaci. Kvalitu vzduchu tak můžete sledovat i v případě, že nejste doma a zajímá vás, jak se v průběhu dne mění.
Po propojení s aplikací Tuya je možné začít sledovat hodnoty jednotlivých velikostí pevných částic. Nemusíte však spoléhat jen na aktuální stav, ale data se ukládají do cloudu, kde si je můžete prohlédnout i zpětně. Navíc si díky funkci pro vytváření scén a scénářů můžete snadno vytvořit akce typu „Pokud GARNI 210T OneCare zaznamená hodnotu PM 1 vyšší než 10, zapni čističku vzduchu na vyšší výkon.“ Podobně je možné navolit scénáře v souvislosti s dalšími domácími Tuya zařízeními typu zvlhčovače vzduchu .
S GARNI 210T OneCare jsme měřili, jak si stojí čistička vzduchu GARNI 45T OneCare na výstupu (senzor jsme přiložili k výdechu z čističky) a nutno říct, že výsledky nás mile překvapily. Hodnoty kolem 0 u všech velikostí pevných částic značí, že filtrace je spolehlivá a množství částic všech měřených velikostí kleslo k hodnotám kolem nuly, což ostatně potvrdil Státní zdravotní ústav ve svých detailních měřeních.
Vedle statického připojení ke kabelu lze senzor díky vestavěné Li-Pol 1 800mAh baterii také přenášet, což je užitečné především v momentech, kdy pátráte po zdroji znečištění.
Kostka se pro nás stala užitečným asistentem při pátrání po zdroji zápachu podobného spálené elektronice, který se objevoval zdánlivě náhodně a jeho zdroj jsme nemohli vypátrat dlouhé měsíce. Nakonec jsme zjistili, že při přiblížení se zásuvce začne GARNI 210T OneCare doslova šílet a ukazuje hodnoty, které odpovídají toxickému kouři. Příběh měl ještě dlouhé pokračování a skončil revizí zásuvek. Jak se nakonec ukázalo, zdrojem překvapivě nebyla doutnající zásuvka, ale sousedé, kteří na druhé straně zdi starého karlínského domu pravidelně pálí vonné tyčinky a byliny. Jak je možné, že ze zásuvky jde zápach a částice s takovou intenzitou, je otázkou a na vyřešení problému pracujeme.
Závěr
Čistička vzduchu GARNI 45T OneCare se během téměř dvouměsíčního testování stala redakčním oblíbencem a mile překvapila svou schopností čištění vzduchu. Oproti dříve používané Xiaomi Mi Air Purifier Pro nabízí komplexnější systém filtrace, zvlhčování, UV čištění, ionizaci a Tuya konektivitu, díky které se dá snadno napojit do různých scénářů a lépe zaintegrovat do chytré domácnosti. Odpovídají tomu ale i přibližně dvojnásobné pořizovací náklady a ceny spotřebního materiálu.
Vzduch je díky ionizaci a lepšími pohlcování pachů nesrovnatelně „svěžejší“. Rozdílu si všiml každý, kdo vstoupil do místnosti.
Z pohledu uživatele je GARNI 45T OneCare snadno ovladatelným zařízením a zde mu nelze až na výše zmíněné drobnosti nic vytknout. Na to, že jde o první řadu čističek vzduchu, které české značka uvedla na trhu, jde o povedené zařízení, které v mnohém předčí modely zaběhnutých značek.
GARNI Technology je známá tím, že si za svými produkty stojí a portfolio obměňuje méně často, díky čemuž lze očekávat i bezproblémovou dostupnost spotřebního materiálu. Vzhledem k ceně kolem 10 000 Kč nebude testovaný model pro každého. Kdo hledá levnější čističku, může sáhnout po modelu GARNI 15T OneCare s cenou do 5 000 Kč. Kdo to s kvalitou vzduchu v domácnosti myslí vážně, s GARNI 45T OneCare nešlápne vedle.
-
Obsah balení - 95%
95%
-
Uživatelská přívětivost - 90%
90%
-
Chytré funkce - 85%
85%
-
Výkon - 95%
95%
-
Schopnost filtrace - 99%
99%
Shrnutí
Čistička vzduchu GARNI 45T OneCare se během téměř dvouměsíčního testování stala redakčním oblíbencem a mile překvapila svou schopností čištění vzduchu. Na to, že jde o první řadu čističek vzduchu, které české značka uvedla na trhu, jde o povedené zařízení, které v mnohém předčí modely zaběhnutých značek.
Klady
- Schopnost filtrace až 99 % u částic do 0,3 mikronu
- Potvrzení účinnosti SZÚ
- Ionizátor
- UV čištění vzduchu
- Zabudovaný zvlhčovač vzduchu
- Osminásobná filtrace
- Vzduch je na výstupu opravdu svěží
- Chytré funkce díky Tuya
- Wi-Fi konektivita a bezdrátový ovladač v balení
Zápory
- Drahý spotřební materiál
- Chybí senzor teploty a vlhkosti vzduchu
- Nejde upravit nastavení nočního režimu
- Ionizátor může občas nepříjemně pískat (lze vyřešit)